Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кримінальний транзит,

або Геополітичним положенням користуються нелегальні мігранти
21 серпня, 2001 - 00:00

Водночас, як повідомили «Дню» в прес-центрі Держкомкордону, в першому півріччі 2001 року до нашої країни тільки з Індії прилетіло близько 1000 чоловік, 186 з них на батьківщину не повернулися. З В’єтнаму, наприклад, прибуло 638, а не повернулися — 349. У зв’язку з цим вельми цікавий той факт, що, як сказав П. Шишолін, «для того, щоб вислати нелегальних мігрантів тільки iз столичного аеропорту «Бориспіль», довелося витратити $380 тис.» При цьому, потрібно відзначити, що такі витрати, як і кошти для утримання «більш вдалих» мігрантів, що незаконно живуть і яких спіймали вже безпосередньо на території України, бюджетною програмою не передбачено.

Нашу країну вважають дуже зручною транзитною базою ті, хто в пошуках кращої долі зі сходу прямує до країн Західної Європи. Як відзначив головний директор з питань прикордонного правопорядку Республіки Угорщина Деже Ковач, «тільки на угорсько-українській ділянці кордону щорічно фіксується близько 50 — 60 тис. фактів незаконної міграції». «Ці процеси, — повідомив заступник директора департаменту консульської служби Міністерства закордонних справ Олександр Міщенко, — вельми негативно позначаються на шляху України до європейської інтеграції.» При цьому, за словами П.Шишоліна, запобігти такій транзитній міграції внаслідок браку коштів та інших об’єктивних чинників досить складно. «Наші противники відстежують наші дії. Варто нам прикрити Харківську область — вони перемістилися на Сумську. Прикрили Сумську —вони на стик Росії, Білорусі та України. Там розібралися. Міграції пішли через зону Чорнобиля», — заявив він.

Така ситуація ускладнюється ще й тим, що, як сказав головний поліцмейстер Прикордонних військ Німеччини пан Шедо, сьогодні процеси транзитної міграції (напрями якої, до речі, часто збiгаються із шляхами перевезення наркотиків) буквально вражають рівнем своєї організації, технічної оснащеності, інформованості тощо. Він також підкреслив, що «має місце справжній феномен гарантованого перекидання через кордон. Існує навіть загальновідома тарифікація. Наприклад, щоб перетнути східний німецький кордон. треба сплатити $20 тисяч».

На думку О. Міщенка, викоренити «нелегальний транзит» можна лише в тому разі, якщо між державами- сусідами будуть підписані відповідні угоди про «повернення» таких мігрантів. До речі, подібні угоди між Україною та західними прикордонними їй країнами практично підписані. «Водночас, — підкреслив він, — аналогічні переговори з Росією та Білоруссю проходять досить повільно». Таким чином, нелегальні мігранти сміливо перетинають українсько-російський кордон, очевидно, добре усвідомлюючи, що повернути їх назад нашим силовикам буде досить проблематично.

В’ячеслав ДАРПIНЯНЦ, «День»
Газета: 
Рубрика: