Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / СУСПІЛЬСТВО

1 лютого, 2005 - 00:00

Українську Першокнигу написали на Хмельниччині

Пересопницьке Євангеліє, на якому присягав Віктор Ющенко, починали переписувати у селі Двірець, що за 25 кілометрів від стародавнього Ізяслава, райцентру Хмельницької області. «До інавгурації про це ніхто у Двірці й гадки не мав», – повідомила кореспонденту «Дня» сільський голова Валентина Гудзь.

Перша писемна згадка про село датується 1545 роком. О тій далекій порі поселення належало князям Заславським. Саме за вказівкою представниці цього древнього роду, який тоді сповідував православну віру, ігуменії Параскевії (у миру – княгиня Анастасія Заславська) у Двірецькому Свято-Троїцькому монастирі почали писати українську Першокнигу. «У 1944 році німці спалили Двірець за те, що мешканці села допомагали партизанам. Тоді й храм згорів», — розповідає Валентина Гудзь.

Що ж до того, хто саме перекладав на близьку до народної розмовної книжну українську мову, хто саме переписував, прикрашав окремі сторінки чудовими орнаментами, виконував гравюри портретів святих Матфея, Іоанна, Луки і Марка (авторів Євангелія), — то в цих питаннях навіть серед дослідників немає згоди. За однією із версій, у Двірці було переписано 155 із 482 пергаментних сторінок Євангелія.

Місцеві старожили говорять про святу криницю в центрі Двірця. «Начебто на місце, де ця криниця, зійшла з небес Мати Божа. Колись сюди йшли звідусіль прочани», – розповідає Валентина Гудзь. Відтак, згадавши про тривалий період войовничого атеїзму, вказала, що «ця криниця обвалилася». У пору повернення до святої віри сільська влада продовжує пошуки грошей для відновлювальних робіт, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День».

«Сталеві коні» також хворіють...

Рівненщина має великі проблеми із забезпеченням сільськогосподарських робіт через зношеність машинно-тракторного парку. До такого невтішного висновку спонукають дані технічного огляду, здійсненого Інспекцією державного технічного нагляду у 899 господарствах Рівненщини. Техогляд пройшли 6766 самохідних сільськогосподарських машин. Але не всі трактори зможуть вийти в поле — експлуатацію 975 з них заборонено. Не краща картина спостерігається й у транспортному парку сільськогосподарських машин, які перебувають в особистій власності громадян. Тут із наявних 9809 одиниць технічний огляд благополучно пройшли 7289. Таким чином, статистичні цифри свідчать не лише про притаманні «сталевим коням» «захворювання», а й про необхідність приділяти більше уваги розвитку аграрного сектора економіки області, особливо питанню забезпечення сільського господарства доступною технікою, повідомляє Сергій СТЕПАНИШИН, Рівне.

«Брудні» виробництва поставлять на облік

Міністерство охорони навколишнього середовища України створить національну систему оцінки антропогенних викидів і національний реєстр дозволів на антропогенні викиди парникових газів. Про це, як передає Інтерфакс-Україна, повідомив начальник управління охорони атмосферного повітря Віктор Горбунов. За його словами, створення системи та реєстру дозволить взяти на облік суб’єкти діяльності, які викидають в атмосферу парникові гази. Як пояснив менеджер Проекту розвитку інституційної можливості Мінприроди Вадим Дюканов, реєстр міститиме дозволи на викид парникових газів, які будуть продаватися зацікавленим підприємствам. За його словами, Україна має право викидати в атмосферу щорічно понад 800 млн. тонн газів у вуглекислому еквіваленті. Тим часом, наша країна використовує не більше 70% від цієї норми. Залишок, який складає близько 200 млн. тонн на рік, і буде внесено до реєстру дозволів. Після цього підприємства зможуть викупити право на викид газів. В. Дюканов повідомив, що з 1 січня 2005 року країни ЄС стали торгувати дозволами на викид газів. Деякі країни, зокрема Японія, Канада, Іспанія і Нідерланди виразили зацікавленість у придбанні «невикористаного» права України на викид газів. Однак поки що ніякої реакції з боку України на ці пропозиції не з’явилося, оскільки в країні не існує органу, який би займався цим питанням.

Як повідомлялося, Кіотський протокол до рамкової конвенції ООН було підписано в 1997 році на міжнародному саміті, що відбувся в Кіото (Японія) під егідою ООН. Учасники саміту взяли на себе зобов’язання скоротити в середньому на 5,2% викиди вуглекислого та інших шкідливих газів в атмосферу Землі до 2012 року, виходячи з обсягів 1990 року. Верховна Рада України ратифікувала Кіотський протокол у лютому минулого року.

Інавгураційні голуби повертаються до Криму

«Феєрверком без диму й вогню» назвали сценаристи інавгурації Президента України Віктора Ющенка епізод, коли в небо над Майданом Незалежності випустили 333 білі поштові голуби. Реалізовували цю частину сценарію голубівники Київської області та Криму. Як розповів журналістам Голова Асоціації голубівників і співочих птахів Криму Іллемар Асанов, саме в його голубнику живе дворічна голубка Аліса, яка повернулася першою. Для такого важкого перельоту в складних погодних умовах зі столиці на півострів, практично через усю Україну, їй знадобилося три дні. Іллемар Асанов і його колеги зараз щодня зустрічають своїх вихованців і радіють поверненню кожного з голубів, що були учасниками пам’ятної інавгурації.

«Голуб — богоугодний птах, — говорить Іллемар Асанов. Епізод інавгурації, коли один із голубів сів неподалік Віктора Ющенка, й Президент нахилився до нього, щоб допомогти йому злетіти, ми розцінюємо як добрий знак. Ми вважаємо, що наші голуби, які брали участь у інавгурації і повернулися до Криму, принесли нам добру звістку про те, що наш народ і країну чекає успішне майбутнє, повідомляє Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь.

Газета: 
Рубрика: