Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Лічильник = 15 - 25% економії

Світовий банк радить українцям сплачувати рахунки за «фактичне споживання тепла»
22 березня, 2012 - 00:00

Виставлення рахунків відповідно до фактичного споживання має стати для України обов’язковим. Такий вердикт озвучили аналітики Світового банку (СБ), оприлюднивши своє нове дослідження на тему «Модернізація системи централізованого теплопостачання в Україні: облік тепла та виставлення рахунків відповідно до його фактичного споживання». «На наше переконання, індивідуальні теплові пункти та лічильники тепла можуть бути встановлені в усіх українських будинках, під’єднаних до системи централізованого теплопостачання, упродовж п’яти років, — зазначив директор Світового банку з питань сталого розвитку в регіоні Європи та Центральної Азії — Ласло Ловей. — Ми вважаємо, що це забезпечить значні заощадження як для споживачів, так і для економіки загалом».

За висновками СБ, чинні тарифи на послуги централізованого теплопостачання є істотно нижчими від витрат на ці послуги, а існуюча система надання субсидій не є збалансованою. Вартість послуги централізованого теплопостачання має покривати повні витрати газу та суму інвестицій, необхідних для модернізації системи, наголошують аналітики. Звісно, відсутність політичної волі на реформи в тарифоутворенні призвела до того, що цей крок для багатьох українців може стати доволі болючим, не заперечують в СБ. Щоб забезпечити доступність послуг з централізованого теплопостачання для населення, там рекомендують передусім скоротити приблизно на 50% споживання тепла завдяки інвестиціям в енергоефективність для компенсування необхідного підвищення цін. Окрім того, в Світовому банку визнають — потрібно розгорнути систему адресного соціального захисту, щоб допомогти домогосподарствам з низьким рівнем доходів впоратись із необхідним зростанням вартості послуг з постачання енергоносіїв. «Визнаючи потребу в підвищенні тарифів на теплопостачання внаслідок зростання цін на енергоносії, ми зосередили наш аналіз на пом’якшувальних заходах, які можуть зменшити наслідки підвищення тарифів для домогосподарств насамперед завдяки наданню адресних субсидій споживачам з бідних верств населення, впровадженню виставлення рахунків відповідно до фактичного споживання та зменшенню втрат тепла в будинках», — наголосив директор Світового банку в справах України, Білорусі та Молдови Чімяо Фан.

Новий звіт СБ пропонує Україні поетапний перехід. У короткостроковій перспективі необхідним кроком у процесі підвищення ефективності споживання тепла є запровадження обліку тепла із застосуванням терморегуляторів. Лічильники тепла будинкового рівня мають бути встановлені в усіх українських будинках із централізованим теплопостачанням, так само, як і терморегулятори в індивідуальних теплових пунктах, наголошують дослідники. «Як засвідчує досвід роботи Світового банку в сусідніх країнах, встановлення індивідуальних теплових пунктів із терморегуляторами зменшить кінцеве споживання тепла на 15 —25%», — каже економіст Світового банку з питань енергетики та керівник групи авторів дослідження Ядвіга Семіколенова. За даними СБ, утеплення покрівель та підвалів, а також заміна вікон та вхідних дверей можуть забезпечити додаткове скорочення обсягів споживання тепла на 35 — 40%. У Світовому банку переконані — заходи з підвищення енергоефективності в будинках в Україні можливо здійснити протягом найближчих десяти років, варто лише забажати.

Алла ДУБРОВИК, «День»
Газета: 
Рубрика: