Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / СУСПІЛЬСТВО

10 жовтня, 2007 - 00:00

Нобелівська премія присуджена за «генетичний нокаут»

У Каролінському інституті оголошені імена лауреатів Нобелівської премії в області медицини та фізіології. Згідно з рішенням шведської Королівської академії наук, ними стали американці Маріо Капекки (Mario R. Capecchi) і Олівер Смітіс (Oliver Smithies), а також підданий Великої Британії сер Мартін Еванс (Martin J. Evans), передає lenta.ru. Як повідомляється в прес-релізі Нобелівського комітету, вони удостоєні нагороди за дослідження основ упровадження специфічних генетичних модифікацій в організмі мишей шляхом використання стовбурових кліток ембріонів. Зокрема, мова йде про розробку способу «вимикати» ті або інші гени в клітках зародка (методика отримала назву «генетичного нокауту» — gene knockout). За допомогою цієї технології вчені отримали можливість отримувати клітинні лінії із заданими фізіологічними особливостями, досліджуючи таким чином розвиток хвороб, що зумовлюються генетично — раку, діабету, муковисцидозу, захворювань серцево-судинної системи. Сер Мартін Еванс народився в 1941 році. Він є першовідкривачем стовбурових клітин. Еванс закінчив Кембріджський університет і працює професором генетики ссавців в Університеті Кардіффа. Смітіс народився в 1925 році в Галіфаксі (Велика Британія), закінчив Оксфордський університет і є професором в Університеті Північної Кароліни. Капекки народився в 1937 році у Вероні (Італія) і працює в медичній школі Університету штату Юта.

Сума Нобелівської премії цього року складає в кожній номінації 10 мільйонів шведських крон (1, 542 мільйона доларів). Оскільки в одній номінації перемогли відразу декілька чоловік, грошова винагорода буде розділена між ними в рівних частинах.

Урочиста церемонія нагородження Нобелівськими преміями відбудеться 10 грудня, в день смерті Альфреда Нобеля. Король Швеції за традицією вручить нагороди в Концертному будинку Стокгольма, а потім у Блакитному залі ратуші відбудеться нобелівський банкет.

Скільки призовників підуть в армію?

Іде черговий призов в армію. На термінову службу підуть 29,5 тисячі українців, із них 22 тисячі — у Збройні сили, повідомляє mpravda.com. Призовні комісії працюють із 1 вересня до 30 листопада, а молоде поповнення відправлятимуть у війська з 15 жовтня.

Пільговиками стали діти-сироти, депутати всіх рівнів і чоловіки, які повинні стати батьками: для відстрочки їм досить надати довідку про вагітність дружини. Не візьмуть в армію й наркоманів, алкоголіків, бо їх відбракує медкомісія, а також тих, у кого немає атестата про закінчення дев’яти класів.

Щоправда, призовник може сам відмовитися від наданого йому законом права на тайм-аут від кирзових чобіт. Полковник Златніков стверджує, що такі є. Наприклад, парубку потрібно влаштуватися на роботу охоронником. Без військового квитка туди не беруть. Тому він проситься служити, а потім його рідні заявляють про пільги на відстрочку. Солдата відправляють додому, і через місяць він влаштовується на роботу, про яку мріяв.

За словами Златнікова, пільгою можна скористатися лише один раз. Якщо студента ВНЗ відрахували зі стаціонару, навіть у разі відновлення або переведення на денну форму навчання в інший навчальний заклад, в армію його все одно призовуть.

До речі, цієї осінні підуть служити на 4400 осіб менше, ніж минулого року. Незважаючи на скорочення призову, тих, хто ухиляється від термінової служби, вистачає. Ловити їх повинні прокуратура й міліція. Зазвичай обмежуються суто символічним покаранням. Хоча, у крайньому випадку, закон передбачає позбавлення волі терміном до трьох років.

Газета: 
Рубрика: