Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / СУСПІЛЬСТВО

6 жовтня, 2004 - 00:00

Пам’ятник розстріляним циганам

Він постав на кладовищі поліського села Видерта, де 60 років тому німецько-фашистські загарбники розстріляли й закатували, за спогадами очевидців, до п’ятисот циган, серед яких було багато дітей. Лише шестеро вціліли в тій смертельній бойні: їх врятували місцеві мешканці — поляки й українці. На мітинг із нагоди відкриття першого в Україні пам’ятника розстріляним ромам зібралося близько тисячі людей. Приїхали циганські родини з Луцька, Торчина, Ківерець, які у Видерті втратили близьких. Пам’ятник — великий мармуровий хрест, який освятив православний священик з місцевого видертського храму — споруджено за кошти Камінь-Каширської районної держадміністрації. З офіційних осіб були лише начальник відділу у справах національностей облдержадміністрації Олександр Кравчук, представники місцевої районної влади та віце-консул Генерального консульства Республіки Польща у Луцьку Анджей Дрозд. Циганки Анастасія Гученко та Ольга Бузна — єдині лишилися живими після тих трагічних подій, поклали квіти на могили своїх рятівників — поляків Малієвських та українки Федори. Виступаючи на мітингу з нагоди відкриття пам’ятника, перший заступник голови Камінь-Каширської райдержадміністрації Валерій Должко сказав, що за роки війни фашисти, «дбаючи про чистоту раси», вивезли з окупованих країн і спалили у концтаборах близько півмільйона циганів. Проте роми й досі не визнані народом, який пережив геноцид. У волинському селі вважають, що пам’ятник розстріляним ромам має покласти початок визнанню цього факту й підтвердити історичну справедливість. Наталія МАЛІМОН , Луцьк. Волинська область.

Вести бізнес навчать у школі

Предмет «Ділова активність» цього року вводять у навчальні програми всіх середніх і професіонально-технічних навчальних закладів Луганської області. «Луганська область — це єдина область в Україні, яка застосувала загальнорегіональний підхід до введення ділової активності в школах», — заявив керівник проекту Міністерства міжнародного розвитку Великої Британії «Соціальне відродження Донбасу: Луганськ ХХI століття» Майк Чамберс. Як повідомила прес- служба облдержадміністрації, через два тижні предмет «Ділова активність» як факультативний, викладатимуть у 10 класах усіх 430 шкіл та 75 ПТУ області. Зараз завершується навчання наших учителів методології та методам роботи з новим навчальним матеріалом. Майк Чамберс зазначив, що суть даного предмета полягає не стільки в навчанні школярів основам ведення бізнесу, скільки розвитку в них лідерських, організаторських якостей, вміння планувати, працювати в команді. На уроках учні виконують вправи самостійно або в групах, розробляють свої невеликі проекти, вчитель при цьому більше виконує роль координатора. Заступник начальника Головного управління освіти та науки Луганської області Борис Дяченко повідомив, що курс ділової активності схвалений Міністерством освіти та науки України й випробуваний у 10-х класах середніх шкіл у чотирьох пілотних регіонах — Кремінському та Перевальському районах, містах Краснодон і Северодонецьк. Учителі цих шкіл відзначили позитивні зміни в поведінці дітей, в їхньому ставленні до інших, традиційніших предметів, повідомляє Олена ПРИВЕН , Луганськ.

Кордон сідає за парти

Проект «ТEMPUS» дістав продовження. Але якщо 2000—2001 гороків в ньому задіяні були митники і прикордонники Німеччини і Польщі, то тепер на кошти Євросоюзу збагачуватися знаннями будуть українські і польські вартові кордону. Для цього створено Карпатський центр інтеграції транскордонної адміністрації, який організує цикл занять на польському та українському боці. Головне завдання проекту «TEMPUS» — поліпшення якості роботи митників і прикордонників під час контролю громадян, які перетинають кордон. Заняття проводяться на базі Львівського університету ім. Ів.Франка і Вищої школи адміністрування та управління в Перемишлі. Великий упор буде зроблено на підвищенні рівня знань іноземних мов і знанні митного законодавства сусідніх країн. Для української сторони — це буде нормативна база не просто Польщі, а Євросоюзу. На остаточному етапі студенти пройдуть стажування, отримають необхідний досвід у відповідних структурах закордонного партнера. За попередніми підрахунками вдосконалити свої професійні знання зможуть 500 громадян України і 500 — Польщі. Для цього Євросоюз виділяє півмільйона євро, повідомляє Ірина ЄГОРОВА , «День».

Донеччина: щороку 10 тисяч смертей від раку

Понад 84 тис. онкологічних хворих сьогодні перебуває на обліку в онколікарнях Донецької області, і при цьому їхня кількість продовжує неухильно зростати. Щороку в Донецькій області реєструється близько 16 тис. первинних онкохворих, а близько 10 тис. щороку вмирає від раку. Найбільша захворюваність реєструється у людей віком за 60 років. Такі дані були озвучені на колегії Донецької облдержадміністрації. Сьогодні в області пильна увага приділяється виконанню державної програми «Онкологія» на 2002—2006 рр., головною метою якої є підвищення ефективності профілактики онкологічних захворювань, забезпечення своєчасної діагностики та лікування онкохворих, поліпшення якості життя. Але, як зазначив начальник управління охорони здоров’я Донецької облдержадміністрації Олександр Анищенко, у фахівців у цій сфері сьогодні просто немає можливості досить добре й якісно виконувати поставлені завдання, оскільки в регіоні в цьому плані фінансування здійснюється не на належному рівні. Мінімальні потреби для реалізації програми «Онкологія» в Донбасі становлять близько 70 млн. грн. Виконання програми передбачається за рахунок коштів державного бюджету (47,7 млн. грн.), а також місцевих бюджетів (21,7 млн. грн.). Щорічно в державному бюджеті плануються кошти на централізоване постачання хіміопрепаратів для лікування онкохворих, зокрема для Донецької області ці кошти становлять 8,9 млн. грн. Але, як зауважив О. Анищенко, хіміопрепарати надходять у регіон нерегулярно й не в повному обсязі. На сьогодні, наприклад, отримано медикаментів ще на 800 тис. грн., що становить 43% від плану минулого року, а заплановані на 2004 рік поставки препаратів у зв’язку із затримкою в проведенні тендерів Міністерства охорони здоров’я України не здійснені. Іншою проблемою є брак обладнання для своєчасної діагностики онкохворих. Наприклад, в області є лише 7 мамографів, яких явно не вистачає для всіх потребуючих, повідомляє Ганна ХРИПУНКОВА , Донецьк.

Почесного громадянина — кожному селу!

Директорові Жмеринської дільниці залізничних перевезень, заступникові начальника Південно-Західної залізниці Анатолію Любініну присвоєно звання «Почесний громадянин Деражнянського району» (Хмельницька область). «На ім’я Анатолія Олексійовича виписано посвідчення за номером один. Виготовлено стрічку, якою пов’яжемо почесного громадянина», — каже голова Деражнянської районної ради Василь Григоришин. Положення про звання почесного громадянина в районі прийнято вже давно, одначе довго визначалися з найдостойнішим на цю відзнаку. Звання почесного громадянина вже передбачили всі районні ради Хмельницької області. Можливо, найближчим часом приклад райрад надихне й сільські ради, й вони теж почнуть відзначати найкращих, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ , «День».

Газета: 
Рубрика: