Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / СУСПІЛЬСТВО

24 лютого, 2010 - 00:00

Чверть дисциплін у ВНЗ студенти обиратимуть самостійно

З наступного навчального року студенти матимуть право вибирати 25 % дисциплін від обсягу професійної та практичної підготовки, повідомляє прес-служба Міністерства освіти та науки України. Тепер нормативні дисципліни, затверджені МОН, становитимуть 50%. Ще 25% як обов’язкові встановлює ВНЗ. Інші 25% вибирає студент зі списку, який також пропонує навчальний заклад. Міністр Іван Вакарчук підписав відповідний наказ про структуру освітньо-професійних програм та навчальних планів підготовки бакалаврів. Цим наказом Іван Вакарчук виконує обіцянки, які він задекларував два роки тому під час приходу на посаду: «Це справді повага до автономії ВНЗ і права вибору студента. Відтепер і керівництво, і вчені ради навчальних закладів, і особисто студенти відповідальні за якісну підготовку фахівця. Таким чином, ми продовжуємо реформи в напрямку «вільної траєкторії», тепер уже на етапі вивчення фундаментальних дисциплін та професійно-практичної підготовки студентів». Положення наказу вводяться у дію з 2010/2011 навчального року. Наказом також запроваджується державний іспит з української мови за професійним спрямуванням та державний іспит з однієї або декількох базових дисциплін, або випускна кваліфікаційна робота бакалавра, у тому числі у формі зовнішнього незалежного оцінювання для окремих галузей освіти. У липні минулого року Іван Вакарчук підписав наказ, в якому вказувалося, що українська мова, історія України, історія української культури, іноземна мова та філософія — обов’язкові, решта дисциплін з гуманітарного циклу — на вибір. Нагадаємо, для фізико-математичних, природничих та технічних напрямів передбачено 10% гуманітарної підготовки від загального обсягу навчального часу, а для гуманітарних і соціально-економічних напрямів — відповідно 15% навчального часу.

Через велику кількість снігу Черкасам загрожує затоплення

Значні паводки може викликати та рекордна кількість снігових опадів, що були в січні й лютому. Нагадаємо, що снігу цього року в Черкасах випало найбільше за останні 40 років, його покрив на вулицях міста часом досягає півметра, що перевищує норму в п’ять разів. А запаси води в снігу складають понад 1000 т/га, при нормі 250 т/га. За словами директора департаменту житлово-комунального господарства Черкаського міськвиконкому Андрія Дзюби, під загрозою затоплення від паводків перебуває 16 вулиць і сім перехресть міста. Виконкомом Черкаської міської ради було створено спеціальну надзвичайну комісію для координації дій щодо боротьби з паводком, головне завдання якої ліквідувати загрозу підтоплення. До складу цієї комісії ввійшли працівники міськвиконкому, МНС, екологи, санепідемстанція, а також майже всі комунальні служби міста. Щодня комунальники Черкас вивозять приблизно 300 автомобілів снігу в спеціально відведені місця, які нещодавно визначила надзвичайна комісія. Загалом у місті передбачено шість таких місць складування снігу. За словами міського голови Черкас Сергія Одарича, нині вже завершили вивозити сніг із двох найбільш небезпечних ділянок. Протягом найближчого тижня також планується очищення решти 17 ділянок. Передбачається встигати очищати по дві-три ділянки в день. «Своєї техніки конче не вистачає, тому вимушені були донайняти. Тиждень уже працює в нас техніка залучена додатково зі Сміли, а днями приступило до роботи ще сім великих самоскидів, які приїхали спеціально на наше замовлення з Києва, — говорить Сергій Одарич. — Ми також закупили додаткові насоси, зокрема, до кінця тижня місто має отримати два спеціальні насоси для перекачки талої води. Адже можливо в деяких місцях нам доведеться відкачувати воду, а в деяких — запускати асенізаційні автомобілі, які будуть вивозити воду в разі раптового танення снігу. Але переконаний, що місто готове зустріти цю ситуацію й нам вдасться, попри можливий дискомфорт, не допустити підтоплення чи якихось катастрофічних ситуацій», повідомляє Анатолій БАБАК, Черкаси.

Львів’ян вчать плавати найкращі плавці України

Вперше для учнів львівських шкіл майстер-класи проводять всесвітньо відомі Яна Клочкова та Денис Силантьєв. Акція триває тиждень, а задіяні в ній учні п’ятих — сьомих класів трьох загальноосвітніх шкіл. Мета заходу — показати городянам, що у Львові є можливості розвивати плавальний спорт у шкільних басейнах. «Діти дуже гарно плавають, — хвалить школяриків чотириразова олімпійська чемпіонка Яна Клочкова. — Хай не всі стануть чемпіонами — головне, що вміють плавати». Із «золотою рибкою» України погоджується переможець та багаторазовий призер чемпіонатів світу та Європи Денис Силантьєв: «Я приємно здивований хорошою підготовкою дітей». «Ми активно відновлюємо басейни у школах, — розповів «Дню» Львівський міський голова Андрій Садовий. — За останні роки відремонтували чотири, завершуються роботи ще у чотирьох. Я готовий взяти плавання під особистий патронат, бо сам регулярно плаваю і давно переконався, що це той вид спорту, який дає можливість швидко відновлювати сили», повідомляє Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів.

У Києві з’явилася служба для тих, хто хоче вибачитися

Для тих, хто хоче вибачитися, в Києві відкрилася спеціальна служба, пише «Кореспондент». У новому сервісі за певну плату підкажуть, як краще попросити вибачення в близьких. Крім того, за потреби самі напишуть SMS або доставлять лист — можливо, навіть на повітряній кулі або в костюмі лицаря. «Поки що замовлень небагато, адже в Києві про нас ще мало знають», — розповів засновник київської філії, лікар Анатолій Бухта. У службі працюють три люди — Анатолій Бухта і два психологи. Як зауважив лікар, такий самий сервіс є в Дніпропетровську, йому майже рік. «Нам телефонує людина, яка розкаялася, ми домовляємося про зустріч. Даємо їй поради, як краще вибачитися, і разом вигадуємо текст звернення. Наприклад, за 50 гривень і два дні ми складемо текст. А далі вирішимо разом: відправляти через SMS, поштою, або зачитувати по телефону», — розповів Бухта. Працівники служби стверджують, що гарантій не дають і, як правило, про результати не знають. «Дізнаємося про примирення лише від самих клієнтів, які нам дякують», — каже Бухта.

Газета: 
Рубрика: