Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / СУСПІЛЬСТВО

18 жовтня, 2007 - 00:00

Скільки коштує відстрочка від призову?

Близько 500 доларів США — саме стільки в м. Маріуполі Донецької області брав один із працівників військкомату з призовників, які бажали «відкосити» від армії. Як повідомляє ЦГЗ УМВС України в Донецькій області, за словами начальника СГСБЕЗ райвідділу Дмитра Миронова, в поле зору оперативників фахівець комісаріату потрапив ще в травні. Проте конкретних зачіпок не було. У серпні поточного року до Іллічівського райвідділу Маріупольського ГУ міліції звернувся призовник, мешканець Володарського району, який розповів, що, попросивши одного з працівників Іллічівсько-Володарського військкомату допомогти в отриманні відстрочки від призову, отримав у відповідь недвозначну пропозицію принести 500 доларів США для розв’язання його проблеми. Рандеву для передачі грошей було призначене на кінець місяця в приміщенні військкомату. Таких грошей юнак не мав, тому й вирішив звернутися до правоохоронних органів. За декілька днів до райвідділу звернувся ще один призовник із цього ж району. За його словами, він просто пропустив повістку, датовану 20 липня, оскільки був у від’їзді. Повернувшись додому й виявивши повістку, парубок поспішив до військкомату, де все той же «фахівець» пояснив йому, що його оголосили в розшук за ухилення від призову і запропонував «відмазати від армії» за вже вказану суму. Дату для передачі необхідної суми було призначено на той же день кінця місяця. При цьому хабарник дуже боявся попастися, тому виявив неабияку обережність: детально пояснив молодим людям, куди і як вони повинні покласти гроші, причому місце і час було вибрано різні — один мав сховати гроші під диванне покривало в порожньому кабінеті о 13.30, а другий — у тумбочці робочого стола на годину пізніше. Затримали хабарника ввечері, коли він повертався на власному автомобілі з роботи. При затриманні він ухитрився сховати мічену 500-гривневу купюру в сумку свого знайомого, якого підвозив. Інші гроші було знайдено при обшуку в кабінеті затриманого. У даний момент корупціонерові пред’явлене звинувачення, карну справу передано до суду, який і дасть оцінку його діям. Ганна ХРИПУНКОВА, «День».

Вчені Сорбонни вивчають «комуністичний кордон». У Чопі

Прикордонний Чоп Закарпатської області відвідала професор історії паризького університету Сорбонна Сабіна Дулін із науковим проектом «Комуністичний кордон», повідомляє Інтерфакс-Україна. За словами С. Дулін, у Сорбонні функціонує науковий центр, який вивчає життя Європи XX сторіччя. У центрі працюють вчені з різних галузей світової історії. Нинішній проект центру, в рамках якого історик приїхала до Чопу, — вивчення життя людей, які довгий час жили на кордонах СРСР із іншими країнами Європи, заборон різного роду в зв’язку з близькістю кордонів. Закарпаття, як пояснила С. Дулін, і Чоп зокрема, було вибрано для вивчення, оскільки Закарпатська область протягом XX сторіччя пережила режими Чехословаччини (1918—1938), Австро-Угорщини (1938—1944),а 1944 року, в ході Другої світової війни, область приєднали до території Радянського Союзу. С. Дулін цікавило життя у рамках «залізної завіси» та холодної війни, можливість ловити рибу та збирати гриби в безпосередній близькості від кордону, можливість мандрівки до сусідньої країни під час режиму Радянського Союзу.

Теракотових воїнів забезпечили респіраторами

Екологічний активіст на ім’я Мартін Уайнесс в присутності глядачів і охоронців надів респіратори на дві теракотові статуї китайських воїнів, привезені на виставку в Британський музей. Таким чином, як повідомляє агентство France Presse з посиланням на газету Evening Standard, Уайнесс протестував проти забруднення навколишнього середовища китайською промисловістю. «Я вчинив так, тому що стурбований зміною клімату. У мене двоє дітей», — пояснив активіст репортерам. На респіраторах було написано: «Забруднює повітря викидами вуглекислого газу». Акція Уайнесса сталася в присутності охорони і відвідувачів. «Я бачила, як людина перебралася через огородження. Вона була абсолютно спокійна. Ніхто з охоронців навіть не зрозумів, що відбувалося», — розповіла свідок випадку. Зрештою, хтось з відвідувачів звернувся до служби безпеки, і Уайнесса виволокли з зали. Статуї III століття до н. е. прибули на виставку до Лондона у вересні. Тепер реставраторам треба обстежити їх, щоб з’ясувати, чи не пошкодив їх борець за чистоту навколишнього середовища. Уайнессу до кінця життя заборонено відвідувати Британський музей.

У США складений рейтинг депресивних професій

Няні й доглядальниці, а також співробітники закладів громадського харчування частіше за інших страждають від депресії. До такого висновку прийшли співробітники Управління наркологічних і психіатричних служб США (SAMHSA), які досліджували взаємозв’язок між професійною діяльністю й ризиком депресії, повідомляє The Washington Post. У ході дослідження вчені скористалися даними національного опитування, в якому взяли участь понад 60 тисяч осіб. Серед опитаних були люди у віці від 18 до 64 років, які працюють повний день. «Рейтинг депресивності» охоплював 21 сферу професійної діяльності. Найбільша кількість людей, що страждають депресією, виявилася серед осіб, які доглядають за людьми похилого віку й хворими, а також нянь, які доглядають за маленькими дітьми. Майже 11% працюючих у цій сфері щорічно страждають від депресії протягом двох і більше тижнів. На другому місці опинилися працівники закладів громадського харчування — офіціанти, кухарі й бармени: 10,3% із них були схильні до симптомів депресії — зниження настрою, яке супроводжувалося порушенням сну, втратою апетиту й погіршенням концентрації уваги. Третє місце зайняли працівники соціальної сфери й охорони здоров’я. Серед них 9,6% страждали від депресії. Менше всього депресіям були схильні архітектори, інженери і вчені: лише 4,3% із них відчували симптоми депресії. Результати опитування показали, що 7% працюючих людей хоч раз у рік відчували депресію, що тривала понад два тижні поспіль. Серед безробітних цей показник становив 12,7%. Жінки страждали від депресії частіше, ніж чоловіки, а молоді люди частіше людей похилого віку, говориться у звіті. Депресія в службовців не може не відбиватися на прибутках роботодавців. Щорічно з цієї причини американські компанії втрачають від 30 до 40 мільярдів доларів США, говориться у звіті SAMHSA.

Риби також страждають від безсоння

Дослідження смугастих даніо (Danio rerio) показали, що ці риби, хоч і не можуть через відсутність повік закрити очі, здатні спати та зазнавати порушень сну, повідомляє група американських і французьких учених у своїй статті у журналі PLoS Biology. Механізми сну у тварин, що не належать до класу ссавців, зокрема, риб, вивчені порівняно мало. Дослідники аналізували пов’язані зі сном біохімічні процеси, що відбуваються в організмі смугастих даніо (Danio rerio, поширений вид акваріумних рибок), а також їхня поведінка та генетичні характеристики. Були вибрані саме даніо, оскільки, з одного боку, провести експерименти над ними порівняно легко, з іншого боку, їхня центральна нервова система схожа на нервову систему ссавців, тобто отримані результати можуть принести користь дослідженням людського сну, зокрема, допомогти краще зрозуміти причини порушень сну у людини, повідомляє Lenta.ru. Дослідження показало, що даніо, хоч і не можуть закрити очей (як і більшість інших риб, вони позбавлені вік), але здатні спати. Сплять вони переважно вночі, під час сну знаходяться біля поверхні або, навпаки, тримаються дна, хвіст при цьому нахилений униз. Риби, яким уночі не давали спати за допомогою слабкого електрошоку, намагалися відіспатися вдень при першій же можливості. Деякі особні страждали від генетичного розладу: у них був відсутній рецептор, який відповідає за чутливість до гіпокретинів — гормонів, які допомагають боротися зі сном. У ссавців відсутність цього рецептора призводить до надмірної сонливості. У риб воно виявлялося майже протилежним чином: їхній нічний сон був перерваним і коротким (на 30% коротшим, ніж у здорових особнів).

Вчені вважають, що їхня робота підтверджує можливість використання кісткових риб як об’єктів досліджень, які пов’язані зі сном і порушеннями сну.

Газета: 
Рубрика: