Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Легких» грошей не буває!

28 листопада, 2008 - 00:00
«ЛІКУЮ СНІД» / ФОТО ЛЮДМИЛИ БОНДАРЕНКО

«Освіта та досвід не гарантують вам грошей? Звільніться назавжди від пошуків роботи!» або «За перший місяць роботи від 700 до 5 000 доларів!» — такими оголошеннями сьогодні просто завалене столичне метро. Досвідчена людина лише саркастично усміхнеться, прочитавши таке. Проте в умовах економічної кризи й загрози втрати роботи подібні пропозиції щодня здаються привабливішими все більшій кількості людей. «День» же попереджає — бажання швидко й легко заробити може закінчитися не лише банальною втратою часу, але й ваших останніх заощаджень...

ТИСЯЧІ НА СНІДАНКАХ

Нехитрі оголошення на різнокольорових папірцях, які нелегально розповсюджують в метро промоутери (до речі, всього за 15 гривень в годину), обіцяють величезні прибутки кожному. Так, якщо врахувати, що середня заробітна плата кваліфікованого спеціаліста в Києві не перевищує $1–2 тисяч, то «щедрі роботодавці» пропонують без особливих зусиль заробляти до 5 тисяч. Постає питання: яку роботу потрібно виконувати, щоб стільки отримувати? Для цього ми вирішили зателефонувати декільком роботодавцям, представившись 25-річною дівчиною, яка ніде не працює. Що одразу «кидається в очі», так це те, що в жодному випадку нас ніхто не спитав про наявність вищої освіти. Головне в кожному випадку було вміння спілкуватися з людьми. Тобто комунікабельність, приємний зовнішній вигляд та бажання заробляти гроші...

Телефонуємо по оголошенню «Терміново! Робота для ділових людей». Ольга Дмитрівна на тому кінці проводу запевняє нас, що це дуже серйозні пропозиції. Конкретно про роботу нічого говорити не хоче, наполягаючи на особистій зустрічі. Але нам все-таки вдається довідатися, що компанія займається «здоровим» харчуванням і пропонує своїм клієнтам якісь «здорові» сніданки. А сама пропонована робота полягає в тому, щоб ці сніданки успішно продавати. Крім цього в обов’язки «ділового» працівника будуть входити консультації та дегустації, які мають на меті приваблення клієнтів, а також інших «ділових продавців сніданків».

«Заробіток буде залежати тільки від вашого бажання працювати», — вербує Ольга Дмитрівна. Проте всі інші подробиці жінка пропонує дізнатися при особистій зустрічі.

ПРОДАЄМО ЕКОНОМІЮ

Звісно, подібна робота не передбачає офіційного оформлення по трудовій книжці, а також якої-небудь сталої ставки — що вторгуєш, те твоє. За схожим принципом працює і американська компанія, яка пропонує своїм працівникам від $700 до $5000 вже в перший місяць роботи. Для того, щоб заробляти тут гроші, з сумкою та товаром ходити не потрібно — заспокоїла нас представниця цієї фірми Світлана (ну невже, зраділа, хоч одна робота не в сфері торгівлі). Але її відповідь не означала, що торгівлі не буде — просто вести продажі необхідно через інтернет зі свого власного сайту. «В мене дуже багато молоденьких мам з дітьми. Вони без проблем заробляють по тисячі доларів в місяць, — стверджує роботодавець. — А по вашому голосу я вже бачу (?! — Авт.), що ви людина відкрита, комунікабельна і нам підходите. Приходьте на співбесіду».

Але що необхідно продавати? Як виявилося, це товар, який донедавна був закритий для масового споживача, але сьогодні вже продається за допомогою інтернету. Це продукція по економії палива від 7 до 23%. Щодо графіку роботи, то така робота може сподобатися кожному — графік вільний, ви самі вибираєте, коли працюєте, а коли ні. Навіть в офіс не обов’язково для цього приходити — можна працювати вдома.

Ось ще одна пропозиція на ринку праці — ці роботодавці готові влаштувати вам офіс там, де ви цього захочете. «Вам підходять Нивки, значить там і знайдемо вам офіс, але і в ньому сидіти не обов’язково», — стверджує наступний роботодавець. Тут робота, як повідомляють, офісна, на всі смаки. Але що конкретно необхідно вміти — жінка пояснювати не хоче. «Ну, можна з інтернетом працювати, а можна на телефоні сидіти, є ще багато пропозицій», — неохоче повідомляє Ольга. За її словами, заробіток може сягати $1000, $2000 або й $3000. Та навіть це тут не гранична сума! Нас такі цифри, звичайно, насторожують: «Щось дуже багато ви пропонуєте», — говоримо жінці. «Я навчу вас заробляти стільки, скільки ви скажете: схочете заробити всього $100 — заробите», — натомість чуємо у відповідь...

Заробляти величезні гроші в інтернеті пропонує і ще одна компанія, представлена, начебто, не тільки в Україні. «Дню» «пощастило» побувати на семінарі цієї фірми. Так от, для того, щоб заробляти просто неймовірні гроші (суми навіть значно більші за ті, що називалися вище), тут необхідно не просто бажання, а й стартовий пакет (за гроші). Це обіцяні інтернет-інструменти, які начебто дозволяють вести подальшу торгівлю в глобальній павутині. Справа тільки в тому, що цей пакет коштує $300. Але вас будуть запевняти, що ви можете навіть позичити ці гроші в друзів чи родичів — вони ж повернуться вам буквально за кілька днів... Студентка економічного факультету столичного ВНЗ зізналася нам, що зараз жаліє про те, що ризикнула взятися за цю так би мовити роботу. Тільки гроші витратила, а прибутків (враховуючи те, що дівчина вчиться на останньому курсі університету за економічною спеціальністю) робота не дала.

ДИСК ЗА 100 ЄВРО

Окрім пропозицій повної або часткової зайнятості в київському метро, та і не тільки в ньому, є пропозиції навчальні. «Втомилися працювати на чужий бізнес? Ми допоможемо створити свій» — обіцяє реклама за допомогою розкриття 10 джерел підвищення ефективності бізнесу. Але в розмові авторка цього тексту заявила, що по телефону взагалі ніяких консультацій не дає, навіть не натякнула, скільки ця допомога буде коштувати і в якій формі проходитиме. Недавно ще одну пропозицію підкинули прямо в електронну скриньку. В листі обіцяли зробити так, щоб світова та державна криза не торкнулася мене особисто. Для цього, на думку авторів листа, необхідно лише пройти відеокурси. Всього фірма пропонує своїм клієнтам більше шістдесяти ліцензійних DVD з записами семінарів або авторських фільмів. Таке навчальне відео може тривати від однієї години до семи. Тематика — маркетинг, бізнес, управління персоналом, навіть посібник по особистому розвитку можна придбати. А коштує один такий диск — 100 євро. Погодьтеся, немало як для запису, який можна розмножити величезну кількість разів.

ДОРОГИЙ «ЛОХОТРОН»

Усі пропозиції роботи, які трапилися нам в метро, ми готові були уважно вислухати. Але роботодавці по заявках найбажаніших вакансій чомусь були надто таємничі, а про роботу взагалі мало що хотіли розповідати по телефону. І, що дуже дивно, ніхто з них не сказав, що всі необхідні вакансії закриті. Тобто у повітрі, як то кажуть, пахне явним «лохотроном». Адже як реально роботодавці можуть пропонувати людям без спеціальної освіти зарплатню, значно вищу навіть за середню столичну? Тим паче — в часи, коли, боячись наслідків економічної кризи, люди тримаються будь-якої стабільної роботи... За коментарем ми звернулися до економіста Бориса Кушнірука, який і підтвердив наші здогадки — всі ці пропозиції не більше, ніж «лохотрон». На його думку, криза завжди провокує розвиток та збільшення таких пропозицій з боку недобросовісних людей, та і самих людей, які «клюють» на цей гачок стає більше. Але, на жаль, це все відбувається на психологічному рівні — якщо людина любить ризик і хоче витратити гроші, то вона все одно знайде, як це зробити — або піде в казино, або програє в карти, вважає експерт.

«Але держава не може контролювати весь інформаційний простір і те, хто які обіцянки роздає. Тим паче, що вони поширюються й по інтернетом, і через смс, і іншими шляхами. Тому ЗМІ повинні активно пояснювати людям, що подібних легких грошей не існує. Щоб заробити більше, потрібно або більше і важче працювати, або скорочувати свої витрати, якщо це можливо», — нагадує Борис Кушнірук. Адже зазвичай, говорить експерт, людині-жертві подібного «лохотрону» обіцяють за тисячу гривень навчити її чомусь, а потім, по закінченні навчання, коли людина нічого корисного не засвоїла, її обвинувачують в тому, що от всі вчаться, а ви не навчилися — самі винні. І наостанок. Якщо вже у вас є велике бажання ризикнути й спробувати себе в новій справі, то хоча б ретельно обдумуйте свої кроки й пам’ятайте, що навкруги, на жаль, повно аферистів. Тобто будь-які вмовляння, запевнення, гарантії «казкових роботодавців» треба «фільтрувати» через здоровий глузд.

КОМЕНТАР

Яніна КОЗИЦЬКА, психотерапевт:

— Кожному з нас, незалежно від віку та освіти, хотілося б просто так отримати мільйон. Це бажання пов’язане з его людини, її підсвідомим потягом до отримання задоволення та власного визнання в суспільстві. Як правило, знайшовши пропозицію про великий заробіток при мінімумі витрат, фізичних і духовних, під впливом голосу свого «внутрішнього я», ми стаємо жертвами шахраїв, які обіцяють «золоті гори» за малий проміжок часу. У чому ж причина такої необережності? Тут пригадаємо так званий синдром Буратіно або Пінокіо: закопай монетки на Полі чудес — виросте золоте дерево. Із теорії Карла Юнга про свідомість і несвідоме виходить, що в цій ситуації на перший план виступають емоції. Бажання отримати задоволення й радість настільки сильне, що воно перекриває тверезу оцінку ситуації. Довірливість до роботодавця зумовлена саме підсвідомими імпульсами.

Як же протистояти їм? Тут спрацьовує лише воля й твереза оцінка ситуації. Зрештою, ніхто ж не впливає на вас гіпнозом. Ілюзію створюємо ми самі, самі віримо, а результат — розчарування та депресія. Також необхідне чітке осмислення справжньої ситуації на ринку і в країні. Розуміння того, що великі гроші — це або дуже великі зусилля, або кримінал. Розраховувати можна лише на свій розум та здатність керувати емоціями.

Тетяна МАМАЛИГА, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: