В Україні — Всеукраїнський тиждень планування сім’ї
У період з 10 по 16 травня 2010 року Міністерство охорони здоров’я України проводить Всеукраїнський тиждень планування сім’ї та збереження репродуктивного здоров’я. Цей захід здійснюється в межах реалізації Державної програми «Репродуктивне здоров’я нації на період до 2015 року». Як повідомляє прес-служба МОЗ, основною метою тижня планування сім’ї та збереження репродуктивного здоров’я є залучення уваги урядових, громадських організацій, медичних працівників і населення до вирішення проблем планування сім’ї та репродуктивного здоров’я, а також до подолання негативних тенденцій демографічної ситуації в Україні. Виконувати ці завдання МОЗ України сьогодні допомагають міжнародні неурядові організації. Існує багато чинників здоров’я, що завдають непоправної шкоди репродуктивному здоров’ю. Одним з таких факторів є аборти, які впливають на хід подальших вагітностей та пологів. Протягом останнього десятиліття в Україні істотно зменшилася кількість абортів: 1990 року 82 з 1000 жінок фертильного віку робили аборт, а 2009-го — вже 15,5 з 1000. Крім того, збільшилася кількість жінок, які користуються контрацептивами. Для вирішення цих проблем у багатьох регіонах країни створені й діють мережі служб планування сім’ї й дитячої та підліткової гінекології, центри репродуктивного здоров’я підлітків, які проводять гігієнічну і просвітницьку роботу серед підлітків та молоді, формують відповідальну сексуальну культуру. Також пропаганда здорового способу життя зі збереження репродуктивного здоров’я здійснюється в консультативних пунктах центрів соціальних служб для молоді.
Курці більш схильні до зайвої ваги
Нове дослідження, проведене Університетом Наварра в Іспанії, доводить пряму залежність між курінням й зайвою вагою. Автори дослідження стверджують, що активні курці, а не лише ті, які щойно кинули курити, набирають більше ваги, ніж ті, хто ніколи не курив. Це чотирирічне дослідження, в якому брало участь 7 565 людей, розвінчує міф про те, що куріння допомагає бути людині стрункішою. Дослідники Департаменту превентивної медицини університету Наварра довели пряму залежність між серцево-судинними факторами ризику, яким і є куріння, та збільшенням ваги людини.
«Річ у тіму, що більшість людей, які вважали, що куріння допоможе їм втратити зайву вагу, припускалися жахливої помилки. Люди, які курили, чи щойно кинули курити, набирають вагу більше, ніж некурці, — стверджується в дослідженні. — Крім того, чим більше людина викурює сигарет, тим більше вона набирає вагу — існує пряма залежність між кількістю викурюваних сигарет та надмірною вагою», — пишуть автори.
Дослідники стверджують, що взаємозалежність між курінням та масою тіла найбільш небезпечна для серцево-судинної системи, а також призводить до раку. Дослідження, проведені в інших країнах, також доводять хибність думки про те, що куріння допомагає бути стрункими. Дослідники з Університетського коледжу в Лондоні протягом п’яти років спостерігали за 3 000 дівчат, яким на початку експерименту було 11 років. Коли дівчата досягли 16 років, не було виявлено різниці у вазі між тими дівчатами, які почали курити, і тими, які залишилися вільними від тютюну. Таким чином, дівчата, які починають курити заради того, щоб схуднути, припускаються жахливої помилки. На щастя, українські дівчата не дуже переймаються удаваною властивістю куріння робити їх стрункими. В останні роки поширеність куріння серед жінок, особливо молодих, в Україні стрімко зменшується. Якщо у 2005 році щоденно курили 17% жінок, то у 2009 році — лише 7%, повідомляє Олександра УСТІНОВА.
В Україні посилили відповідальність за незаконні археологічні розкопки
Верховна Рада встановила, що незаконне проведення археологічних розвідок, розкопок, інших земельних чи підводних робіт на об’єктах археологічної спадщини карається штрафом до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1 700 гривень) або обмеженням чи позбавленням волі терміном до двох років, повідомляє «Корреспондент». Парламент встановив, що умисне незаконне знищення та пошкодження об’єктів культурної спадщини і їх частин карається штрафом до 150 неоподатковуваних податком мінімумів (2 550 гривень) або обмеженням чи позбавленням волі терміном до трьох років з позбавленням права займатися певною діяльністю на той же термін, а ті ж дії щодо об’єктів культурної спадщини національного значення — позбавленням волі на термін до п’яти років. У випадку, якщо вказані дії здійснено з метою пошуку рухомих предметів, які походять з об’єктів археологічної спадщини, то вони караються позбавленням волі на термін від двох до п’яти років. Крім цього, Верховна Рада посилила відповідальність за порушення вимог законодавства про охорону культурної спадщини, підвищивши штрафи для громадян з 3—7 неоподатковуваних мінімумів (51—119 гривень) до 50—100 мінімумів (850—1 700 гривень), для посадових осіб — з 5—8 (85—136 гривень) до 100—150 мінімумів (1 700—2 550 гривень). Крім того, парламент уточнив термінологію, пов’язану з археологічною діяльністю, а також уповноважив Кабінет Міністрів визначати порядок видачі ліцензій на археологічну діяльність.