Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кримські заповідники – під «дерибан»?

До українських екологів потрапив лист від самопроголошеної влади до російського Мінприроди про те, що на півострові по-новому затверджуватимуть список заповідних земель. Чи залишаться усі 183 об’єкти — величезне питання
5 серпня, 2014 - 12:52
Кримські заповідники – під «дерибан»?
ФОТО З АРХІВУ "Дня"

Ще на початку анексії Криму Росією наші екологи попереджали про небезпеку, що може спіткати заповідні об’єкти півострова. А їх там налічується 183, і це третина площі заповідного фонду від усієї України. Екологи зазначали, що коли почнеться їхнє перепідпорядкування російському Мінприроди, не всі заповідні об’єкти можуть зберегти свій статус, наприклад національного парку чи державного заповідника. Тоді ми цікавились у представників деяких кримських заповідників, яким чином вони тепер працюватимуть, чиїм законодавством керуватимуться, але нас запевнили, що все гаразд і ніяких загроз позбавлення статусів немає.

 Тепер же ситуація — зовсім іншого характеру. До рук наших експертів — завдяки співпраці із російськими колегами — потрапив лист самопроголошеного керівника Криму Сергія Аксьонова до Міністерства природних ресурсів та екології РФ. У ньому йдеться, що у Криму на власний розсуд вирішуватимуть долю заповідних об’єктів, віддавати їх у підпорядкування російському відомству не збираються, бо це візитівки Криму, і місцева влада сама про них подбає, адже це лише їхня власність і більше нічия. А найближчим часом планують перевірку усіх об’єктів, на основі чого складуть новий список заповідних територій. Хто проводитиме таке обстеження і з якою метою — у листі не пояснюють.

 «Крим у руках Аксьонова — це поганий варіант для природи. Тому що дерибан 700 гектарів Ялтинського заповідника під котеджі — це його рук справа. Він був ініціатором проведення газопроводів на території інших заповідників, пробував побудувати на території Карадазького заповідника готель. І це все було задовго до анексії півострова. Та якщо раніше у нього не було можливості діяти на всю потужність, то тепер все у його руках. А така заява самопроголошеного голови Криму — майже офіційна заява про намір вивести частину заповідних територій з природоохоронного статусу і забудувати їх», — коментує ситуацію заступник голови НЕЦУ Олексій Василюк.

 Але найгірше те, що наше Міністерство екології та природних ресурсів чи та ж сама Національна академія наук, якій теж підпорядковано деякі заповідні об’єкти, не можуть нічого зробити, щоб цьому «дерибану» запобігти. Олексій Василюк каже, якщо кримська влада не хоче слухатись своїх російських нібито керівників, то українське керівництво — тим більше. Та й немає у нашого міністерства навіть таких повноважень, щоб вплинути на ситуацію. «Ситуація така, що зараз частина кримських заповідників підпорядковується російському Держкомлісу, але більшість адміністрацій не хочуть входити до російського Мінприроди, хочуть самі усім розпоряджатися. Ми намагаємося підтримувати контакти з колегами Росії, щоб знати, що відбувається, і якось на це реагувати», — каже еколог.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: