Проект «Мотошвидка» ініціює Всеукраїнська спілка парамедиків. Планується, що перший мотоцикл з обладнанням і медикаментами виїде на столичні вулиці у квітні цього року. Медики збирають кошти через Українську біржу благодійності — наразі отримали понад 296 тисяч гривень з необхідних 500 тисяч. Детальну інформацію про проект і можливості його підтримати є на сайті спілки pmgroup.org.ua. Як запевняє Ярослав Вус, голова Всеукраїнської спілки парамедиків, ресурси для старту вже є.
Власне, збір коштів на проект триває з червня минулого року. Зараз про ініціативу активно заговорили, зокрема, через пост у Facebook наймедійнішого лікаря країни Євгена Комаровського. «Чудова ідея, яка прийшла в голову ініціативним і небайдужим хлопцям — «Мотошвидка». Навчені правилам невідкладної допомоги волонтери на мотоциклах з набором ліків і спецобладнання. Добираються до вас першими і надають допомогу до приїзду швидкої», — написав у соцмережі Комаровський і закликав долучатися до збору грошей.
Між іншим, Ярослав Вус розповів «Дню», що ідея «Мотошвидкої» з’явилась ще шість років тому, весь цей час чекали якоїсь підтримки від держави. Цього не сталося, тому втілювати задум взялась громадська організація.
«З практики роботи у швидкій допомозі ми знаємо що, на жаль, вчасно доїхати до пацієнта на автомобілі швидкої допомоги складно, особливо в центральній частині міста. На це впливають недотримання правил дорожнього руху водіями та затори на дорогах. Внаслідок чого «швидка» занадто довго їде на виклик, що часто стає фатальним для пацієнта. У середньому в Києві швидка приїздить за 23 хвилини. Цей час можна зменшити в три-чотири рази, використовуючи мотоцикли», — йдеться в описі проекту на сайті Всеукраїнської спілки парамедиків.
Серед інших переваг «швидкої» на мотоциклі — на такому транспорті легше дістатися до важкодоступних місць, зокрема, під час заторів або аварій. Спорядити санітарний мотоцикл дешевше за автомобіль, також він споживає менше пального. А ще, зазначають у Всеукраїнській спілці парамедиків, тільки чверть випадків вимагає присутності бригади спеціалістів, в інших ситуаціях достатньо одного лікаря.
«Мотошвидка» має працювати разом з Центром екстреної медичної допомоги та медицини катастроф міста Києва. Що приїде за викликом — звична карета «швидкої» чи мотоцикл — залежатиме від поточної ситуації на дорогах і стану пацієнта. Дзвінок надходитиме до єдиного центру столичних «швидких», і оператор на місці визначатиме, кого відправляти до пацієнта. Планується, що мотоцикли працюватимуть з 8.00 до 20.00 у будні дні та при проведенні масових заходів.
Взагалі на мотоциклі їздитиме один лікар, але при складній ситуації (наприклад, масова травма) з ним буде фельдшер або ще один лікар. Для роботи у «Мотошвидкій» медиків готуватимуть: після спеціального відбору кандидати проходитимуть навчання самостійній роботі на виклику і курси водіння важких мотоциклів.
Забезпечувати діяльність «Мотошвидкої» збираються самостійно, за рахунок благодійних внесків. У Всеукраїнській спілці парамедиків зазначають, що за такою програмою працюють в Австрії, Угорщині та Ізраїлі. Ярослав Вус каже, що Міністерство охорони здоров’я підтримує їх задум, але не фінансово.
До речі, «швидка» на мотоциклах є у багатьох країнах: у Німеччині, Австрії, Угорщині, Туреччині, Мексиці, Австралії, Великобританії, Бразилії, Польщі тощо. Ярослав Вус впевнений, що стан українських доріг не стане на заваді таким медикам. Голова Всеукраїнської спілки парамедиків констатує: «Такі служби є у багатьох країнах, і ми нічим не відрізняємося від інших. Трохи пізніше така практика поширюватиметься і на країну в цілому».
ДО ТЕМИ
Щоб «надійний гвинтик» не підвів
У МОЗ розповіли, як удосконалюватимуть систему надання екстреної медичної допомоги
Днями на сайті Міністерства охорони здоров’я з’явився перелік змін, що стосуватимуться швидкої допомоги. «Швидку» у відомстві називають «одним із найнадійніших гвинтиків у всій системі охорони здоров’я», тож новаціям збираються приділити велику увагу. Список включає шість кроків.
По-перше, впровадження навчальної програми «Перший на місці події». Її МОЗ розробило для співробітників поліції, пожежників, працівників ДСНС, Національної гвардії. Програма спрямована на здобуття базових навичок з порятунку та підтримки життя постраждалих до приїзду медиків. На сайті МОЗ обіцяють, що програму затвердять найближчим часом.
Також у міністерстві планують модернізувати диспетчерську систему, зокрема, завдяки GPS-технологіям. А ще — створити колл-центр, який допоможе відсіювати непрофільні виклики.
Третій крок — розширення мережі підстанцій швидкої допомоги. Один з варіантів, що пропонують на сайті МОЗ, включає створення додаткових пунктів тимчасового базування швидкої медичної допомоги.
У наступному пункті йдеться про створення відділень невідкладної допомоги. Це має вирішити проблему того, куди везти пацієнта, якщо необхідна госпіталізація.
Крім цього, у МОЗ наполягають на впровадженні західних протоколів лікування. «Усі методи діагностики та лікування мають базуватися не стільки на індивідуальному досвіді лікаря, скільки на доказовій медицині», — пишуть на сайті відомства.
Останній крок стосується впровадження «просунутих» стандартів навчання і навіть нових професій. Зокрема, міністерство розробило чотирьохмодульну програму перепідготовки фельдшерів і лікарів швидкої, спрямовану на підвищення їх кваліфікації, відповідно до міжнародних стандартів надання невідкладної допомоги. Спеціальну підготовку проходитимуть і водії «швидкої». Також МОЗ планує внести зміни до класифікатора професій, щоб запровадити професії парамедика та екстреного медичного техніка.