Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / СУСПІЛЬСТВО

14 вересня, 2006 - 00:00

Фото на пам’ять з «ворожкою»

Львів — туристичне місто. Його гості любуються архітектурними шедеврами і чисельними пам’ятниками культурної столиці України. У місті чимало й оригінальних незвичних скульптур: бронзовий король Данило Галицький, монумент Шевченкові зі знаменитою Хвилею, фігури-фонтани грецьких богів на центральної площі Ринок... Фотографування на фоні відомих пам’ятників — традиція у туризмі, заснована японцями. Щоб не відставати від світових тенденцій, львівські екскурсоводи збираються створити спеціалізований маршрут, щоб показати гостям міста з десяток найцікавіших скульптур Львова. Однією з найменш відомих (адже знаходиться на внутрішньому подвір’ї центральної аптеки-музею) є скульптурне зображення жінки-знахарки... «Вагітна відьма» — така назва прилипла до фігурки, саме так хтось із горе-екскурсоводів колись жартома назвав пам’ятник. Проте фахівці з музею категорично спростовують це...

Барна стійка стала предметом безпрецедентного позову

Безпрецедентний судовий позов зареєстровано днями в Закарпатській області: власник ужгородського ресторану «Кактус» Ярослав Шафар звернувся з судовим позовом про захист права на інтелектуальну власність до одного з виробників меблів ТОВ «Мопан-Україна Лтд». За словами пана Шафаря, предметом претензій стало зображення барної стійки ресторану, яке без згоди власника товариство використало в рекламному буклеті, додавши на фото стільці свого виробництва. Про це Ярослав повідомив на спеціально скликаній прес- конференції в Ужгородському прес-клубі. Прокоментувала подію юрист Наталія Порада. На думку фахівця, цей випадок є винятковим не тільки для Закарпаття, але й для України. Річ у тім, що досі в жодній із справ про захист інтелектуальної власності не йшлося про об’єкти дизайну чи архітектури. Оскільки мова про рекламу, то власник ресторану має право претендувати на винагороду. Наразі сума позову становить 20 тис. грн. Однак Ярослав Шафар та його юрист не виключають, що грошова компенсація може зрости через судові витрати. Водночас власник ресторану зізнався журналістам, що звернутися до суду його спонукала насамперед «цікавість випадку». «Ми не прагнемо заробити, ми хочемо показати, що Україна йде цивілізованим шляхом, у нас діють цивілізовані закони». До речі, на прес-конференцію представники сторони-відповідача не з’явились, незважаючи на запрошення, повідомляє Наталка ПОПОВИЧ , Ужгород.

Майже 170 шкіл Донецької області в новому навчальному році фактично виявилися… зайвими

Вся проблема полягає в тому, що навчальним закладам просто не вистачає учнів, а також навчальної літератури та книжок, які входять до шкільної програми. Такі сумні дані озвучив на своїй прес-конференції голова Донецької облдержадміністрації Володимир Логвиненко. За його словами, у поточному році кількість учнів різко знизилась, і якщо ще у 2000 році школярів у Донбасі було понад 500 тис., то вже цього року залишилося тільки 395,5 тис. У результаті й вийшло, що частина шкіл залишилася недоукомплектованою (в середньому в одній школі Донеччини навчається до тисячі учнів), а частина й взагалі опустіла. Всього ж у Донецькій області сьогодні працює 1167 шкіл. Враховуючи ці факти, керівництво регіону вирішило замислитися над тим, як оптимізувати загальноосвітню мережу регіону, щоб даремно не утримувати спорожнілі навчальні заклади, однак поки жодного конкретного плану в цій сфері у Донбасі немає. Більше того, загрозлива ситуація вже склалася і в системі дошкільних установ, які також стрімко порожніють, і тут також потрібен чіткий план роботи з раціоналізації їхньої діяльності. Утім, як підкреслив губернатор Донеччини, порожні садки та школи — це не єдина «загальноосвітня» проблема регіону. Ще одна складність полягає в тому, що незважаючи на скорочення учнів, маленьким донеччанам сьогодні все одно не вистачає підручників. Так, за станом на 8 вересня поточного року, книгами повністю забезпечено лише 89,5% школярів. При цьому, якщо старші класи мають майже повні комплекти книжок, то, наприклад, шестикласникам залишається задовольнятися лише двома третинами необхідних підручників. Більше того, сьогодні в донбаських школах катастрофічно не вистачає україномовних книг, якими шкільні бібліотеки укомплектовані лише на 82%. При цьому, за словами місцевої влади, їхньої провини в цьому немає — всі підручники надходять централізовано з Києва, і завдання керівництва області полягає лише в тому, щоб їх вчасно забрати і розвезти по школах. «А коли розвезли і порахували, виявилося всього 82%. У чому ж тоді полягає державна політика сьогодні щодо розширення знань української мови, тим більше на Південному Сході України?», — дивується губернатор Донеччини. За його словами, найкращим виходом із ситуації міг би стати перерозподіл повноважень із закупівлі потрібних підручників між Міністерством освіти та місцевою владою регіону: тоді б усі питання про купівлю книжок вирішувалися на місці, і школярі Донбасу вчасно і в повному обсязі отримували б потрібну літературу, повідомляє Ганна ХРИПУНКОВА , «День».

Ніхто не врятує

У Вінниці забороняють зводити будинки понад 16 поверхів. Це прохання МНС. Під час пожежі рятувальники не можуть добратися до верху будівель. Людей, які живуть вище дев’ятого поверху, у випадку пожежі ніхто не врятує. Про це повідомив начальник обласного управління надзвичайних ситуацій Ігор Рихліцький. «Стара техніка не піднімає пожежників вище 25 метрів. Тобто вище дев’ятого поверху. Тому, коли горять 10-й і вище поверхи, пожежники нічого не можуть зробити. Єдиний спосіб добратися до полум’я — сходинками під’їзду, а це вдвічі більше часу та перешкод», — наголошує Ігор Рихліцький. Щоб рятувати від вогню людей, які живуть у новозбудованих висотках, вінницькі пожежники випросили у Міністерства з надзвичайних ситуацій сім мільйонів гривень. На ці гроші вони хочуть купити німецький підіймач, який дістає до 16-го поверху. Тому будувати у Вінниці більші висотки МНС заборонило, повідомляє Мирослава СОКОЛОВА , «День».

Вісім отруєних за одну вечерю

Одразу вісім людей отруїлись грибами в селі Паланка Томашпільського району, що на Вінниччині. Це перші жертви грибного сезону. Із діагнозом «гостре отруєння токсинами грибів» селян госпіталізували у відділення Томашпільської районної лікарні. За даними управління з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області, шість осіб — у районній лікарні, а двох у важкому стані перевели до Вінницької обласної лікарні. Серед постраждалих дівчинка 6-ти років. Вона у важкому стані, повідомляє Мирослава СОКОЛОВА , «День».

Газета: 
Рубрика: