Настала пора літнього відпочинку. Скільки варіантів його проведення! Стільки спокус: подорожі, сонце, пляжі, дискоклуби... Але це все коштує грошей, а у великих містах — чималих. А як бути студентам? Вони молоді, енергійні, їм потрібен драйв. Проте їхньої стипендії не вистачить і на двійко-трійко таких заходів. От і доводиться «сушити голову» над питанням де взяти грошей. Якщо твої батьки не мільйонери й не можуть забезпечити тебе солідною сумою для розваг, єдиний вихід — заробити їх власними силами. Для цього, перш за все, потрібно знайти роботу. Насправді це неважко, необхідно лише трохи наполегливості та ентузіазму. Найлегший спосіб знайти роботу — обрати одну з вакансій, що пропонують газети, журнали, оголошення на стовпах та розміщені на сайтах в інтернеті. Розгорнувши одне із столичних видань, просто розгублюєшся у морі пропонованих вакансій: від звичайної прибиральниці до високооплачуваного економіста, юриста чи керівника організації. Однак найоптимальніший варіант для студента — підзаробити продавцем, вантажником, офіціантом, кур’єром, різноробочим, фасувальником, розповсюджувачем оголошень тощо. Це робота для тих, хто хоче відпочити від важкої розумової праці, що переслідувала кожного студента під час навчального процесу, а особливо в період сесій. Кому ж навчання не набридло (!), можуть підзаробити написанням рефератів, контрольних, курсових, бакалаврських, дипломних, магістерських робіт та дисертацій для лінивих спудеїв. Як не дивно, в наш час це є досить прибутковою справою.
«Я навчаюсь у столиці, а приїхала з невеличкого містечка Київщини. Вже з перших днів зрозуміла, що Київ — дороге місто, і мої батьки не зможуть мене забезпечити повністю, — розповідає студентка Київського інженерно-будівельного інституту Ліна. — Самі ж розумієте, що і відпочити інколи хочеться. Тому одразу розпочала підшуковувати роботу, щоб працювати у вільний від пар час. Спочатку роздавала листівки при виході із метро, отримувала копійки. Потім почала працювати промоутером, і ще досі працюю. Мені дуже подобається спілкуватися з людьми, та й заробітної платні вистачає на незаплановані витрати».
Звичайно, вирішальним фактором при виборі роботи є заробітна платня. Вищевказані професії дозволяють заробити від 500 до 1000 гривень на місяць, а то навіть і більше — все залежить від графіку твоєї роботи та зайнятості. Якщо в тебе не так і багато вільного часу, тобі варто шукати роботу з погодинною (розповсюджувач оголошень, кур’єр) чи щотижневою оплатою (офіціант, продавець). Коли ти нікуди не поспішаєш, то маєш що вибирати серед пропозицій.
«Підзаробити літом дуже легко. Окрім звичайного літнього заробітку наш ВНЗ пропонує нам поїздки за кордон на збори врожаю, — розповідає студентка Національного аграрного університету Люда. — І, в принципі, тим, кому пощастить потрапити до Англії, вже не потрібно шукати якийсь підробіток. Вони приїздять з досить солідною сумою, з якої вже можна і свою справу якусь розпочати, якщо, звичайно, з розумом розпорядитися грошима. А тим, хто залишився, вже доводиться потніти за копійки. А я інколи підробляю розповсюджувачем оголошень, коли батькам стає важко мені допомагати. Платні вистачає на проїзд та дискотеку, правда, два-три рази на місяць».
Однак, існують інші вакансії. Вони дають можливість великого заробітку. Багато молодих людей у пошуках роботи залишають рідні домівки і вирушають у великі міста, де на них окрім обіцянок про великий заробіток очікує прихована небезпека. Це в першу чергу стосується молодих привабливих дівчат. Будьте уважні при перегляді оголошень, що пропонують роботу танцівниці, моделі, супроводу VIP-персон, де гарантують індивідуальний підхід, погодинну або щоденну високу заробітну платню, житло, гнучкий графік. Навіть фраза «Гарантовано без інтиму» зазвичай буває оманливою. Якщо ж ви все-таки вирішили пристати на одну з таких пропозицій, то з метою безпеки скористайтеся наступними порадами: ні за яких умов не віддавайте свій паспорт роботодавцеві, поцікавтеся у нього про гарантії дотримання норм працевлаштування, передбачених Законом України «Про працю», повідомте номер телефону місця роботи та адресу, за якою ви проживатимете батькам, родичам, друзям. Також поцікавтеся думкою мешканців міста про репутацію того закладу, де ви плануєте працювати. Пам’ятайте — «не все те золото, що блищить». Краще заробити менше чесною працею, ніж повернутися додому з купою грошей та проблемами.
Тож підзаробити літом варто, адже будеш почувати себе вільніше в своїх витратах і не потрібно буде при купівлі кожної дрібниці звертатися до батьків за черговою сумою грошей. Звичайно, хочеться заробити швидко і чим побільше, але перед вибором професії чи роботи, перш за все, потрібно зважити всі «за» та «проти», обдумати можливі негативні та позитивні наслідки і тільки тоді приставати на певну пропозицію. І хтозна, можливо твій літній підробіток може перетворитися на постійне місце роботи.