Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / СУСПІЛЬСТВО

15 серпня, 2006 - 00:00

Історію клімату опишуть за старими фотографіями

Вплив змін клімату на флору і фауну легко визначати, використовуючи старі щоденники, фотографії та дагеротипи. Дослідження, що це доводить, опублікували Річард Прімак і Абрахам Міллер-Рашинг із Бостонського університету. Дослідники клімату та екологи використовують складні технології комп’ютерного моделювання і тонкі палеоботанічні методи для оцінки динаміки змін середовища, що виникають як природним шляхом, так і внаслідок діяльності людини. Однак, як показали Прімак і Міллер-Рашинг, таких самих і навіть більших результатів можна досягнути, досліджуючи фотографії і записи, зроблені людьми близько століття тому, а іноді навіть — опитуючи довгожителів. Дані, що їм вдалося зібрати у натуралістів- любителів, фермерів, садівників і фотографів, які фіксували на плівку ландшафт, достовірно свідчать: зараз дерева покриваються листям раніше, а птахи змінюють маршрути міграції. Змінюється і характер цвітіння багатьох рослин. Проведені дослідження доводять, що зміни клімату позначаються не лише на далеких і екзотичних видах тварин або рослин, але змінюють життя і в Першому світі. На думку вчених, їхня робота повинна допомогти переконати в реальності глобального потепління не стільки вчених, які дійшли у цьому питанні консенсусу, а, швидше, політиків, серед яких ще є такі, що вагаються. Наприклад, в одному зі щоденників говориться, що каролінські качки прилетіли до передмістя Бостона в середині квітня. Зараз цей вид птахів стабільно повертається із зимівлі наприкінці лютого. Ще більш наочними є фотографії. У розпорядженні вчених — фотографія кладовища, зроблена в травні 1868 року. При зіставленні з фотографіями цього ж кладовища в наш час чітко видно: зараз усі дерева до травня покриті листям. У XIX ж столітті травень був холодним місяцем, і гілки залишалися ще голими. lenta.ru.

Японці навчилися перетворювати звичайні клітини на стволові

Японським ученим вперше вдалося отримати з диференційованих клітин ссавців клітини, що не відрізняються за своїми властивостями від стволових клітин ембріона. Звіт про експеримент опубліковано в журналі Cell, повідомляє lenta.ru. За даними дослідників з Університету Кіото, отримані ними «індуковані поліпотентні стволові клітини» володіють усіма характеристиками стволових клітин і можуть перетворюватися на клітини будь-яких тканин організму ссавців. Методика, розроблена вченими, може стати новим, бездоганним з етичної точки зору джерелом поліпотентних стволових клітин, що мають величезний потенціал при лікуванні таких захворювань, як хвороба Паркінсона, цукровий діабет, травми спинного мозку тощо. В експерименті використовувалися клітини сполучної тканини (фібробласти), взяті з ембріонів мишей, а також клітини дорослих тварин. Дослідники сподіваються, що незабаром їм вдасться повторити цей досвід з людськими клітинами. У ході попередніх досліджень було встановлено, що при змішуванні з ембріональними стволовими клітинами звичайні диференційовані клітини ссавців можуть «перепрограмуватися» і знову перетворюватися на стволові клітини. При спробі встановити чинники, що керують цим перетворенням, вчені виділили 24 гени, що беруть участь у регулюванні поведінки стволових клітин. Пізніше було встановлено, що для перепрограмування звичайної клітки на стволову досить лише чотирьох чинників: генів, відомих як Oct3/4, Sox2, c-Myc, і Klf4. Перетворені за допомогою вказаних чинників фібробласти не відрізнялися від стволових клітин ембріонів мишей. При введенні під шкіру піддослідних тварин вони утворювали доброякісні пухлини, в яких можна було виявити диференційовані клітини всіх видів тканин, що походять із трьох первинних шарів (зародкових листків) ембріонів. При введенні до ембріона мишей «індуковані поліпотентні стволові клітини» брали участь у розвитку зародка нарівні зі звичайними стволовими клітинами. В цей час єдиним доступним джерелом поліпотентних стволових клітин, попит дослідників на які постійно зростає, залишаються 5—6-денні ембріони — бластоцисти. Деякі громадські та релігійні організацій вважають руйнування ембріонів людини в інтересах науки неприпустимим з етичної точки зору.

Гриби-паразити звільнять летовища від птахів

Новозеландська біотехнологічна компанія AgResearch пропонує спосіб звільнити від птахів летовища і поля для гольфа. Для цього вони пропонують засадити ці простори травою, позбавленою всіх привабливих для птахів властивостей, повідомляє lenta.ru з посиланням на ABC Science Online. Вчені модифікували не саму траву, а гриби, що живуть у міжклітинних просторах рослин. Протягом двох десятиріч вони вели добір видів грибів, що надають траві тих або інших необхідних якостей, але які не викликають небажаних ефектів. У результаті комбінація грибів від AgResearch, вживлена в траву певних видів, відлякує від рослин комах, які приваблюють комахоїдних птахів, викликає у ряду травоїдних птахів і ссавців часті порушення травлення, після чого тварини відмовляються живитися на ділянці, засадженій модифікованими рослинами. Розробка пройшла практичні випробування в міжнародному летовищі міста Крайстчерч і на новозеландських полях для гольфа, показавши добрий результат. Компанія визнає, що її трава не вирішить всіх проблем, але розширить можливості служб, які займаються контролем за птахами.

Газета: 
Рубрика: