Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / СУСПІЛЬСТВО

25 березня, 2008 - 00:00

Службу крові реформують

Служба крові України як складова частина системи охорони здоров’я має стратегічне значення для національної безпеки країни і тому буде реформована, повідомляє Укрінформ. Як зазначив міністр охорони здоров’я Василь Князевич, ситуація, коли відсутня єдина система контролю, коли станції крові підпорядковуються різним керівникам, призвела практично до втрати такого поняття, як добровільне донорство, а проблема розповсюдження небезпечних хвороб через донорську кров стає дедалі некерованішою.

«Я готовий разом із вами розробити і затвердити структурні зміни в системі функціонування донорських служб. І наукова думка, і громадська будуть враховані», — запевнив Василь Князевич. На думку фахівців міністерства, пріоритетом повинна стати централізація закладів переливання крові у регіонах з метою створення керованої, самодостатньої структури, яка зможе гарантувати заготовлення донорської крові та її компонентів у необхідних обсягах, їхню якість і безпеку. Незабаром до Кабінету Міністрів України подадуть проект «Концепції розвитку донорства крові та її компонентів на 2009 — 2013 роки», який передбачає створення системи управління запасами компонентів і препаратів крові для оперативного їх використання, розробки та затвердження порядку контролю якості тест-систем для скринінгу донорської крові та її компонентів на маркери інфекцій, що передаються з кров’ю, а також створення Національної ради з трансфузії та відповідних рад при управліннях охорони здоров’я та лікувально-профілактичних установах і закладах.

Попереджати про телелохотрон будуть великими літерами

Під час трансляції телевікторин та телеігор попередження про те, що дзвінок до студії є платним та про вартість послуги, повинно займати не менше 15 % розміру екрану. Таке рішення прийняла на своєму засіданні Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення, повідомляє «Завтра». За словами першого заступника голови Національної ради Ігоря Куруса, телекомпанії повинні виконати це рішення протягом двох тижнів. Він відмітив, що тільки у такий спосіб можна застерегти глядачів від фінансових збитків. Ігор Курус відмітив, що Національна рада не має права забороняти трансляцію телепрограм та вікторин, які можуть нанести фінансові збитки громадянам, але скарги до телеканалів, які їх транслюють, надсилає до Комітету з питань захисту прав споживачів.

На Чернігівщині з’явиться дубовий гай, як у ХІ столітті

За кілька десятків років на Болдиній горі у Чернігові знову, як у давнину, шумітиме дубовий гай, повідомляє Укрінформ. Його базу склали учасники всеукраїнської акції «Зелений паросток майбутнього»: працівники Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», представники екологічних служб, громадських організацій і політичних партій, депутати районних та міської рад та журналісти висадили тут 60 саджанців дубків та 15 лип.

Як розповів в.о. директора заповідника Сергій Черняков, гай на Болдиній горі шумів у ХI столітті. Історики стверджують, що і назва пагорба пішла від давньослов’янського слова «болд», що означає «дуб» або староукраїнського «болди» — «гори». Нині на цій горі — пам’ятці садово-паркового мистецтва — збереглося лише кілька вікових дубів. Усе решта — переважно акації, посаджені у післявоєнний період. Ініціатива відновлення діброви на Болдиній горі належить заповіднику «Чернігів стародавній» та Державному управлінню охорони навколишнього природного середовища у Чернігівській області. Вони й організували цю акцію. Болдині гори, до речі, знамениті розташуванням на них цілого ряду унікальних пам’яток археології та архітектури: курганного комплексу — одного з найбільших некрополів IХ—ХI століть, Троїцько-Іллінського монастиря ХI—ХVII століть, підземного комплексу «Антонієві печери», будівництво якого було започатковане 1069 р. засновником Києво-Печерського монастиря Антонієм Печерським.

Керувати автомобілем допоможе... голос

У Луганському cхідно-українському національному університеті ім. Володимира Даля пройшов II відкритий конкурс науково-технічної творчості студентів у галузі інформаційних технологій. Перше місце посіла робота «Розробка системи голосового управління автомобілем», яку представив студент п’ятого курсу математичного факультету Ігор Морозов, повідомляє Укрінформ.

Втілення у практику голосового управління автомобілем, розробки-переможниці Ігоря Морозова, дає можливість значно спростити роботу з автомобілем. Зокрема, управління голосом буде здійснюватися за допомогою вмонтованого у машину комп’ютера, у програмі якого буде закладено набір оригіналів фраз.

Ініціатором проведення конкурсу виступив математичний факультет СНУ ім. В.Даля. Цього року на конкурс було запропоновано близько двадцяти інноваційних робіт студентів технічних спеціальностей. Конкурс спрямований на пошук обдарованої молоді та залучення до наукових розробок студентів. Найкращі проекти втілюються у життя. Так, інноваційна розробка тренувального апарату для підготовки штурманів авіації, яку на торішньому конкурсі представив студент Володимир Мішин, уже отримала практичне застосування.

Газета: 
Рубрика: