Учні напишуть, ким є для них гетьман Мазепа
З початком навчального року стартував Всеукраїнський конкурс творів про гетьмана Івана Мазепу для учнів 8—11 класів. Тема робіт: «Хто для мене Іван Мазепа?» — повідомляє Укрінформ. Усі бажаючі можуть зареєструватися до 15-го вересня як у власній школі, так і на сайті організаторів. Останній термін подачі творів — 31 жовтня цього року. Серед призів — 1000 гривень на придбання книжок, аудіолітературні набори та футболки. «Цей конкурс передбачає, що робота має бути творчою. Вона має бути написана літературною українською мовою, бажано, звичайно, без помилок. І обсяг має становити від одного до двох аркушів друкованого тексту формату А-4, — зазначила член комісії, що обиратиме переможців, історик Ольга Ковалевська. — Ми визначаємо кілька номінацій, за якими будуть відбуватися нагородження. Їх передбачаємо п’ять: «Оригінальність подачі твору», «Відповідність історичним реаліям», «Показ гетьмана як національного героя», «Міцна власна позиція автора» і «Всебічний підхід до постаті Івана Мазепи».
Для усиновлювачів створять вікові обмеження
Уповноважена Верховної Ради з прав людини Ніна Карпачова вимагає скасувати одну із статей Сімейного кодексу України, якою встановлено віковий ценз батьків-усиновлювачів, повідомляє УНІАН. Омбудсман вже направила відповідне подання до Конституційного Суду. Втім, одностайності в цьому питанні немає. Працівники служб з усиновлення дотримуються іншої думки. Відповідно до Сімейного кодексу, різниця у віці між усиновлювачами та дитиною має бути не більше 45 років. Саме цю норму Карпачова вважає неконституційною й такою, що порушує право дитини на виховання в сім’ї. Через віковий ценз державні установи відмовляють багатьом бажаючим взяти на виховання дитину, хоча «усиновлювачі саме такого віку є більш відповідальні, морально готові до виховання дитини у нормальних умовах», переконані в апараті омбудсмана. Водночас, як зауважив керівник управління в справах неповнолітніх Львівської облдержадміністрації Володимир Лис, практика показує, що літніх усиновлювачів небагато. За останні чотири місяці на Львівщині таких звернень було лише три, і то від самотніх жінок. Водночас понад чотири десятки молодих сімей чекають у черзі на дитину. Володимир Лис вважає, що поки не на часі скасовувати віковий ценз з морально-етичних міркувань. Не виключено, що ці діти можуть з часом отримати психологічні травми через вік батьків або бути використаними у ролі доглядачів, застерігає Лис.
Археологи знайшли скарби стародавніх даків
Півкіло золотих виробів (намистинки, оздоблені благородним металом, кинджали, а також десять мечів, списів та ножів) знайшли студенти і викладачі історичного факультету Ужгородського національного університету — учасники археологічної експедиції, повідомляє Укрінформ. Вони вели розкопки городища давніх племен даків, які проживали на території Закарпаття близько 2000 років тому. Згадане городище розташоване біля теперішнього закарпатського села Мала Копаня. Археологи розкопують його вже 30 років. Торік вони також здобули вагомі історичні «трофеї», але цьогорічні знахідки перевершили всі сподівання. Знайдені речі свідчать, що «забули» їх тут стародавні даки десь у 80-ті роки до н.е. У цей період, розгромивши на півночі племена кельтів, даки повернулися в долину Тиси. Поховавши загиблих воїнів, вони осіли тут, заснувавши, зокрема, й поселення, яке нині називається Малою Копанею. На розкопаному городищі археологи знайшли і 40 осель фракійських аристократів. Поселення було укріплене десятьма валами.