Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / СУСПІЛЬСТВО

10 грудня, 2003 - 00:00

Полковник Богун Тузлу не віддав би

Вінницький осередок українського козацтва та місцевий конгрес української інтелігенції впевнені, що нинішні гучні події мають безпосередній зв’язок з історичним минулим. Як сказав «Дню» голова Вінницького конгресу української інтелігенції Василь Кобець, можливо, зараз не виникали б питання, пов’язані з Кримським півостровом, газопроводом та Тузлою, якби українські політики не схибили ще у... XVIII столітті, за часів Богдана Хмельницького. Єдиний, хто, на думку місцевого конгресу та козацького осередку, тоді вів правильну політику, був Іван Богун. Йому минулими вихідними відкрили пам’ятник в с. Кальник, що на Вінниччині. Саме там, за словами В. Кобця, почалась слава Богуна. Спочатку як полковника Кальницького, а потім — Вінницького. У Кальнику Богун формував свій полк. Досі збереглись стіни від його так званого штабу. Напроти нього, на місці колишньої церкви, і встановили погруддя Івана Богуна, витесане з граніту з місцевого кар’єру. Гроші на пам’ятник випросили у місцевої та обласної влади, дещо — з гаманця конгресу. А місцеві козаки, щоб відкрити погруддя, навіть продали кобилу. Та все ж найбільшу заслугу у встановленні пам’ятника Василь Кобець приписує войовничому духові полковника. Говорить, що завдяки йому живуть козацькі осередки і встановлено сім пам’ятних хрестів козакам, що загинули на Вінниччині в боях iз поляками. Зараз готують до друку книжку кальничанина Віктора Сокола з історичними дослідженнями козацького руху на Вінниччині та розповіддю про сучасних місцевих козаків. Іван Богун у цьому літописі, звичайно, займає чільне місце, повідомляє Мирослава СОКОЛОВА , Вінниця.

Волонтери-благодійники провели свій фестиваль

Майже 300 хлопців iз 20 кращих волонтерських загонів Луганської області стали учасниками фестивалю «Поспішайте робити добрі справи», що відбувся у Луганському обласному театрі ляльок. Мета фестивалю — підтримка ініціативної й творчої молоді, а також залучення старшокласників до активної соціальної та благодійницької діяльності. На фестивалі було представлено виставку матеріалів, які освітлюють діяльність волонтерського руху. Крім того, проводився конкурс-огляд волонтерських театрів у номінаціях: «Соціальна підтримка дітей і молоді пільгових категорій», «Допомога людям похилого віку», «Пропаганда здорового способу життя». Відбувся конкурс волонтерських проектів, який пропагує здоровий спосiб життя і профілактики негативних явищ у молодіжному середовищі. З початку року структурами Луганського обласного центру соціальних служб для молоді було створено 96 волонтерських загонів, у складі яких працювало майже 2 тис. студентів і старшокласників області. Хлопці влаштовували благодійницькі акції для людей похилого віку й дітей пільгових категорій, допомагали у господарських, ремонтних і реставраційних роботах. Вони проводили святкові й розважальні заходи, а також лекційні й тренінгові заняття зі своїми однолітками, повідомляє Олена ПРИВЕН , Луганськ.

Свій до свого по своє

Рівненський міський відділ у справах дітей та молоді, Молодіжний націоналістичний конгрес та Молодіжний медіа-центр спільно з благодійною організацією «Центр національного відродження» і «Українською видавничою спілкою», зініціювали проект «Свій до свого по своє». Тепер 20 тонн раритетної діаспорної літератури національно-патріотичного змісту буде передано в Україну. У Рівному унікальні видання отримають обласна бiблiотека та бібліотеки вищих навчальних закладів. Окрім патріотично-виховної та освітянської місії, цей проект сприятиме налагодженню стосунків між громадянами України та українцями закордоння. У планах організаторів акції також відкриття громадської читальні діаспорних видань, повідомляє Сергій СТЕПАНИШИН , Рівне.

В Україні можуть з’явитися регіональні омбудсмани

Глава комітету Верховної Ради з питань прав людини Геннадій Удовенко пропонує ввести в областях України посади представників уповноваженого парламенту з питань прав людини, щоб зменшити потік звернень iз приводу дотримання прав людини до президента і парламенту. Як повідомляє Інтерфакс-Україна, про це він заявив на «круглому столі», присвяченому законодавчому забезпеченню прав людини в Україні і приуроченому Міжнародному дню прав людини, а також 55-річчю створення спільної Декларації прав людини. За словами Г. Удовенка, введення посади представника омбудсмана у регіонах дозволить вирішувати питання, пов’язані з порушенням прав людини на місцях. Пропонувати кандидатури на ці пости має сам омбудсман, вважає глава профільного комітету. Г. Удовенко також підкреслив, що у його парламентський комітет надходять тисячі звернень, що вказують на порушення прав людини з боку органів держвлади. Гострою проблемою залишається реальний захист прав людини, зокрема, забезпечення права на працю, виконання трудового законодавства і підписання трудових угод. Про порушення цього права йдеться, за словами глави комітету, майже у кожному другому зверненні.

Озимі у небезпеці

Український гідрометеорологічний центр оцінює стан 84% озимих культур, чи майже 5,8 млн. га, як добрий і задовільний. Як повідомила агентству Інтерфакс-Україна начальник агровідділу «Укргідрометеоцентру» Тетяна Адаменко, незадовільний стан 13% озимих зумовлений пізніми термінами їх сівби або ж засухою під час посівної. При цьому вона відзначила, що стійкість рослин цього року вища, ніж попереднього. Разом iз тим українські метеорологи побоюються негативного впливу на стан озимих очікуваного коливання температур. Зокрема, найближчими днями прогнозується значне зниження температури, а за відсутності снігу стан озимих може погіршитися. Як повідомлялося, Україна до 3 листопада засіяла озимими 6,968 млн. га (83,7% плану), у тому числі на зерно — 6,739 млн. га, чи 84,5% запланованих до посіву площ. Агрогопосдарства планували засіяти озимими на зелений корм і зерно під урожай 2004 року 8,3 млн. га — практично на рівні 2002 року, при цьому 6,8 млн. га — озимою пшеницею.

Експозицію поповнюють подарунками

Вінницький художній музей поповнив свою колекцію завдяки місцевому меценату, художнику і колекціонеру Володимиру Козюку. Чимало подарунків він зробив раніше місцевому краєзнавчому музею, а тепер обдарував художній. Як сказала заступник директора з наукової роботи цього закладу Ольга Зелінська, за 12 років існування у Вінниці художнього музею йому ще ніхто не робив таких дорогих подарункiв — 37 картин iз власної колекції. Серед експозиції — роботи Козюка, вінницьких художникiв і одного молдавського. Вартість картин оцiнюють у тисячах доларів, повідомляє Мирослава СОКОЛОВА , Вінниця.

Ужгород спалює акцизні марки

У печах Ужгородського цегельного заводу в присутності спеціальної комісії та засобів масової інформації цими днями спалено понад п’ять мільйонів акцизних марок старого зразка, використання яких із 1 листопада 2003 року заборонено. Алкогольні напої та тютюнові вироби реалізуються тільки з акцизними марками нового зразка з голографічними захисними елементами та додатковими реквізитами щодо горілчаної та виноробної продукції, місткості тари тощо. В регіональному управлінні ДПА України з 25 листопада безкоштовно видаються акцизні марки нового зразка для суб’єктів підприємницької діяльності після підбиття підсумків інвентаризації залишків алкогольної та тютюнової продукції з марками попереднього зразка, повідомляє Василь ЗУБАЧ , Ужгород.

Монумент вдячності

У Сімферополі розпочалося будівництво монумента «Відродження кримськотатарського народу». Ідея його встановлення й основна концепція належать ректору Кримського державного індустріально-педагогічного університету Февзі Якубову, відомому вченому, діячу в галузі архітектури, техніки, будівництва й освіти. Макет майбутнього монумента вже рік знаходиться на робочому столі ректора. За його задумом цим монументом має бути увічнено вдячність кримськотатарського народу узбецькому і українському народам за надану допомогу у роки репресій, а також усім, хто виявив гуманізм до долі кримських татар. Комплекс, у проектуванні якого взяли участь відомі кримськотатарські скульптори і архітектори, буде розташовано уздовж головного корпусу Кримського державного індустріально-педагогічного університету. Як повідомляє Кримське агентство новин, композиційно пам’ятник складатиметься з п’яти фрагментів.

Монумент будується за розпорядженням Ради міністрів АРК, яке підписано ще в лютому 2001 року. Вчена рада Кримського державного індустріально-педагогічного університету звернулася до усіх бажаючих внести матеріальний внесок у створення монумента, а імена людей, які пожертвували свої кошти на пам’ятник, буде висічено на гранітній плиті скульптури «Майбутнє». Відкриття пам’ятника планується наступного року 18 травня, коли у Криму відзначатиметься 60-річчя депортації кримських татар, повідомляє Микита КАСЬЯНЕНКО , Сімферополь.

Газета: 
Рубрика: