Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Любов і камінь

Учасники черкаського фесту створюватимуть свої скульптури під бардівські співи
7 серпня, 2009 - 00:00

Серпень у Черкасах розпочався з історії однієї любові: саме цій темі присвячено ІІ міський фестиваль кам’яної скульптури «Живий камінь», який стартував 1 серпня у парку 50-річчя Жовтня. Мелодії кохання лунатимуть у піснях виконавців, які цьогоріч виступатимуть в оновленому літньому театрі на Співочих вечорах. Свято музики і співу, як і торік, проходить паралельно з «кам’яним» фестом — аж до 23 серпня.

Свої роботи на фестивалі кам’яної скульптури у Черкасах демонструватимуть 14 митців із різних куточків України (Черкас, Львова, Києва, Канева), а також гості з Вірменії та Польщі. На головній алеї парку створено 14 робочих майданчиків, і черкащани зможуть спостерігати за процесом карбування шедеврів.

«Справжньою ж родзинкою фестивалю стануть душевні мелодії Співочих вечорів, які супроводжуватимуть «Живий камінь». Переконаний, що кожен, хто завітає на фестивальне свято, у серці на довгі місяці збереже запал душевного тепла», — сказав міський голова Черкас Сергій Одарич.

На цьогорічний фестиваль кам’яної скульптури було закуплено 28 кубів білого піщаника, який доставили з села Ялівець Вінницької області. Кам’яні брили кожен скульптор обирав за власним уподобанням, обтесуючи і дроблячи їх на власний розсуд. За словами скульптора з Канева Володимира Толстопятова (назва його композиції «Мелодія кохання»), дуже важливо вибрати такий камінь, з якого вже вимальовується майбутня скульптура. «Коли дивлюся на піщаник, він мені сам підказує майбутній пластичний хід. Узагалі під час роботи важливо залишити якомога більше саме початкового каменю. Спершу здійснюється чорнова обробка «болгаркою», далі доопрацьовую різцями по каменю різної форми, а на завершення — відшліфовую готовий образ за допомогою відповідних насадок «болгарки», — розповів скульптор.

Єдина представниця жіночої статі на фестивалі Анна Расінська із містечка Ополє (Польща) говорить, що не боїться конкуренції з боку чоловіків. Навпаки, каже, що їй приємно працювати поряд із визнаними та дуже досвідченими митцями.

«Моя робота називається «Простої любові не буває, або Вузол кохання», через яку прагну показати всю красу та водночас складність відносин між закоханими. А допомагатиме в роботі мій чоловік, що завжди їздить зі мною на різні фестивалі. Окрім каменю, також умію виготовляти скульптури з металу, торік брала участь у симпозіумі зі скульптури в українському місті Седнів», — зазначила пані Расінська.

Протягом усього фестивалю відвідувачі черкаського парку зможуть проголосувати за скульптуру, яка їм найбільше сподобається, а для дітей працюватимуть майстер-класи з різних народних ремесел. Більшість народних майстрів до Черкас спеціально на фестиваль завітали із Західної України. Народний майстер-склодув Дмитро Столяров розповідає, що на «Живому камені» він уперше.

«Малою пластикою займаємося всією родиною, навіть маємо свою невеличку майстерню у Львові. Узимку виготовляємо статуетки, а влітку подорожуємо Україною, відвідуючи різні фестивалі. Над однією роботою працюю приблизно 40 хвилин, залежно від майбутнього персонажу», — зазначив «Дню» майстер-склодув.

Найголовнішим атрибутом черкаського фесту «Живий камінь», як і торік, є співочі вечори. На відміну від торішніх, нинішні присвячені бардівській пісні. Розпочав цьогорічний фестивальний водограй у Черкасах визнаний російський бард, улюбленець багатьох поколінь Олег Мітяєв.

Фестивальне свято в Черкасах лише розпочалося, попереду — важка праця скульпторів та зустрічі з новими зірками бардівської пісні. Зокрема, 7 серпня співатимуть Вадим Єгоров і Вєста Соляніна, 8 серпня — дует «Простір музики» (Сергій Мороз та Ігор Якубовський) і Костянтин Тарасов з Галиною Хомчик, 14 серпня — Леонід Сергєєв та Олександр Городницький — видатний сучасний російський поет та бард, 15 серпня — Сергій Бабкін (колишній учасник гурту «5’Nizza»), а 23 серпня — Тимур Шаов та В’ячеслав Бутусов («Ю-Пітер»).

Анатолій БАБАК, Черкаси, фото автора
Газета: 
Рубрика: