За куріння в ресторанах їхні власники платитимуть штраф
11 липня 2009 року набув чинності Закон України, який, зокрема, зобов’язує заклади громадського харчування щонайменше 50% місць своєї площі повністю ізолювати від тютюнового диму. Це означає, що якщо, наприклад, ресторан має лише одне приміщення, у ньому потрібно заборонити куріння взагалі. «Крім цього, раніше за куріння в громадських місцях, зокрема в місцях харчування, мали штрафувати фізичних осіб — відвідувачів, і в житті ці правила майже не працювали. А тепер відповідальність покладається також і на юридичну особу — сам заклад», — говорить завідувач відділу контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України Костянтин Красовський. Тож відвідувач, права якого не дихати димом у закладі харчування були порушені, має право звернутися до представництва Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, яке в такому разі може накласти на власника або орендаря закладів харчування штраф розміром від 1 тис. до 10 тис. грн.
«На першому етапі ми маємо донести ці нові положення закону до власників закладів та закликати їх вчасно звільнити від тютюнового диму від 50% до 100% своєї площі, щоб не наражатися на штрафи. На другому етапі громадські організації проведуть низку зустрічей із представниками Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, на яких покладено функцію контролю за виконанням цієї норми закону, щоб розробити дієві механізми контролю», — говорить координатор оргкомітету Коаліції громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну» Наталя Торопова. Крім цього, закон підвищує розмір штрафів для фізичних осіб за куріння у заборонених місцях: до 51—170 гривень за перше порушення і 170—340 гривень — за повторне, повідомляє Олександра УСТИНОВА.
В ІIвано-Франківській області заборонили білборди недержавною мовою
Голова Івано-Франківської області Микола Палійчук підписав розпорядження про недопущення розміщення білбордів недержавною мовою. «Ужити заходів щодо недопущення розміщення на білбордах реклами або інформації недержавною мовою» — говориться у розпорядженні №392 Про упорядкування білбордів, розташованих на території області. Губернатор зобов’язав керівників міст обласного значення та голів райдержадміністрацій організувати постійний контроль над зовнішнім виглядом білбордів і «вжити заходів щодо недопущення змішування сюжетів, що експонуються на білбордах».
Підтримайте сільські бібліотеки Полісся
Газетно-журнальне видавництво Міністерства культури і туризму України, повідомляє «Укрінформ», започаткувало новий соціально-культурний проект «Книга до вересня для сільських бібліотек українського Полісся, що постраждало від Чорнобильської аварії, який розпочинається у липні. Він ставить за мету збирання як нових, так і вже прочитаних книг для сільських бібліотек, розташованих у зоні Полісся, де доступ до сучасної української літератури вкрай обмежений. До проекту залучаються провідні видавництва, бібліотеки, організації та небайдужі люди. «Якщо у цій зоні живуть діти, то ми маємо бути там першими, хто дасть їм сучасну українську книжку», — зазначив міністр культури та туризму України Василь Вовкун. Від свого імені він передав у фонд проекту три томи «Антології українського міфу». Президент Асоціації книговидавців та книгорозповсюджувачів України Олександр Афонін зазначив, що про культурно-просвітницькі проблеми Полісся знає не з чуток — він тут народився і виріс. Події 26 квітня 1986 року, на його думку, нагадуватимуть про себе не тільки новими могилами, а й ставленням держави до людей, які живуть на забруднених територіях. «Такі акції вкрай потрібні, але вони мають бути не разовими, а постійними. Нинішній проект має стати поштовхом для влади для втамування книжкового голоду», — підкреслив він. Організаційний комітет проекту буде вдячний всім, хто запропонує свою допомогу. З конкретними пропозиціями можна звертатися на адресу видавництва: м. Київ, вул. Васильківська, 1. Тел./факс (044) 201-65-23/. E-mail: [email protected]