Міністр закордонних справ України Борис Тарасюк нещодавно заявив, що після введення безвізового режиму для громадян країн Європейського Союзу і Швейцарії в травні-червні цього року кількість представників цих країн, що відвідали Україну, збільшилася в 2,3 разу. Відповідно зросли і доходи України від туризму.
«Якщо перевести це на кошти, які ввозять ці громадяни — у середньому приблизно $1000, — то виходить понад $230 млн. за місяць», — підкреслив Борис Тарасюк.
Втім, на тлі цього позитиву є й ложка дьогтю, яка вже не один рік непокоїть наших співгромадян. Незважаючи на все більшу відкритість України, відміну віз для громадян країн Євросоюзу, а тепер і США, «вікно до Європи» (вже не кажучи про США) для наших співгромадян останнім часом прорубувати стає все тяжче.
До традиційно «проблемно-візових» посольств — Англії, Німеччини, Італії та Греції — цього літа приєднались ще декілька. Зокрема, туроператорам стало досить важко працювати з посольством Хорватії, яка хоч і не є країною ЄС, але українських туристів, схоже, приймати не дуже бажає. Якщо минулого сезону посольство цієї країни видавало туристичну візу всього за 1 2 дні, то цього літнього сезону загальноприйнята процедура видачі складає вже усі чотири дні. І це незважаючи на значне цьогорічне збільшення турпотоку з України до хорватських курортів (минулого року перлину Адріатики відвідало понад 2,5 тисячі українських туристів). А для росіян, приміром, віза до Хорватії взагалі непотрібна.
Пересвідчитись на складності хорватського посольства змогли навіть українські журналісти, яким незважаючи на прохання прискорити видачу транзитних віз, які не вкладались у «стандартні» терміни їх видачі. Залишається сподіватися, що візова тема буде піднята під час візиту в Україну президента Хорватії…
Особливо радує те, що країни Прибалтики, які увійшли до Євросоюзу, вирішили зробити для українців крок назустріч, зробивши візи для громадян України безкоштовними. Латвія, яка останньою прийняла таке рішення, навіть підрахувала, що втратить на «українських візах» 90 тисяч доларів, але тут, як повідомили у МЗС Литви на першому місці не гроші, а імідж. Прикладом усім може бути та ж Чехія, яка першою зробила безплатні візи для українців. Не дивно, що збільшення українських туристів із 1 травня (дати введення безкоштовних віз) збільшилося сюди на 60%.
5 липня розпочалися переговори щодо полегшення візового режиму з Туреччиною. Для деяких категорій наших співгромадян в'їзд буде взагалі безкоштовним. Туроператори ставлять питання про внесення до цієї категорії і українських туристів. Можливо, саме через такий крок, вони намагаються компенсувати цьогорічне подорожчання Туреччини. Ймовірною через деякий час є і зміна візових правил гри з Фінляндією.
Сьогодні можна стверджувати, що Україна починає заробляти на європейських туристах, а от деякі європейські старожили продовжують заробляти на візах українців. Хочеться вірити, що така ситуація не протримається довго.