Україна — світовий лідер за темпами скорочення міського населення, а Дніпропетровськ — місто у світі, яке найшвидше вимирає. Такий неприємний висновок зробили експерти ООН, котрі проаналізували стан 600 міст планети з населенням понад 750 тисяч чоловік. Найшвидші темпи скорочення міського населення зафіксовані в Південно-Східній Україні. Основна причина зберігається тут упродовж останніх 20 років — із 1992 року смертність тут перевищує народжуваність. Експерти вважають, що така тенденція безпосередньо пов’язана з економічною кризою — зокрема в Дніпропетровську раніше працювало безліч підприємств ВПК, більшість із яких закрилися після розпаду СРСР. Ще гірша ситуація в малих містах, де кількість населення скорочується швидше, ніж у мегаполісах. Якщо якість життя в Україні не покращає, вважають експерти, через 20 — 30 років українське суспільство, ризикує перетворитися на «суспільство пенсіонерів». Із такими оцінками дніпропетровські фахівці погоджуються лише частково. Начальник відділу Головного управління статистики в Дніпропетровській області Любов ХОДОВА вважає, що реальні факти може встановити лише майбутній всеукраїнський перепис.
— Чи відповідає дійсності твердження, що Дніпропетровськ — місто у світі, яке найбільше вимирає?
— Я б так не сказала. Якщо подивитися статистичні дані, то Дніпропетровськ нічим особливим не відрізняється від інших міст України в цілому. Минулого року цифри народжуваності та смертності склали в нас 10,2 і 13,7 на тисячу чоловік. У середньому по Україні ці показники досягають 11,0 і 14,5 — відповідно. Тобто ми приблизно — в тих же межах, які існують у державі в цілому. Якщо порівняти з іншими великими містами, то ситуація виглядає таким чином. У Донецьку народжуваність нижча, ніж у нас, — 8,6, а смертність майже така ж — 13,5. Приріст населення там від’ємний: якщо в Дніпропетровську він мінус 3,5, то в Донецьку — мінус 4,9. Візьмемо Харків: знову ж таки, народжуваність нижча, ніж у нас, але й смертність менша. Приріст населення теж від’ємний. Ту ж ситуацію спостерігаємо в Запоріжжі. Народжуваність і смертність трохи нижчі, але приріст знову негативний — мінус 4,2. Причому значніший, ніж у нас. Чому саме Дніпропетровськ виявився «найшвидше вимираючим» містом, мені важко сказати, хоча я займаюся статистикою народонаселення вже тридцять років.
— Можливо, фахівці ООН ураховували й інші показники?
— Зміна кількості населення складається з показників природного приросту — народжуваність мінус померлі, що дає цифри або зі знаком «плюс», або зі знаком «мінус». Крім того, повинен ураховуватися міграційний рух — його сальдо теж може бути позитивним або негативним. Можуть упливати й зміни в адміністративно-територіальному устрої. Але серйозних змін такого плану, якщо не рахувати приєднання окремих селищ, не було останнім часом, тобто в основному впливало зменшення природного приросту та міграція. Якщо ми подивимося на міграцію, то вона не така значна, як це було в 90-ті роки. Тоді люди справді масово виїжджали та приїжджали, міняли своє місце проживання після розпаду СРСР. Зараз кількість мігрантів зменшилася майже в два рази. Головне, що зараз впливає на динаміку кількості населення, — це природний рух, перевищення числа померлих над кількістю народжених. Але, знову ж таки, коли подивимося на ці показники, то побачимо, що вони змінюються в позитивний бік. Якщо 2000 року кількість померлих перевищувала кількість народжених в 2,3 разу, то 2011 року цей показник скоротився до 1,4 разу. Народжуваність у нас поступово збільшується. Звісно, ще не так, як би хотілося, але цей показник усе ж зростає. І зменшується показник смертності населення, й це радує. Тому що він досить довго тримався на високому рівні й по області, й по місту — 15,7 і 13,7 відповідно — на тисячу жителів. Народжуваність у ці роки зросла — із 7,1 до 10 на тисячу чоловік. Що стосується міграції, то її показник — теж поки негативний.
— Тобто більше людей виїжджає, ніж приїжджає?
— Якщо дві третини зменшення населення дає рух природних показників, то одну третину — міграція. Але потрібно сказати, що ми враховуємо лише офіційно зареєстровані випадки міграції. У той же час ми передбачаємо, що досить багато людей, які роками проживають у Дніпропетровську, просто не зареєстровані з тих чи інших причин. Це може виявити лише перепис населення, який готується в Україні. Як зміниться у зв’язку з цим ситуація, — важко передбачити. Поки ми бачимо, що в цілому спостерігається позитивна тенденція. Негативне сальдо міграції зменшилося в три рази в порівнянні з попереднім роком.
— Коли демографічна ситуація в Дніпропетровську почала погіршуватися?
— Тоді ж, коли й в Україні в цілому. До 1991 року кількість населення повільно, але зростала. На початок 1991 року в Дніпропетровську налічувалося 1 млн 203 тисячі жителів. Потім, з 1992 року, почався спад. Після розпаду Радянського Союзу багато людей виїжджало за кордон — до Ізраїлю, США, Росії та країн Європи. В основному це — люди працездатного віку. Одночасно почали змінюватися показники природного приросту — народжуваність зменшувалася, а смертність збільшуватися. Цими проблемами займаються не статистики, а вчені-демографи. Можу лише сказати, що зараз у нас народжуваність повернулася на рівень 1992 року, але смертність залишається високою. Народжуваність падала до 2000 — 2001 рр. і знизилася до 7,1 чоловіка на тисячу населення, після цього почалося поступове зростання. Смертність досягла свого максимуму в 2005 — 2007 роках. Її показник у Дніпропетровську тоді складав 15,1 — зараз 13,7 чоловіка на тисячу населення. До середини 2010 року Дніпропетровськ перейшов мільйонний рубіж у зворотному напрямку. Але це оцінювальна кількість, справжню може встановити, як я сказала, лише перепис населення. Цілком можливо, якщо врахувати незареєстрованих громадян, то насправді в місті, як і раніше, проживає понад мільйон жителів. Наприклад, це може стосуватися студентів та учнівської молоді, різних категорій заробітчан, які приїжджають із сіл або інших регіонів України в пошуках роботи. Немало в Дніпропетровську проживає й вихідців із країн СНД, а також із далекого зарубіжжя.
— Як можна під час перепису встановити кількість жителів, якщо багато хто з них не зареєстрований, перебуває на заробітках в інших регіонах або навіть за кордоном?
— Людей переписують за місцем перебування. Інформація записується зі слів — переписувачі запитують, а ви відповідаєте. Від цих відповідей залежить достовірність отриманої інформації, зокрема й про громадянство. Вимагати документи переписувач не має права. Але для того, щоб інформація була якомога достовірнішою, існує методика, якою користуються переписувачі. Гадаю, за її допомогою можна визначити справжню кількість жителів Дніпропетровська. Але особисто я не вбачаю ніякої трагедії в тому, що жителів буде менше мільйона. Цю межу вже переступив сусідній Донецьк, і нічого особливого не сталося. Для нас головне завдання — отримати максимально достовірну інформацію. Я працюю зі статистикою населення практично все життя. Ми маємо справу з офіційними джерелами — кожну цифру підтверджено свідоцтвами про народження або смерть. Документи отримуємо під звіт і здаємо в архів. Я люблю працювати з такими матеріалами, де на кожну цифру є підтвердження. Можу запевнити, що демографічна ситуація в Дніпропетровську та Україні в цілому поступово стабілізується, але є й тривожна тенденція — наше населення старіє. Наприклад, середній вік дніпропетровців — 40,7 років: чоловіків — 38, жінок — 43. Це — ситуація, що історично склалася, — впливають на неї наслідки Другої світової війни, Голодомор, а також висока смертність чоловіків активного віку. Серед 60-річних людей жінок стає помітно більше — це й впливає на середні показники. Напевне, нашій державі необхідно звернути увагу на ці процеси.
ДО РЕЧІ
У жовтні вперше за 19 років населення України збільшилося
Станом на 1 жовтня 2012 р. наявне населення України становило — 45 559 235 людей, а постійне — 45 378 880, що на 177 осіб більше, ніж станом на 1 вересня 2012 року, свідчать дані Державної служби статистики України (Держстат), розміщені на її офіційному сайті, передає ua.interfax.com.ua. Отже, вперше за 19 років зафіксовано зростання чисельності населення України. З 1993 року, досягнувши максимальної в історії позначки 52,2 млн наявного і 51,7 млн постійного, чисельність знижувалася з місяця в місяць. При цьому в країні, як і раніше, зафіксовано від’ємний природний приріст — за вересень поточного року кількість померлих українців перевищила кількість народжених на 4 060 осіб. Однак міграційний приріст у 4 237 осіб вперше за зазначений період його перевищив. Цьому сприяло і скорочення природного спаду населення, і традиційний вересневий сплеск міграційного приросту, пов’язаний із початком навчального року у вищих навчальних закладах України. Крім того, у вересні традиційно зафіксовано значне зростання населення в регіонах, де сконцентрована велика кількість вишів, за рахунок внутрішньої міграції. Зокрема, за даними Держстату, у вересні значно зросло населення в Києві (на 8 188 осіб) і Харківській області (на 6 454 особи). Також збільшилося населення в Одеській, Львівській, Чернівецькій, Рівненській, Закарпатській областях і Севастополі, проте в цих регіонах зафіксовано позитивний природний приріст. А в інших регіонах зафіксовано зменшення кількості населення, найбільше — в Донецькій (на 3,3 тис. осіб) і Луганській (на 2,4 тис. осіб) областях.