Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / СУСПІЛЬСТВО

13 березня, 2012 - 00:00

Маловідома книжка Юрія Горліса-Горського «Отаман Хмара» вийде в Рівному

Завідувачка літературного музею Уласа Самчука в Рівному Інна Нагорна отримала грант голови Рівненської обласної державної адміністрації на видання книжки творів сподвижника Уласа Самчука, автора знаменитого роману «Холодний яр» Юрія Горліса-Горського. Книжку «Отаман Хмара» підготували до видання працівники рівненського літературного музею. Вона містить уривок із загубленої під час воєнного лихоліття повісті «Їх прийшло дванадцять», скорочений варіант відомої в 30-х роках минулого століття повісті «Отаман Хмара», спогад про Юрія Горліса-Горського Уласа Самчука «Ми вернемось за люлькою...» та статтю-дослідження Євгена Шморгуна «Той, що йде в життя», повідомляє Людмила СТУПЧУК, Рівне.

У ВР подали законопроект, який зобов’язує виробників йодувати сіль

Народні депутати Ірина Горіна та Руслан Князевич запропонували зробити зміни в законодавстві України (у Законі «Про безпечність та якість харчових продуктів»), які б зобов’язували виробників йодувати сіль. За інформацією Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), ці зміни регулюють застосування йодованої солі в харчовій промисловості й громадському харчуванні, а також впорядковують роздрібну торгівлю сіллю. Аналогічні норми діють у понад 130 країнах світу, де, як і в Україні, зафіксовано природний дефіцит йоду. При цьому, за даними експертів, на теренах колишнього Союзу лише Україна та Росія досі не вжили системних заходів для захисту власного населення від загроз йододефіциту. Фахівці зазначають, що саме йодування солі дає змогу понад 130 країнам світу убезпечувати власних громадян від природної нестачі йоду і пов’язаних із цим небезпечних захворювань. «День» вже писав про те, що світова медицина визнала йододефіцит найбільшою загрозою розумовим здібностям людини і головною причиною незворотних ушкоджень мозку. Навіть невеликий брак йоду в організмі вагітної жінки не дає реалізуватися інтелектуальному потенціалові дитини, закладеному на генетичному рівні. Серйозний йододефіцит у вагітних призводить до народження дітей з кретинізмом. Без достатньої кількості йоду підлітки втрачають 10—15 пунктів IQ, а дорослі — працездатність. У масштабах країни некомпенсований природний йододефіцит формує відстале суспільство і знижує рівень життя. Водночас ліквідувати проблему легко: необхідно лише постійно споживати йодовану сіль замість звичайної. Як зазначається в запропонованих змінах до Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів», якщо йодовану сіль вживатимуть 90% населення України, то за 10 років Україна отримає від цього дивіденди у близько 205 мільйонів доларів США (за рахунок відновлення розумового потенціалу й підвищення продуктивності праці). Торік про необхідність упровадження обов’язкового йодування солі в Україні заявляв уповноважений Президента України з прав дитини Юрій Павленко та українські вчені, повідомляє Оксана МИКОЛЮК, «День».

У Луцьку вишили сорочки для сиріт

Сорочки-обереги волонтери вишивають наразі для круглих сиріт... Їх у Луцьку не одна сотня, і 240 із них мають дістати вишиваний оберіг. Адже вишиванка — символ України й українця, вишитий рушник споконвіку захищав український дім, а вишиті сорочки — людину. Недарма й приказка така побутує: «У сорочці народився...» Акція «Подаруй дитині вишиванку!«стартувала в Луцьку в день святого Миколая. Ідея Ілони Млинарської, власниці художнього салону «Волинський сувенір», навколо якого й збирається багато талановитих майстрів, знайшла своє втілення в співпраці з благодійним фондом «Новий Луцьк», котрий придбав і тканину, і нитки. Але робота волонтерів цілком добровільна й оплачується лише вдячністю сиріт. Звичайно, що треба було з кожного зняти мірку, пошити сорочку (і окрема подяка за це ательє «Кравчиня»), дібрати орнамент, нанести його на тканину... В акції взяли участь люди різного віку — від школярів до пенсіонерів. Хтось вишив кілька сорочок, хтось — ще тільки одну, але від того їхній внесок у доброчинність не менший. До акції долучилися й етнічні українці, які мешкають у польському місті Щецин. Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк.

В Україні відбудеться шкільний чемпіонат з футболу з нагоди Євро-2012

Абсолютно всі українські школярі в усіх областях країни зможуть взяти участь у змаганнях, які розпочнуться 20 березня, повідомляє УНІАН. «Понад 300 тисяч школярів зможуть зіграти у футбол і стати частиною Євро-2012», — сказав віце-прем’єр-міністр Борис Колесніков. За його словами, як головний приз змагань кожна команда-фіналіст турніру буде нагороджена 25-ма квитками на фінальний матч Євро-2012, який відбудеться 1 липня у Києві на НСК «Олімпійський». Також півфіналісти турніру дістануть квитки на півфінал чемпіонату, чвертьфіналісти турніру — на чвертьфінал Євро-2012. Як повідомив Б. Колесніков, він звернувся з проханням до керівництва Федерації футболу України запросити президента УЄФА Мішеля Платіні приїхати в Україну і вручити кубок команді-переможцю шкільного чемпіонату, що стане своєрідною репетицією вручення головного призу чемпіонату Європи з футболу. За словами віце-прем’єра, наприкінці квітня відбудуться матчі 1/16 шкільного кубка, на початку травня — 1/4 і т.д. Він додав, що пізніше буде визначено дату проведення фіналу цих шкільних змагань.

Газета: 
Рубрика: