Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / СУСПІЛЬСТВО

21 січня, 2009 - 00:00

Iсторики знайшли унікальні дані про Северина Наливайка

Документ зі згадкою про славетного козацького ватажка, датований 1594 роком, розшукали львівські історики, повідомляє Укрінформ. У збірці матеріалів родинного архіву шляхтичів Пісочинських, що зберігається в Науковій бібліотеці імені В.Стефаника НАН України, знайдено заяву возного генерала земського Лаврина Плотницького, в якій міститься опис місця, де міщани разом із козацьким загоном Наливайка напали на підкоморія брацлавського Лаврина Пісочинського та людей, що його супроводжували. Вирушивши з Вінниці, шляхта розташувалася на ніч у долині поблизу Брацлава, аби відпочити й вдень увійти до міста. Але ніч видалася неспокійною — табір було розгромлено й пограбовано, шляхту розпорошено, а слуг повбивали або поранили. За словами очевидця, нападники «всю маєтність із возов вилупили», в тому числі «шкатулку з многими листами, декретами і справами на різні імена, торбу з книгами». Серед трофеїв незваних гостей також опинились «жупан чорний оксамитний із кнебликами срібними, шість хусток, шапка чорна, собольцями підшита, конь панський вороний, іноходець, з седлом». Знайдений документ дає змогу з’ясувати низку подробиць цього інциденту, зокрема, точно датувати — він відбувся з 29 на 30 вересня. Про С. Наливайка автор заяви написав, що той «своїм злим умислом допоміг брацлавським міщанам в їхньому нападі» й не виключено, що безпосередньо підбурив їх на це. Натомість з інших джерел відомо, що в першій половині наступного 1595 року С. Наливайка і його загонів у Брацлавському воєводстві вже не було, оскільки польський уряд розпочав рішучу боротьбу з козацтвом.

Українець здобув першу нагороду в шаховому турнірі

Львів’янин Василь Іванчук здобув першу перемогу на шаховому фестивалі у голландському Вейк-ан-Зеї, де триває традиційний шаховий фестиваль, повідомляє Укрінформ. У групі «А» (середній рейтинг — 2716, категорія — 19) першу перемогу напередодні здобув львів’янин Василь Іванчук, який у другому турі чорними фігурами змусив капітулювати Ван Юе з Китаю. Кримчанин Сергій Карякін після стартової перемоги над росіянином Олександром Морозевичем позавчора зіграв унічию з голландцем Яном Смітсом, який у першому турі виграв у Василя Іванчука. У групі «А» ведуть першість Сергій Карякін (Україна), Ян Смітс (Голландія), Сергій Мовсесян (Словаччина) — по півтора очка. Турнірне становище у групі «В» (середній рейтинг — 2641, категорія — 16): Захар Єфименко (Україна), Найджел Шорт (Англія), Рустам Касимжанов (Узбекистан), Давид Навара (Чехія), Фабіано Каруана (Італія) — по півтора очка. Турнірне становище у групі «С» (середній рейтинг — 2641, категорія — 16): Мануель Босбум (Голландія) — 2; Олег Романишин (Україна), Тайгер Хілларп-Перссон (Швеція), Едуардо Ітуррісага (Венесуела), Дронавалі Харіка (Індія), Веслі Со (Філіппіни), Роланд Пройссерс (Голландія) — по 1,5. Усі переможці шахового фестивалю будуть визначені 29 січня.

На Закарпатті гине унікальний Невицький замок

Невицький замок XIII століття під Ужгородом потребує негайної реставрації, повідомляє УНІАН. У Центральній Європі таких об’єктів майже не збереглося, й міжнародні фонди готові фінансувати проект його порятунку. Але замок юридично не існує. За радянських часів його назвали руїною, а тому фортеці немає на балансових паперах ані міста, ані області, а значить, і угоди укладати нема з ким. Держава за останні роки на реставрацію середньовічного палацу не виділила ні копійки. Розвалитися йому не дають фанати-науковці, волонтери та закохані у романтику туристи. Як розповів Олександр Дзембас, керівник громадського об’єднання «Невицький замок», виділити певні кошти під реалізацію проекту і консервацію об’єкту «Невицький замок» не могли, адже пам’ятка практично була нічия. Замок розташований на території села Невицьке. Голова сільради виправдовується: за радянських часів фортецю називали руїною. Тому жодних документів пам’ятка не має. А процедура надання їй юридичного статусу досить складна. Обласні чиновники стверджують: споруда визнана пам’яткою національного значення. Замок взяла під охорону держава, але грошей на реставрацію уряд не дає. Томаш Сопко, головний спеціаліст Управління культури з питань охорони культурної спадщини закарпатської облдержадміністрації підтверджує: «Є така Державна програма охорони об’єктів культурної спадщини, нам за останні роки не виділялося жодної копійки». Невицький замок славиться автентичною архітектурою. Із середніх віків фортецю жодного разу не перебудовували. Місцеві історики воліли б у стінах замку відтворити справжнє середньовіччя, на що треба не менше півтора мільйона гривень фінансування. Поки ж власними силами рятують стіни палацу від руйнування.

Для дітей-сиріт створили спеціальні тарифні плани

Із січня 2009 року в рамках програми інформатизації українського суспільства компанія «Адамант» вводить новий тарифний план «Соціальний». Як пояснили «Дню» у компанії, ним можуть скористатися діти-сироти, якими опікуються родичі, діти, батьки яких втратили роботу через світову економічну кризу, починаючи з 1 листопада 2008 року і до нинішнього часу (підтвердити цю інформацію слід відповідними документами), а також інваліди І групи, діти-інваліди відповідно до статті 1 та 7 Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» та учасники війни згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їхнього соціального захисту». Основне завдання цієї акції — підтримати та забезпечити доступ до інформації у мережі інтернет соціально незахищених верств населення.

Газета: 
Рубрика: