У Луцьку відбувся вечір-портрет льотчика — онука Айвазовського
Вулиця Костянтина Арцеулова в Луцьку існує вже немало років, проте пересічний мешканець і досі не знає, на честь кого вона названа. В цьому переконав вечір-портрет, присвячений Арцеулову, в Волинському обласному краєзнавчому музеї, на який запросили курсантів обласного ліцею з посиленою фізичною підготовкою. Їм було цікаво дізнатися, що Костянтин Арцеулов — це відомий льотчик, один із кращих російських авіаторів, який під час Першої світової війни був зарахований в Луцький авіазагін. І саме над нашим містом здійснив небезпечний експеримент — приборкування штопора, а також 18 повітряних переможних боїв. Це був і один із перших льотчиків-випробувачів у Радянському Союзі, та в тридцяті роки минулого століття Арцеулова репресували. Курсантам показали документальний фільм «Крила Арцеулова», який зняли на кіностудії «Волинь». Фільм здобув чимало відзнак на всесоюзних та всеукраїнських конкурсах документального кіно. Один із його авторів, волинський краєзнавець, журналіст, дослідник історії української авіації Валентин Люпа, представив свою колекцію марок, листівок, значків, присвячених авіаційній тематиці. Цікаво, що Костянтин Арцеулов був онуком відомого художника Івана Айвазовського й теж мав хист до малювання, навіть був членом Спілки художників СРСР. У Художньому музеї Луцька є картини Айвазовського, повідомляє Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк.
Під Києвом відбудеться Міжнародний юнацький футбольний турнір «Кубок Ретро»
З 1 до 4 березня в селищі Козин, під Києвом, відбудеться 16-й Міжнародний дитячий футбольний турнір. Участь у ньому візьмуть сім команд із України, Росії, Білорусі, Румунії, Молдови, а також із країн Прибалтики. Групу А представлятимуть ФК «Ретро» (Ватутіне, Україна), «ПМЦ Постави» (Білорусь), РФШ (Рига, Латвія), «Оцелул-2» (Галац, Румунія); групу Б — «Мордовія» (Саранськ, Росія), «Веріс» (Молдова), «Металург» (Липецьк, Росія) й «Екранас» (Паневежис, Литва). «Що ж до нашого ФК «Ретро», який братиме участь у турнірі, то команда представляє місто Ватутіне. Вона наразі грає у вищій лізі першості Черкаської області: у нас хлопці з дублюючих складів «Динамо», «Шахтаря», інших клубів прем’єр-ліги, які через ті чи ті причини не змогли пробитися до основного складу. Ми дали їм шанс здолати перехідний рубіж із дитячого до дорослого футболу. У чемпіонаті області наша команда успішно грала серед дорослих, а також в інших турнірах — у Бельгії й Голландії, Польщі, Німеччині. Уже тепер ми живемо за законами професійного клубу: возимо гравців на зарубіжні збори, забезпечуємо їх тренувальним процесом, регулярним харчуванням. Цікаво, що зібрали цю команду, коли хлопцям було по сім-вісім років», — розповів «Дню» Петро Ніколенко. Організатори сподіваються, що турнір, який відбудеться на початку березня, покаже серйозний рівень підготовки українських футболістів, повідомляє Оксана МИКОЛЮК, «День».
У Житомирі представили інтернет-проект для молодих воїнів і школярів
У Житомирському військовому інституті ім. С. П. Корольова завершено розробку проекту концепції військово-патріотичного виховання на основі ІТ-технологій «Молодий патріот сучасної України». Суть концепції — використання технологічних можливостей всесвітньої мережі, зокрема її соціальних складових, теорії психології мас та масових комунікацій для підвищення духовного потенціалу армійської, вишівської та шкільної молоді. Під час інтернет-круглого столу «Воїн-захисник — погляд крізь роки та події», що відбувся нещодавно (а на ньому були присутні представники керівництва Міноборони, облдержадміністрації, духовенства, курсанти інституту, їхні наставники) відбувся телеміст із провідними військовими ліцеями України, зокрема Сумським. У ході обговорення було підкреслено, що в сучасній військовій справі внаслідок значного підвищення технологічної оснащеності різко підвищується значення малих груп і навіть окремих вояків. Але одночасно це посилює вимоги до їхньої психологічної та духовної стійкості. Проте варто зауважити, що під час заходу виховувати молодь пропонували на прикладах воїнів радянсько-німецької війни 1941-1945 років, «афганців», і зовсім не згадали про героїв Крут, українських визвольних змагань 1918 — 1922 років, Української повстанської армії. Тобто відчувалася переорієнтація на радянські, а не українські зразки військового героїзму. В подальшому передбачається, що запрацює мережа, яка охоплюватиме всі виші України, військові ліцеї, школи, які будуть включатися в інтерактивні дискусії на історичні теми, а ще теми з подій сучасного життя та перспектив розвитку держави, повідомляє Валерій КОСТЮКЕВИЧ, «День», Житомир.
Лижний похід до могили Нечая
Саме такий нелегкий спосіб обрали козаки Гніванської сотні Вінницького козацького полку ім. І. Богуна, учні тамтешньої школи бойового гопака (тренер Руслан Бегас) та юні краєзнавці Вінницького обласного центру дитячого і юнацького туризму (вчитель історії Олександр Коваль), щоб набратися сили українського духу, відчути подих козацької історії. Мета туристичного походу була благородною: вшанування пам’яті героїв Краснянської битви 1651 року, під час якої в сутичці козаків та селян із переважаючими силами польсько-шляхетського війська загинув брацлавський полковник Данило Нечай. Учасники заходу справили тризну на могилі героя національно-визвольної війни, що поблизу села Красного Тиврівського району, поклали до пам’ятника квіти. Прикро, що далеко не всі наші сучасники шанують свою історію так, як названі патріоти. Тож табличка на пам’ятнику містить історичні неточності, а сам курган-могила поступово руйнується, не стало й висаджених кілька років тому обабіч нього молодих дубків. Як стверджують місцеві жителі, у гонитві за гривнею тутешній фермер не тільки розорав поле попід курганом, а й щороку врізається в охоронну зону пам’ятки культури, яку заборонено обробляти, повідомляє Федір БЕЖНАР, Вінниця.