Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / СУСПІЛЬСТВО

18 серпня, 2009 - 00:00

В українського меду — непогані перспективи в Європі

Україна може зміцнити свої позиції на ринку меду Європи в 2009 році. Таку думку висловили УНІАН експерти асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ). Повідомляється, що світові ціни на мед почали знову підвищуватися після тимчасової стагнації. Це підвищення стало результатом недовироблення меду в деяких основних країнах-експортерах, особливо в Канаді та Аргентині. Експерти асоціації розглядають таку тенденцію як шанс для України не лише зміцнити свої позиції на європейському ринку меду, а й істотно їх поліпшити. Мед, як відомо, — один з небагатьох продуктів тваринного походження, який відповідає стандартам ЄС, і Україна має право його експортувати до Європи. Так, у 2008-му році Україна експортувала 3 тис. 264 тонни меду на загальну суму 8,3 млн. дол. США, збільшивши при цьому експорт (у грошовому вимірі) на 47% порівняно з 2007 роком, або на 60% порівняно з 2005. У 2008-му році 83% експорту меду з України припадало на країни Європи, зокрема, по двох країнах — Польщі й Німеччині — споживання складало більше половини всього меду, який експортувала Україна, — 31% і 22% відповідно. Іншими важливими ринками збуту для нас були Люксембург (14%) і Росія (9,5%). Співвідношення експорту до імпорту меду становить 25:1 як у грошовому, так і в абсолютному вимірі. Головним постачальником меду в Україну є Молдова (66%, 81 тонна). Президент УКАБ Олексій Лісситса вважає, що однією з основних перешкод на шляху до збільшення експорту меду в Європу з України є розрізненість українських виробників меду і медової продукції, що часто заважає контролю її якості. За його словами, укрупнення господарств та об’єднання їх у кооперативи дало б змогу скоординувати роботу з експорту меду з України вже найближчим часом.

Британці винайшли експрес-тест на батьківство

В аптеках Британії з’явилися тести ДНК для визначення батьківства, які можна провести самостійно. Виробництво спеціальних наборів для проведення аналізів організувала компанія Anglia DNA Services, передає «1+1». Набір для самостійного проведення тесту на батьківство коштує близько 160 фунтів стерлінгів (250 дол.). Для виконання аналізу потрібно зібрати зразки слини батька, матері і дитини. У набір входить все потрібне для збирання мазків з ротової порожнини. Потім зразки ДНК відсилають до лабораторії компанії. За 5 днів клієнт отримує результати тесту на батьківство. Якщо людина захоче дізнатися про результати аналізу протягом доби, їй доведеться заплатити за тестовий набір удвічі дорожче. Проте нову продукцію піддали критиці з боку ряду експертів. На їхню думку, доступність тестових наборів для визначення батьківства може призвести до несприятливих наслідків. Критики зазначають, що інформацію, отриману за результатами аналізів, потрібно повідомляти дитині тільки за умови належної психологічної підготовки.

90% прибутків медперсоналу в Україні — з «конверта»

90% прибутків медичного персоналу в Україні залежать від платежів, отриманих ними від пацієнтів як неофіційна винагорода. Такими є попередні результати дослідження проблеми неформальних платежів у п’яти країнах-членах ЄС, а також в Україні (ASSPRO CEE 2007), що фінансується Єврокомісією, пише «Дзеркало тижня». «Прибутки медичного персоналу на 90% залежать від неформальних платежів. Іншими словами, лікар, який одержує 500 гривень офіційної зарплати, «з конверта» виймає 5000 гривень», — повідомила керівник Школи охорони здоров’я НаУКМА Ірена Гріга, додавши: «Але це — попередні дані. Дослідження розраховане на п’ять років і воно триває». За словами І. Гріги, результати дослідження, зокрема, свідчать про те, що витрати домогосподарств на послуги охорони здоров’я (як частка від загальних витрат на охорону здоров’я) сягають 40%. «Це платежі з кишені наших громадян. Причому, за попередніми оцінками, такі платежі в установах державної або комунальної форм власності здійснюються в півтора рази частіше, ніж у приватних клініках», — пояснила І. Гріга. У свою чергу, характеризуючи нинішній стан нашої системи охорони здоров’я, науковий керівник дослідження Вім Грот зазначив: «З огляду на результати аналізу фінансових потоків в українській системі охорони здоров’я, основний висновок полягає в тому, що система охорони здоров’я в Україні вже є приватизованою».

Музика має супроводжувати медикаментозне лікування

Музика дуже рідко використовується лікарями для лікування пацієнтів. На думку німецьких вчених, цей факт є упущенням медиків. «Позитивний вплив музики на організм недооцінюється багатьма лікарями», — переконаний професор нейропсихології з Мюнстера Ервін-Йозеф Шпекман (Erwin-Josef Speckmann), повідомляє УКРІНФОРМ з посиланням на Deutsche Welle. На його думку, за допомогою впливу на головний мозок можна лікувати найрізноманітніші захворювання. «А мозок чудово реагує на музику», — зазначив він в інтерв’ю німецькому інформаційному агентству DPA. Оптимального музичного напряму або певної мелодії для лікування конкретного захворювання не існує. Позитивного впливу, за словами Шпекмана, можна домогтися за допомогою ритму і гармонії. Так, швидкі та ритмічні композиції надають бадьорого і мотивуючого впливу, а плавні — сприяють релаксації. Однак нейропсихолог зізнався, що музика має супроводжувати медикаментозне лікування, а не замінювати його. Більш того, не всі недуги можна вилікувати за допомогою джазу або хіп-хопу. «При переломі ноги це складно. Але у разі бактерійної інфекції музика цілком може стимулювати імунну систему», — підкреслив він.

Газета: 
Рубрика: