В Iвано-Франківську відкрили першу бібліотеку для незрячих
Першу в місті комп’ютеризовану бібліотеку для незрячих відкрили завдяки спеціальній програмі NVDA, встановленій на комп’ютерах, і тепер люди з вадами зору мають доступ до електронних книг та інтернету, передає УКРІНФОРМ. Це стало можливим завдяки виграному торік місцевою організацією товариства сліпих міжнародному гранту в рамках програми «Світ без обмежень» на суму 100 тисяч гривень. За ці кошти інваліди відремонтували офіс і закупили необхідну техніку та витратні матеріали. До послуг відвідувачів бібліотеки, окрім комп’ютерів із ліцензійним забезпеченням, — більш як півсотні цифрових плеєрів та понад тисячу аудоікниг, повідомила ЗМІ голова правління місцевого відділення УТОС Оксана Логвін. Усе це допомагає незрячим в оволодінні новітніми технологіями. Доступ до електронного світу інвалідам, переконані в УТОСі, допоможе їм швидше соціально реабілітуватися й відчувати себе повноцінними членами суспільства. Спеціально для незрячих у бібліотеці організовують курси з оволодіння комп’ютерною грамотністю — їх вестиме Андрій Нечитайлов — сліпий чоловік, який вже понад сім років володіє комп’ютером та близько п’яти з них вільно користується інтернетом.
У Черкасах побудують католицький костьол у готичному стилі
Перший костьол католицької церкви незабаром збудують у Черкасах. Він буде виконаний у готичному стилі. Місце розташування майбутнього костьолу обговорив міський голова Черкас Сергій Одарич на зустрічі з делегацією з Польщі у складі представників місцевої релігійної (католицької) громади та польського консула. У результаті зустрічі було досягнуто остаточної домовленості щодо будівництва в Черкасах католицького костьолу. За словами представників польської делегації, Черкаси — єдиний обласний центр України, де досі місцева католицька громада не має своєї культової споруди. «Поляків зацікавили ділянки на вулиці Сумгаїтська та Одеська. Якщо вони найближчим часом визначаться з місцем розташування майбутнього костьолу, то не виключено, що вже цього року він буде побудований», — зазначила директор департаменту архітектури, будівництва та землеустрою Черкаського міськвиконкому Марина Геращенко. За її словами, цього року міська влада планує повністю реставрувати будівлю міського РАЦСу, облаштувати площу імені Василя Симоненка і встановити там пам’ятник поету. «Торік фахівцями департаменту було розроблено проект реставрації РАЦСу. Нині міська влада планує розпочати та, за умови повного фінансування, завершити реставрацію будівлі РАЦСу, — говорить Марина Геращенко. — Передбачається як реставрація самої будівлі, так і створення скверу навколо приміщення. Загалом сума проекту сягає 3 млн. грн.». Також на цей рік у планах міської влади — облаштування площі та встановлення пам’ятнику Василю Симоненку, розбиття парку на Митниці поблизу вулиці Жужоми й будівництво там літнього театру, повідомляє Анатолій БАБАК, Черкаси.
У заповіднику «Поле Берестецької битви» з’явиться новий музей
Проект нового музейного комплексу, що має постати на території Національного історико-меморіального заповідника «Поле Берестецької битви», розробили архітектори рівненської творчо-виробничої фірми «Архсервіс». Як розповів керівник творчої групи Валентин Дем’янов, новий музейний комплекс розташується навпроти головного входу до монастиря і складатиметься із двох корпусів. У південному розміщуватиметься експозиція з діарамою битви та десятьма експозиційними залами. У північному знаходитимуться службові приміщення, бібліотека, конференц-зала та велика виставкова зала. Корпуси з’єднає склепіння, через яке з обох сторін видно монастир і пам’ятник козакам. Поряд з музеєм на майдані буде зведений пам’ятник прославленому козацькому полковнику Іванові Богуну. Сучасний за плануванням музей для гармонійної ув’язки з існуючим монастирським комплексом стилізовано під архітектуру українського бароко ХVІІ століття. Музей розміщуватиметься на ділянці майже в півтора гектара, яка відтворює план козацького табору, оточеного валами із фрагментами частоколу, гарматами і возами. Новий музейний комплекс планують збудувати за два роки, до 360-річчя Берестецької битви. Фахівці вважають, що кошти, потрібні для реалізації проекту (а це 30 мільйонів гривень) окупляться, адже музей щороку приваблює все більше людей, які цікавляться історією українського народу. Зокрема, з 1990-го року до музею, створеного на місті битви, потік відвідувачів зріс у сотні разів. А у дев’яту п’ятницю після Великодня, коли тут відзначають День пам’яті козаків, десятки, а то й сотні тисяч українців збираються, щоб вшанувати героїзм полеглих. Подивитися тут і справді є на що. «Такої колекції предметів часів козацтва немає більше ніде, — зауважив директор заповідника Леонід Галабуз. «І це не муляжі, а справжні речі, що були знайдені тут же, на полі, де 358 років тому відбувалася битва. Багато років вони пролежали у болотах, без доступу повітря, тому й збереглися в дуже хорошому стані» — додав він, повідомляє Людмила СТУПЧУК.
На Львівщину планують завезти зубрів
У Львівській області триває міжнародний проект відновлення субпопуляції зубрів. Цього року в Національний природний парк «Сколівські Бескиди» мають завезти п’ять-шість особин із Західної Європи. Про це «Дню» розповіла заступник директора Інституту екології Карпат НАН України Оксана Марискевич: «Польське товариство приятелів зубрів підшуковує для нас тварин. Щодо країн, з яких їх можуть завезти, то це, найімовірніше, будуть Німеччина, Голландія та Швеція». Закупляти зубрів в українських розплідниках дуже дорого — їхня вартість становить до 20 тис. грн., натомість у Європі — 500—700 євро. За словами пані Марискевич, продовжувати проект вкрай складно через поширене в Україні браконьєрство. «На початку січня у Чернівцях вбили зубра, щоправда, браконьєрів затримали. Чотири роки тому такий випадок стався у Турківському районі, а злочинців так і не впіймали, — ремствує О.Марискевич. — До того ж браконьєрство здійснюється на рівні високопоставлених чиновників, тут без коментарів...» Нагадаємо, що торік на території Львівської області замешкали шість зубрів із Німеччини. Наразі вони живуть у вольєрі, але вже весною їх планують випустити на «вільні хліби». Тішиться Оксана Марискевич з того, що вже народилося одне зубренятко. Проте стадо ще дуже мале. «Потрібно, аби у ньому було не менше 45 тварин», — говорить О. Марискевич і дуже сподівається, що вдасться реалізувати бодай ще два — три транші тварин, повідомляє Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів.