Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / СУСПІЛЬСТВО

25 січня, 2007 - 00:00

У Житомирі з’явиться пам’ятник Івану Огієнку

Урочистостями в Житомирі відзначили 125-річчя від дня народження видатного діяча української культури, світоча української духовності Івана Огієнка, який в останній період свого життя відомий як митрополит Української автокефальної православної церкви Іларіон. (Мабуть, саме священицьке служіння УАПЦ, яку не визнає керована з Москви Українська православна церква стало фактичним приводом відмови правлячої більшості Верховної Ради ухвалити постанову про відзначення його ювілею на державному рівні). На зібранні голова Житомирської облдержадміністрації Юрій Павленко оголосив, що керівництво області підтримує плани спорудження у Житомирі пам’ятника, який би закарбував образ великого земляка (він родом із Брусилова на Житомирщині). І був великий концерт вокальних, хореографічних, оркестрових колективів, читців Житомирського училища культури і мистецтв імені І. Огієнка, прикрасою якого стало виконання ліричних і патріотичних віршів, написаних цим українським генієм, пісень з його словами.

А вчора вранці по обласному радіо прозвучав унікальний запис розповіді І. Огієнка, який відноситься до 60-х років минулого століття, про перше святкування Дня Соборності 22 січня 1919 року, сценарій якого розробив він особисто. Зокрема, такий маловідомий факт — майбутній митрополит запросив зіграти роль гетьмана, який на білому коні виїжджав на Софійський майдан, видатного українського актора Михайла Садовського, повідомляє Валерій КОСТЮКЕВИЧ, «День».

Одні просили, інші не реагували. Результат — трагедія

Лікарі декілька днів боролись за життя дитини, але через тяжку черепно-мозкову травму, не сумісну з життям, він не вижив. 10 річний хлопчик отримав травму на дитячому майданчику. Багато років на майданчику існувало імпровізоване футбольне поле. Воно знаходиться в жахливому стані — шматок асфальту та погано закріплені ворота. Під час гри ворота впали на дитину. Мешканці сусідніх будинків стверджують, що неодноразово звертались до співробітників ПРЕЖО, з проханням відремонтувати майданчик. Але жодної реакції не було. Як розповіли в ПРЕЖО ворота з майданчику забрали. І завірили — майданчик ремонту не потребував, нібито ворота пошкодили самі діти напередодні трагедії, повідомляє Юлія ВАСИЛЕНКО, Запоріжжя.

Перший клас для... ромів

У Луцькій школі №16 відкрито перший в Україні клас для дітей ромської національності, який будуть утримувати за державний кошт. Школа розміщена у мікрорайоні Вересневе, який є місцем компактного проживання ромів. За офіційними даними на Волині зареєстровано 103 роми, проте, за даними громадської організації «Терне рома» в області представників цієї національності щонайменше чотири з половиною тисячі. Кілька сотень мешкає у Луцьку, 89% зовсім неграмотні, а 80% не знають рідної ромської мови.

Наразі у спецкласі 15 дітей від шести до п’ятнадцяти років. Хтось вже у школу ходив, хтось ще тут і не був. У 16-й школі в різних класах навчається до двох десятків дітей циган. Про стабільне навчання, щоправда, не йдеться, бо мало хто з ромів розуміє потребу в знаннях. Експериментальний клас, у якому навчатимуться малі роми, незвичний навіть на перший погляд. На стіні — мало кому відомий герб ромів. Це золоте колесо на синьо-зеленому фоні — як символ доріг і мандрівного життя. Після уроків (їх буде три — чотири на день) з дітьми займатиметься вихователь, і в основу спілкування має бути покладена традиційна ромська культура.

Клас для ромів утримується за кошти територіальної громади. У бюджеті Луцька на нього закладено 52 тисячі гривень. Дітей харчуватимуть тричі на день на суму у вісім з половиною гривень. Класоводом у малих ромів стала випускниця Волинського держуніверситету Наталія Гнатюк. І не випадково. Вона є подругою й однокурсницею Тетяни Григоренко, українки за походженням, дружини Сергія Григоренка, керівника Волинської обласної громадської організації «Терне рома». Разом вони мріяли створити для циганської дітвори спецінтернат, у якому б малих ромів навчали і загальної грамоти, і ромської мови, і ромської культури, але доводиться радіти й відкриттю класу. Бо чи навчатимуться у ньому ці діти, покаже час, повідомляє Наталія МАЛІМОН, Волинська область.

Наркобізнес по-донецьки

Понад п’ять тис. фактів злочинів, які здійснюються у сфері незаконного обігу наркотиків, виявлено правоохоронцями Донецької області. При цьому в ході спецоперацій було затримано близько чотирьох тисяч наркоділків й осіб, причетних до цього бізнесу, а також ліквідовано більш ніж 50 каналів надходження наркотиків до регіону. Такі цифри днями озвучив начальник управління із боротьби з незаконним обігом наркотиків головного управління внутрішніх справ України у Донецькій області Ігор Недогарко, за словами якого проти більшості затриманих злочинців уже порушені карні справи. Правоохоронцям вдалося виявити й ліквідувати 175 груп наркоділків, які діяли в цьому «бізнесі» організовано. При цьому протягом усього року з обігу в області вилучено понад 2,5 тон наркотичних речовин і наркосировини . У перерахунку на ціни «чорного» ринку наркотиків це становить 10,5 млн. гривень.

До речі, як виявили спеціальні рейди, що їх проводив УБНОН, не завжди законну діяльність у Донбасі ведуть навіть аптеки, а також медичні установи: лише минулого року за результатами перевірок було припинено діяльність 36 таких аптек, причому стосовно десяти підприємств підготовлені подання щодо скасування ліцензії чи дозволу на їхню діяльність. Як показує практика, в основному аптеки грішили незаконною реалізацією транквілізаторів — трамадола та його аналогів: минулого року було вилучено майже п’ять тис. доз цього препарату.

Проте наркоділки в шахтарському регіоні й не подумують згортати свою діяльність. Уже протягом перших тижнів поточного року в області знову з незаконного обігу було вилучено понад 65 кг наркотичної речовини й наркосировини. У перерахунку на ціни «чорного» ринку наркотиків вартість вилученого становить 225 тис. грн. Більше того — за наведений період за фактами незаконного обігу наркотичних речовин було порушено 262 карні справи, а за злочини, які здійснюються у сфері незаконного обігу наркотиків, затримано 341 особу, в тому числі 84 торговців. При цьому, як з’ясувалося, наркобізнесом в області почало займатися все більше випадкових осіб, які приторговують наркотиками «по-дрібному». На даний час проти всіх порушників складено протоколи, а матеріали низки справ передано до суду, повідомляє Ганна ХРИПУНКОВА, «День».

Любителів конопель покарають... бесідою

У Великій Британії дітей, викритих у зберіганні каннабіса, більше не будуть піддавати обов’язковому арешту. За повідомленням газети Daily Telegraph, прийняті поправки до законодавства, направлені на те, щоб зробити запобіжні заходи щодо неповнолітніх м’якшими. Відповідно до нових інструкцій Асоціації офіцерів поліції, якщо неповнолітній спійманий на зберіганні каннабіса, він не обов’язково повинен бути заарештований. Поліцейським рекомендують за можливістю обмежуватися більш м’якими заходами, такими як бесіда з молодою людиною, а також з’ясування його імені та адреси, повідомляє lenta.ru. Після того, як три роки тому коноплі були переведені в групу речовин, за зберігання яких не передбачений арешт, за поліцейськими залишили право заарештовувати правопорушників у разі «обтяжуючих обставин». Однією з таких обставин був юний вік спійманого на зберіганні конопель: від 10 до 18 років. Закон про організовану злочинність і поліцію, який набрав чинності в минулому році, дозволяє заарештовувати правопорушників, тільки якщо це необхідно для подальшого розгляду справи.

У свою чергу міністр внутрішніх справ Великої Британії Девід Девіс виступив проти пом’якшення заходів щодо неповнолітніх, які зберігають наркотики. «Це небезпечний сигнал. Каннабіс — сильний наркотик, який може призвести до серйозних психічних розладів», — заявив чиновник.

Герої міні-шоу — коллі

Під час шкільних канікул у Вінниці в кінотеатрі «Родина» перед показом фільмів почали влаштовувати розважальне міні-шоу за участю собак. Захід триватиме до лютого, адже тільки тоді закінчується рік Собаки. У новорічній програмі вбрані у костюми Снігурки й Діда Мороза виступають міні-коллі та звичайний коллі з місцевого кінологічного клубу. Пси демонструють виконання команд господарів, після чого останні розказують про відповідальність перед твариною. Ще одна мета заходу — популяризація собак породи коллі, яких у Вінниці залишились одиниці. Окрім коллі до вінницького кінотеатру в ці дні ходить і мармуровий дог Рок. Його власниця, до речі, працівниця цього кінотеатру, Віра Кудик каже, що собак підбирають, якщо не за модою, то для створення певного іміджу. А свого Рока вона водить з собою на роботу, щоб продемонструвати глядачам вишкіл здоровенного собаки і розповісти, що саме такої породи пес знімався у фільмі «Собака Баскервілів», повідомляє Мирослава СОКОЛОВА, «День».

Газета: 
Рубрика: