Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Лев і пальми

У Ялти з’явився свій герб
6 жовтня, 2005 - 00:00
ЗАТВЕРДЖЕНИЙ ГЕРБ ЯЛТИ

Процес його розробки виявився не тільки складним, але й повчальним. Справа в тому, що Ялта стала першим і поки єдиним містом в Україні, в якому затверджений власний міський фірмовий стиль з правом захищеної торгової марки. Одним iз елементів стилю повинен був стати власний герб міста. Створював його заслужений художник України Сергій Мілокумов, якому знадобилося два роки на отримання всіх затверджень і погоджень. Герб Ялти успішно пройшов експертизу й отримав цілковиту підтримку Українського геральдичного товариства... Він був схвалений також Комісією державних нагород і геральдики при Президенті України. Залишався останній крок — затвердження гербa на сесії міськради…

— Але тут сталася несподіванка, — розповідає працівник прес-служби міськради Тетяна Агаркова. — депутати повністю розійшлися в думках, яким повинен бути герб Ялти. Вони по черзі пропонували свої варіанти — то треба включити до гербa Ластів’яне гніздо, то колір поля щита поміняти, то лева прибрати — «дуже агресивний». Так було на сесії в травні, повторилася історія й на першому пленарному засіданні сесії у вересні. Хочa за канікули ніхто з депутатів не спробував внести якісь конструктивні пропозиції. До речі, до того, як проект герба було направлено на експертизу в геральдичне товариство, він розглядався на трьох депутатських комісіях. Відповідно до рішення сесії Ялтинської міськради зауваження депутатів було враховано, а акти проходження комісій підписано їх головами. І от, коли на найвищому рівні герб схвалено й затверджено, депутати спохватилися знову — не такий герб. Деякі навіть не хотіли чути доводи професіонала Сергія Мілокумова про те, що герб — це не довільний набір якихoсь кольорових пізнаваних картинок. Він складається виключно за законами геральдики — науки, яка нараховує не одну сотню років. Кожен символ і колір цього варіанта герба мають особливе значення, підкреслюючи саме курортну та історичну роль міста.

За словами Сергія Мілокумова, за основу нового герба Ялти взято герб 1845 року. Це — зразок класичної геральдики. У ньому використано іспанський щит, що передбачено Указом Президента України «Про упорядкування геральдичної справи в Україні». Щит розітнений, кольори мають символічне значення, тому не можна ні винаходити нових, ні довільно змінювати кольори, загальноприйняті в геральдиці. Червоне ліве поле втілює минуле — гідність, хоробрість, силу. Праве поле перетнуте сім разів — чотири червоні та три сині смуги. Це — сьогодення міста з його землями й селищами. У центрі герба — золотий лев з поверненою назад головою. Лев — символ світлоносної сили Сонця, втілює Божественну владу, силу, заступництво й захист. У середні віки вважали, що лев спить з відкритими очима, тому скульптури цих тварин встановлюють як вартових біля воріт садиб, палаців, на мостах. Герб увінчаний триголовою срібною вежею, що підкреслює особливий статус міста. Пальмова гілка, що увінчує вежу, символізує мирні конференції, саміти й підкреслює субтропічний морський клімат. Щитодержателі — морські коники — тримають срібну стрічку з девізом міста, який у перекладі з латині означає «Ялта — південна столиця».

Як говорить Тетяна Агаркова, Сергій Мілокумов провів не один день у бібліотеках, вивчаючи книжки з геральдики, він зустрічався з фахівцями і вислуховував їхні ради. Ось що говорив з приводу цього варіанта герба Ялти член Українського геральдичного товариства, старший науковий співробітник Інституту української археографії і джерелознавства ім. М. С. Грушевського Національної академії наук України Андрій Гречило в листі на ім’я міського голови: «Запропоновані проекти мають досить вдале вирішення й виконані на високому професійному рівні. Слід зазначити, що в проектах не лише збережено історичну символіку Ялти XIX століття (гілки виноградної лози і лавра), але і вдало відображені зміни в історії міста та його сучасний статус».

Як відомо, скільки людей — стільки й думок. Що ж робити в тому випадку, коли депутатам в тому або іншому місті заманеться побачити на гербі сучасні символи міста з фотографічною точністю? За переконанням Т. Агаркової, компроміс є завжди. Наприклад, що заважає художникам створити вже не офіційний герб, а пам’ятний знак міста і використати його для різноманітних рекламних цілей разом з гербом? До речі, така пропозиція звучала й на сесії в Ялті. Але створення «альтернативи», вважатимемо, справа майбутнього.

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь. Фото автора
Газета: 
Рубрика: