Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Люди, як зірки, пам’ятаймо їх...»

На Софійській площі у Києві вшанували пам’ять померлих від ВІЛ/СНІДу
20 травня, 2014 - 13:30
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Кожного року в третю неділю травня по всьому світу проходить акція в пам’ять про померлих від ВІЛ/СНІДу. Вперше така акція відбулася в США, в Сан-Франциско, у 1983 році. Тоді у світі було зареєстровано лише кілька тисяч випадків захворювання на цю хворобу, і про неї практично нічого не було відомо. Організаторами проведення акції пам’яті померлих від СНІДу стали люди, яких особисто торкнулася ця трагедія, — ті, хто пережив біль утрати рідних і друзів.

Отже, 18 травня на Софійській площі у Києві пройшла акція під назвою «Імена» в пам’ять про померлих від СНІДу. Площа була вкрита найбільшою в Україні кількістю квілтів — ковдр, на яких вишили імена померлих. Кожен квілт було зшито з 76 клаптиків тканини, зібраних з усієї України, на яких — написи на згадку про друга чи рідну людину. На одному з них, наприклад, були вишиті зірки і напис: «Люди, як зірки, пам’ятаймо їх...» На Софійську площу вшанувати померлих прийшли їхні рідні та знайомі, громадські діячі, активісти та просто небайдужі люди.

«Мета цієї акції, — говорить Віталій Ткачук, член ВБО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть із ВІЛ», — змусити замислитися людей, що ця проблема може торкнутися кожного, висловити солідарність із людьми, які живуть із ВІЛ/СНІДом, привернути увагу влади та суспільства до цієї проблеми, адже дуже багато людей з цим вірусом не отримують належного лікування. Із 145 тисяч  хворих тільки 55 тисяч отримують лікування. Решта — 90 тисяч  — потребують медикаментів». Віталій наголошує, що бюджет на 2014 рік залишився таким, як  минулого року, незважаючи на девальвацію гривні.

«Наразі ця проблема поширюється дуже швидко і потребує нагального її вирішення. Адже тільки в цьому році в Україні померло 1150 віл-позитивних», — наголошує пані Олена Єщенко, керівник організації з боротьби з ВІЛ/СНІДом та туберкульозом.

«Сьогодні в Україні загалом від цього захворювання загинуло понад 30 тисяч людей. На квілтах увічнено імена 10 тисяч людей, які пішли з життя. Тут є і діти, і дорослі» — говорить Володимир Жовтяк, голова Координаційної Ради всеукраїнської мережі ЛЖВ. Також він наголосив на тому, що є й позитивні зміни, адже Україна досягла перших результатів у боротьбі з хворобою. Минулого року зареєстровано на 10% менше смертей, ніж 2012-го.

Вікторія ТКАЧЕНКО
Газета: 
Рубрика: