Чорнобильці шлють листа
Члени двох чернігівських громадських організацій, обласної — «Союз Чорнобиль України» та міської — «Союз інвалідів Чорнобиля», відправили Президенту Л.Кучмі листа, в якому висловили незгоду з проектом бюджету України 2005 року в частині, що стосується фінансування чорнобильських програм. Вони вважають, що цей документ «ігнорує нагальні потреби соціального захисту ліквідаторів та постраждалих від Чорнобильської катастрофи». Зокрема не вирішується проблема пенсій інвалідам-чорнобильцям, яка з 1996 року «заморожена» та приблизно на 100 грн. менша, ніж середньостатистична пенсія за віком. Не передбачене збільшення компенсацій за втрату працездатності та здоров’я, виплат на дітей та населенню, що проживає на забруднених територіях. На минулорічному рівні залишаються також витрати на придбання санаторно-курортних путівок, ліків, житла для інвалідів, хоча ціни на все це стрімко зросли. Чорнобильців обурює той факт, що при збільшенні бюджету наступного року майже вдвічі фінансування чорнобильських програм зростає тільки на 20,5%. Ухвалення документа в такому вигляді, переконані автори листа, призведе до подальшого погіршення умов проживання постраждалих, рівень соціального захисту яких на сьогодні становить 20—25% від того, що вони мали в 1996 році. У своєму листі Президентові чорнобильці висловлюють ряд пропозицій з доопрацювання проекту бюджету 2005 року в напрямку реального поліпшення соціального захисту постраждалих від аварії на ЧАЕС. А таких на Чернігівщині налічується 141 тисяча. Наталія ПОТАПЧУК , Чернігів.
Донецьк — український Магдебург. За бібліотечними фондами
Протягом двох років на базі Донецького національного технічного університету (ДонНТУ) буде побудовано Інформаційно-бібліотечний центр, який дозволить збільшити загальну площу бібліотеки цього вузу, а також надасть можливість розширити бібліотечні фонди. У майбутньому приміщенні планується 8 читальних залів на 550 місць із відкритим доступом до книг. Серед них — зал рідкісної і цінної книги, зал з електронним каталогом, зал іноземної літератури. Останній буде забезпечено відповідною аудіо, відео та лінгафонною апаратурою. У проекті також 3 комп’ютерних класи на 150 місць і літературні вітальні для творчої молоді й інтелігенції міста. Крім того, своєрідним ноу-хау нового центру стане медіотека, що містить документи на електронних носіях. Медіотеку буде обладнано індивідуальними кабінками для самостійної роботи читачів різних категорій: студентської молоді, професорсько-викладацького складу, пересічних жителів міста Донецька. Аналог даного виду бібліотечних послуг існує лише у Магдебурзькому університеті у Німеччині, з використанням досвіду якого і буде обладнано медіотеку Донецького національного технічного університету. Проектування і будівництво цього унікального центру планується здійснити у період з 2004 по 2006 роки. На ці цілі з державного бюджету виділено 20 мільйонів гривень, повідомляє Ганна ХРИПУНКОВА , Донецьк.
На Львівщині — пожежне «обстеження» будинків
На Львівщині протягом дев’яти місяців цього року сталося 237 некласифікованих надзвичайних подій, внаслідок яких загинуло 44 людини, серйозно потерпіли 89 осіб. І хоч за ці місяці вдвічі менше, ніж за відповідний період минулого року, сталося надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, а саме 12, в області зрозуміли, що сидіти склавши руки немає чого. Після минулої повені обласна адміністрація виділила на потреби Головного управління Міністерства з надзвичайних ситуацій у Львівській області 50 тисяч, ще 50 тисяч гривень виділили для поповнення резерву пально-мастильних матеріалів. А нещодавно голова облдержадміністрації Олександр Сендега підписав документ «Про заходи, спрямовані на покращання протипожежного стану будинків підвищеної поверховості в м. Львові та області». Вирішено обстежити всі будинки, розробити галузеві програми щодо покращання їх протипожежного захисту і, що головне, при формуванні міських та районних бюджетів на 2005 та наступні роки передбачити виділення цільових коштів на відновлення систем протипожежного захисту.
Таких будинків на Львівщині 96, і вони час від часу горять. Людей при цьому евакуюють з допомогою звичайних штурмових драбин. А мали б, як у всьому світі, з допомогою автодрабин чи колінчатих підіймачів висотою до 50 метрів. Тому до кінця року в планах обласної адміністрації — придбати саме сучасний пристрій для евакуації людей з висотних будинків. А найближчим часом рятувальники отримають третій на Львівщині аварійно-рятувальний автомобіль з автономним освітленням, компрессором, медобладнанням і ще різними необхідними технічними новаціями для виконання аварійно-рятувальних робіт.
— Наскільки важливо мати таку техніку, говорить красномовна цифра: в 2003 році в Україні від різного роду надзвичайних ситуацій загинуло 71 тисяча людей, — говорить помічник начальника головного управління МЧС України у Льівіській області полковник служби цивільного захисту Олег Штангрет. — Для порівняння скажу, що за всі десять років війни в Афганістані загинуло 14 тисяч осіб. У проекті бюджету-2005 закладені 400 мільйонів гривень для придбання пожежно-рятувальної техніки. Однак цього катастрофічно мало. Покращити ситуацію можна лише об’єднуючи зусилля, акумулюючи кошти державного та місцевого бюджетів. Ірина ЄГОРОВА , «День».