Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / СУСПІЛЬСТВО

2 серпня, 2007 - 00:00

Мешканцям багатоповерхівок Житомира обіцяють холодну воду цілодобово

Житомиряни, які живуть у багатоповерхівках, вже звикли до того, що ранок у них починається з шипіння у водогінних трубах і булькотіння в бачках унітазів — вже років з десять як у місті на ніч відключають подачу холодної води, яку відновлюють о 6-й годині наступного дня. Мотив, який тоді висунула місцева влада, — необхідність економії води і електроенергії для її помпування. І ось минулого вівторка міський голова Житомира Віра Шелудченко оголосила, що з 1 серпня нинішнього року планується відновлення цілодобового постачання холодної води. Нині закінчується монтаж і наладка трьох сучасних насосів на станціях підйому води, які повинні бути значно економнішими за своїх попередників, внаслідок чого не очікується зростання витрат електроенергії на прокачування і, відповідно, тарифів на водопостачання. Крім того, наголосила міський голова, постійне тримання під тиском мереж зменшить їх корозію і засмоктування в них бруду через пошкоджені ділянки. Міськводоканалу вже виділені кошти на придбання сучасного обладнання для безконтактного обстеження стану водогону, щоб точно визначати місця можливих аварій з метою їхнього запобiгання або оперативного усунення. До речі, до Дня Конституції й за декілька днів після нього в місті, як і було обіцяно, відновилось постачання гарячої води у будинки, де в робочому стані розташованi відповідні внутрішні та зовнішні мережі, повідомляє Валерій КОСТЮКЕВИЧ, «День».

З алергією на кішок допоможуть упоратися самі кішки

Іспанські вчені запропонували ефективний спосіб боротьби з алергією на кішок. Лікування, що полягає у прийомі під язик зростаючих доз екстракту котячої лупи, приводить до послаблення несприятливих імунних реакцій, свідчать дослідники, повідомляє medportal.ru. Зазвичай лікарі рекомендують людям, котрі потерпають від алергії на котяче хутро, позбуватися домашніх вихованців. Однак фахівці мадридської лікарні Рамон-і-Кахаля вважають, що у разi лікування за допомогою нового методу необхідність цього заходу відпаде. В експерименті, проведеному вченими під керівництвом Еміліо Алварес-Куеста, взяли участь 50 підлітків, котрі потерпають від алергії на кішок. Усім учасникам проводилася сублінгвальна імунотерапія (SLIT) — щоденне введення під язик крапель, що містять зростаючі дози котячого алергену (лупи), або плацебо. Передбачається, що введення дози алергену, що поступово збільшується, приведе до «звикання» імунної системи пацієнтів до алергену і поступового згасання алергічних реакцій. Нинi аналогічний метод — специфічна десенсибілізація — застосовується в медицині для лікування алергії на пил і пилок. По закінченню річного курсу лікування учасникам належало провести півтори години в кімнаті, де жила кішка. З’ясувалося, що у 62% пацієнтів, що лікувалися за методом SLIT, відзначалося значне зниження симптомів алергії в порівнянні з початковими даними. Крім того, у них поліпшилися показники дихання і поменшала реакція шкіри на екстракт котячої лупи. Побічних ефектів лікування зафіксовано не було, що може свідчити про безпечність нової методики, повідомили вчені. Детальний звіт про результати дослідження опубліковано в журналі Allergy.

Сонячне проміння захищає від розсіяного склерозу

Діти, які проводять на сонці більше часу, рідше хворіють на розсіяний склероз у дорослому віці. Такого висновку дійшли вчені з Університету Південної Каліфорнії, які вивчали однояйцевих близнюків, повідомляє medportal.ru з посиланням на журнал Neurology. До дослідження було залучено 79 пар близнюків, причому в кожній з них один із братів або сестер потерпав від розсіяного склерозу. Вчені з’ясовували у близнюків, скільки часу вони проводили на вулиці у спекотну і холодну погоду, а також улітку; хто з них частіше засмагав на пляжі та грав у командні ігри на свіжому повітрі. Виявилося, що ті з близнюків, хто проводив більшу кількість часу на відкритому повітрі, хворіли на розсіяний склероз на 57% рідше за свої «генетичні копії», повідомили автори дослідження Талат Іслам і Томас Мек. «Вплив ультрафіолетового проміння може стимулювати захист від розсіяного склерозу безпосередньо — спричиняючи зміну клітинної імунної відповіді або опосередковано — сприяючи утворенню вітаміну D», — припустили автори. Розсіяний склероз — прогресуюче ураження головного і спинного мозку, що спричиняє порушення відповідних функцій організму. Пацієнтів непокоїть м’язова слабкість, важкорухливість, порушення координації, що призводить до порушення ходьби, а також порушення статевої функції та втрати контролю над сечовипусканням. Розсіяний склероз зазвичай починається в молодості, але може проявитися в будь-який період від 15 до 60 років. За статистикою, від цього захворювання потерпає близько двох мільйонів жителiв планети.

Перший протез винайшли у Стародавньому Єгипті

Дослідники з Манчестерського університету вважають, що найдавніший протез зробили єгиптяни між 1000 і 600 роками до нашої ери. Сьогодні цей об’єкт — штучний великий палець ноги — виставлено у Каїрському музеї. Його аналог — у Британському музеї й буде вивчений найближчим часом, повідомляє lenta.ru з посиланням на France Presse. Каїрський протез зроблено з дерева і шкіри. Медики з Манчестера мають намір довести, що власник цього штучного пальця дійсно використовував його при ходьбі. На це вказують сліди зносу і місце, що «добре зажило» на стопі мумії, де було ампутовано палець. Якщо функціональність протеза підтвердиться, то вчені хотіли б спробувати створити його аналог із сучасних матеріалів. Досі найдавнішим протезом вважалася бронзова нога, зроблена у Стародавньому Римі близько 300 року до нашої ери. Вона зберігалася в Королівському коледжі хірургів у Лондоні, але була знищена під час бомбардування в роки Другої світової війни.

Газета: 
Рубрика: