Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / СУСПІЛЬСТВО

9 вересня, 2008 - 00:00

Рада заохотила молодих учених

Парламент прийняв постанову про призначення 2008 року іменних стипендій Верховної Ради України для найталановитіших учених. За прийняття цього рішення проголосувало 375 народних депутатів, повідомляє ЛігаБізнесІнформ. Голова Комітету з питань науки та освіти Володимир Полохало наголосив, що рішення про призначення таких стипендій було прийнято ще Верховною Радою V скликання. 2008 року визначено 20 претендентів, яким передбачено дати такі стипендії. Це молоді вчені до 35 років у 10 напрямах науки. В. Полохало наголосив, що претенденти на стипендію визначалися на конкурсній основі, і зазначив, що поточного року на виділення цих стипендій в бюджеті Верховної Ради передбачено 360 тис. грн. Крім того, він зазначив, що стипендії мали б виплачуватися з 1 січня цього року, але більше півроку ВР не могла прийняти цієї постанови. Спочатку передбачалося, що 10 вчених отримають 2 тис. грн., інші — по 1 тис. грн., але під час дискусії депутати прийняли рішення всім вченим виплатити по 2 тис. грн. Як наголосив спікер парламенту А. Яценюк, грошей на ці цілі вистачить.

Новий закон забороняє ліквідацію дитячих оздоровчих закладів

Верховна Рада України прийняла Закон України «Про оздоровлення та відпочинок дітей». Він забороняє ліквідацію чи перепрофілювання відповідних закладів. За словами міністра у справах сім’ї, молоді та спорту Юрія Павленка, це положення є одним із найважливіших у законі. Так, у пункті 5 статті 15 зазначено: «Засновник (власник) дитячого закладу оздоровлення та відпочинку державної чи комунальної форми власності не має права ліквідовувати його, зменшувати територію, кількість ліжко-місць, а також здавати в оренду приміщення (будівлі) для провадження не пов’язаної з оздоровленням та відпочинком дітей діяльності під час їхнього перебування в ньому». Ю. Павленко також повідомив, що до розробки законопроекту долучались і фахівці Мінсім’ї, які безпосередньо займаються організацією оздоровлення дітей і прекрасно знають потреби цієї сфери. Він зауважив, що законом чітко розмежовано поняття відпочинку та оздоровлення дітей. Також закон передбачає розробку державних соціальних нормативів оздоровлення та відпочинку дітей, які будуть обов’язковими до дотримання оздоровчими закладами. Міністр упевнений, що завдяки прийняттю закону та деяких підзаконних актів вдасться внормувати, а відтак і суттєво покращити роботу з оздоровлення дітей.

На реставрацію Києво-Печерської лаври потрібно більш ніж 100 млн. грн.

За підрахунками директора Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника «Києво-Печерська лавра» Сергія Кролевця, лише на термінові й аварійні роботи потрібно 101 млн. гривень. «У нас є люди, які нам допомагають, наші спонсори. Хоча хотілося б, щоб і держава надавала підтримку. Проблема не лише в грошах. Щоб відреставрувати закриті об’єкти, потрібні фахівці, які створять необхідні проекти, а нам їх дуже бракує», — зазначив скарбник Києво-Печерської лаври отець Варсанофій і додав, що на території лаври проводяться протизсувні заходи та реставрація корпусів, храмів, а також інженерних мереж. За його словами, печери лаври потребують ще багато уваги: «Насамперед, це укріплення та вирішення питання з дренажем. Потрібно укріплювати багато які ходи. Наприклад, у «Батиєм убієнних» ході, де була аварія 2005 року, до сьогодні ще не виконані всі роботи з укріплення. Є закриті ходи, які також потребують укріплення. «Щодо мощів — не можу сказати, що вони руйнуються. Зараз у печерах встановлено датчики, які вимірюють температуру та вологість, і ті дані, які ми маємо, свідчать, що наразі все в нормі», — сказав отець Варсанофій. При цьому він зазначив, що після завершення реставраційних робіт, передбачених держпрограмою на цей рік, роботи в реставраторів не поменшає, адже об’єктів, що потребують реставрації, ще дуже багато. «Об’єкти, що знаходяться на території Нижніх і Ближніх печер, ми, в принципі, врятували, але щоб відреставрувати всі об’єкти, потрібно ще років 5—10. Є приміщення, які давно вже закриті, що, звісно ж, їм дуже шкодить, адже там все іржавіє», — сказав він. Раніше експерти заявляли про те, що Києво-Печерська лавра перебуває під загрозою руйнування: з 65 об’єктів, переданих монастирю, що знаходиться на території лаври, більш ніж половина зазнали змін і перебудови.

Розмовляти по телефону перед сном небажано

Випромінювання мобільного телефону призводить до порушення сну. Шведські та американські вчені виявили, що випромінювання від мобільних телефонів ускладнює засипання і змінює структуру сну, повідомляє УНІАН. Дослідники з Університета Уейна в Мічигані та двох шведських університетів провели експеримент на 70-ти добровольцях у віці від 18-ти до 45-ти років. Половину учасників піддавали дії випромінювання, аналогічного до того, що випускається мобільними телефонами, інша половина такій дії не піддавалась. Виявилось, що під дією випромінювання стадія глибокого сну наступала повільніше і тривала менше, ніж у контрольній групі, учасники якої спали нормально. На думку керівника роботи, шведського вченого Бенгта Арнетца (Bengt Arnetz), випромінювання від мобільного телефону активує стресову систему мозку, ускладнюючи розслаблення і засипання. Певне значення може мати також додаткова стимуляція розумових функцій при розмові по телефону перед сном.

Газета: 
Рубрика: