Словники для нацменшин допоможуть вивчити українську мову
Для національних меншин в Україні випущені словники-перекладачі з основних навчальних дисциплін, повідомляє Інтерфакс. Як повідомив міністр освіти та науки України Іван Вакарчук, основним пріоритетом для Міносвіти є справедливий доступ абсолютно всіх громадян України до якісної вищої освіти. «Із метою рівності та справедливості у здобутті вищої освіти, Міністерство освіти випустило словники з основних навчальних дисциплін для учнів, які навчаються мовою національних меншин. Це україно-російський, польський, румунський, угорський і кримськотатарський словники», — повідомив І. Вакарчук. Також міністр зауважив, щоб українізація не носитиме примусового характеру. «Усе це лише для того, щоб забезпечити рівний доступ національних меншин до вищої освіти, позаяк навчання в українських ВНЗ здійснюється виключно українською мовою», — наголосив І. Вакарчук.
Нові медалі для України принесли... спорстмени-ветерани
У шведському місті Мальме проходять перші Європейські спортивні ігри майстрів серед спортсменів європейських країн віком 40—65 років, повідомляє прес-служба Міністерства у справах сім’ї, молоді та спорту. Ігри почалися 29 серпня і триватимуть до 7 вересня. Участь у змаганнях беруть понад 10 тисяч спортсменів-ветеранів. Україну на європейському змаганні майстрів представляють 200 ветеранів з 9 видів спорту (легкої атлетики, волейболу, гандболу, регбі, греко-римської боротьби, настільного тенісу, спортивного орієнтування, фехтування та футболу). За перші дні змагань наші спортсмени показали неабиякі результати. Футбольні команди з Одеси (віком 35 років) та з Харкова (віком 45 років) здобули золоті медалі у змаганнях серед своїх вікових груп. Також «срібло» здобули наші фехтувальники в командному та особистих заліках. Андрій Роднов здобув «срібло» з легкої атлетики у віковій категорії 40+, Віктора Соловйова нагороджено срібною медаллю за перемогу у змаганнях з легкої атлетики у віковій категорії 60+. Емілія Жадан виборола бронзу у змаганнях жінок на дистанції 800 м у віковій категорії 60+.
В Україні нікому займатися наукою
У I півріччі 2008 року виконанням наукових і науково-технічних робіт займалося понад 150 тисяч працівників наукових організацій України, що на 3,3% менше в порівнянні з відповідним періодом минулого року. Про це повідомив Державний комітет статистики України, передає Лігабізнесінформ. За даними Держкомстату, в I півріччі поточного року число дослідників поменшало на 1,7%, техніків — на 5,2%, працівників допоміжного персоналу — на 4,3%. Чисельність безпосередніх виконавців наукових і науково-технічних робіт також поменшала на 2,8%, що становить 122 тисячі осіб. При цьому більшість фахівців працювали в організаціях Києва (38,2%), Харківської (15,8%), Дніпропетровської (8%) і Донецької областей (6,6%). Нагадаємо, що результати опитування консорціуму «Менеджмент консалтинг груп» показали, що українці не бажають у майбутньому бачити своїх дітей кандидатами і докторами наук. Так, 56,9% мешканців України проти того, щоб їхні діти займалися науковою діяльністю.
Наступний рік оголосять екологічним?
Партія зелених України (ПЗУ) з нагоди 17-ї річниці незалежності пропонує оголосити 2009 рік роком екології в Україні, повідомляє Інтерфакс. Таке рішення зумовлене необхідністю спільними зусиллями держави й суспільства побудувати нову політику в інтересах нинішніх і майбутніх поколінь. Основою даної політики має стати впровадження концепції стійкого збалансованого розвитку, використовуваної в розвинених країнах світу. Охорона навколишнього середовища зобов’язана бути пріоритетом держави, оскільки від екологічної ситуації залежить його економічна та політична модель, а в результаті — якість життя населення. Екологічна проблематика стає першочерговою в світі через масштабність загроз, зумовлених порушенням екобалансу. Екологізація державної політики дасть можливість уникнути загроз та мінімізувати ризики. У той же час, перехід на принципи стійкого розвитку дозволить Україні в короткий термін трансформувати економіку в напрямі конкурентноздатності та інвестиційної привабливості країни. Аспектами стійкого розвитку є зміни податкової системи за принципом «забруднювач платить» і збільшення фінансування на екологічну безпеку країни до 10% від витратної частини державного бюджету 2009 року. В ПЗУ вважають, що впровадження моделі екобезпечного розвитку дасть можливість поліпшити демографічну ситуацію, забезпечити високі стандарти якості життя та безпеки в Україні.
Археологи відновлюють мечеть XVII століття
На Лисій горі біля села Юрківка в Запорізькій області протягом останніх кількох місяців археологи розкопали велике татаро-монгольське поселення, якому щонайменше шість століть, пише АМІ «Новини-Україна». Історики знайшли згадки про стародавнє місто, працюючи в запорізьких архівах над старовинними мапами XVII століття з різних країн. У письмових джерелах Російської імперії його називали «Кінські води», на арабських картах воно позначене як «Мертве місто», а от італійці прозвали поселення «Сім мечетей» (скоріше за все, назва походить від числа молитовних будинків). «Розквіт життя золотоординського міста збігався та повністю залежав від розвитку Шовкового шляху (III—XVI ст. нашої ери), — розповідає науковий співробітник археологічної лабораторії Михайло Єльников. — Через Сім мечетей тоді часто проїжджали торговці та майстри, які прямували з Криму до Китаю або вже поверталися з Піднебесної. Місто було досить великим. Тут жили люди різних національностей: українці, татари, монголи, грузини. Ми знайшли п’ять різних будівель: мечеть, поряд ще одна споруда, скоріше за все баня (за мусульманськими звичаями біля молитовних будинків обов’язково має бути місце, де можна помитися), а інші знайдені будівлі, очевидно, є домівками мешканців міста». Зараз археологи сконцентрували свої зусилля на розкопках незвичайної мечеті. «Ми відкрили поки що лише частину західної стіни будівлі, яка звалилася всередину молитовного будинку, — говорить Михайло Єльников. — Мечеть дуже велика, і зараз ми можемо лише здогадуватися, в якому напрямку підуть кімнати будівлі. На кути мечеті ми досі не вийшли, хоча виконали колосальну роботу». Сама конструкція знахідки є дуже цікавою: на великих кам’яних брилах (що виконують функцію фундаменту) майстри з Середньої Азії викладали стіни з квадратної бурої цегли. Археологи вирішили перенести роботи й уже законсервували свою знахідку до наступного року.