Антимонопольний комітет України зобов’язав десятьох найбільших вітчизняних виробників та десятьох основних оптових дистриб’юторів лікарських засобів утриматися від дій, що можуть призвести до економічно необѓрунтованого підвищення цін або виникнення штучного дефіциту фармацевтичної продукції, повідомили «Дню» у прес-службі відомства. Вимоги стосуються забезпечення цінової стабільності на ринку, особливо в періоди поширення та загострення сезонних інфекційних захворювань населення.
Минулого року в період епідемії грипу ціни в українських аптеках зростали з катастрофічної швидкістю. Порожні полиці призвели до виникнення фальсифікату та спекулятивної пропозиції. Схоже, що цього року державні контролюючі органи відповідальніше підійшли до цього питання. «Ситуація, яка була минулого року, не повториться», — заявив заступник голови Антимонопольного комітету України Рафаель Кузьмін під час Фармацевтичного форуму. За його словами, комітет повністю контролює оптові й роздрібні сегменти фармацевтичного ринку. А моніторинг цін на достатньо велику кількість ліків, особливо протигрипозної групи, запевнив Кузьмін, проводять з особливою пильністю.
Чи прислухаються учасники ринку до рекомендацій АМК і не підвищуватимуть ціни на ліки, стане відомо через 15 днів. Саме такий час, повідомили у прес-службі відомства, було відведено виробникам вітчизняних ліків та дистриб’юторам для розгляду рекомендацій комітету.
Утім, комерційний директор ЗАТ НВЦ «Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод» Євген СОВА запевнив «День»: цієї осінньо-зимової пори українці лікуватимуться вітчизняними ліками стабільної вартості. Ціни можуть зрости лише у випадку форс-мажору, як-от різкий обвал гривні чи друга хвиля світової економічної кризи. «Економіка стабільна, усе нормально. Якщо будуть масштабні стреси, такі як, скажімо, друга хвиля фінансово-економічної кризи, то доведеться підвищувати ціни, в інакшому випадку — просто закривати підприємство. Якщо завтра обвалиться гривня, то як я буду купувати сировину?» — каже Є. Сова.
Утім, закладати ризики форс-мажору в нинішню ціну виробники ліків не збираються, запевнив Є. Сова. Рішення про підвищення вартості продукції фармвиробник, за його словами, уже прийматиме по факту.
Не спокусить виробників «погратися» з цінами й ажіотажний попит. «Спекуляції на ринку вітчизняних ліків потрібно всіляко запобігати. Якщо епідемія грипу таки настане, ми продаватимемо ліки за тими цінами, які є, — запевнив Сова. — Безпідставно ми в жодному разі не підвищуватимемо ціни на нашу продукцію».
Нагадаємо, нещодавно Інститут Горшеніна провів опитування серед 1000 українців. Його результати показали, що переважна більшість респондентів (92,1%) переймається зростанням цін на ліки. Не хвилює ця проблема лише 4,4% опитаних українців.