26 червня ц.р. усі засоби масової інформації повідомили про «найвагоміше наукове відкриття усіх епох, вагоміше, ніж розщеплення атома, ніж вихід людини в космос і посадка на Місяць». Тепер нам відомо, з яких будівельних блоків складається будь-яка людина; тепер можна народжувати дітей із замовленим кольором очей або волосся, формою носа або губ; генетична інженерія сконструює музичні, лінгвістичні, математичні нахили вашого плоду. Це тільки деякі з найоптимістичніших коментарів про можливості використання «чорнової карти генетичної структури людини», про завершення роботи над якою урочисто сповістили президент США Білл Клінтон і прем’єр Великої Британії Тоні Блер. Інші ентузіасти проекту, який виконувався майже по-стаханівськи достроково, говорять про інші перспективи, що відкриваються перед медициною у покращенні якості життя.
Але ж знову можливе повернення євгеніки. Батьки майбутніх немовлят зможуть мати генетичну карту плоду і приймати рішення про народження чи ненародження. Генетично дефектним інвалідам, людям з певними вадами не буде місця серед представників «сміливого нового світу». Світовий Контролер, майже за Олдосом Гакслі, озброєний методикою точного і надійного генетичного тесту (який вже практикується), буде вирішувати долю чорноробів Дельта, котрі «не відають, що таке свобода», та коригувати певні аномалії у вищих групах. У сміливому новому світі усі, починаючи з інтелектуалів Альфа і закінчуючи Дельтами, «...щасливі, вони отримують те, чого хочуть, і ніколи не хочуть того, що не можуть отримати. Їм добре ведеться; вони у безпеці, вони ніколи не хворіють, вони не бояться смерті; їм блаженно невідомі пристрасті й вони не старіють; їм не набридають ні мами, ні батьки; в них немає дружин, дітей або коханих, котрих треба любити; вони сконструйовані таким чином, що не можуть поводитися інакше, ніж так, як їм потрібно поводитися» (Олдос Гакслі. «Цей сміливий новий світ». — Пер. авт. )
Людина, що складається лише з генетичних цеглинок, запрограмованих на певні реакції, може легко перетворитися на істоту, так пророче побачену англійським сатириком ще у 1932 році, коли «генна інженерія», клонування були науковою фантастикою: задоволені особини, сконструйовані за допомогою новітніх технологій, можуть стати монстроподібними без поняття про загальнолюдські цінності любові, честі, гідності, гордості й співчуття. Нове покоління «генетичних ліків» обіцяє багатомільярдні прибутки наднаціональним фармацевтичним компаніям.
З іншого боку, «ремонт» дефектних генів може повернути до нормального життя невиліковно хворих хворобою Паркінсона або хворобою Дауна, може загальмувати старіння, може відновити нормальну роботу мозку мільйонів пацієнтів.
Цивілізація не раз оголошувала про «епохальні наукові відкриття» (колесо, пара, електрика, ядерна енергія, персональний комп’ютер, пеніцилін...). Переможні реляції про епохальні досягнення, про універсальні ліки, про засоби усунення соціального зла викликають іронічну посмішку в істориків суспільства і науки й примушують пригадати мудру стародавню китайську притчу. В сиву давнину світом правили коти. В ньому ніяк не вдавалося ліквідувати несправедливість, хвороби, війни, нещастя. Аби знайти шляхи подолання цих бід і напастей, була скликана представницька наукова конференція найвидатніших вчених котів, котрі після тривалого і детального обговорення дійшли невтішного висновку про неможливість розв’язання цих вічних проблем суспільства й... вирішили відмовитися від влади на користь більш оптимістичного виду, який повірить у можливість їх розв’язання. З тих пір людство час од часу запевняє себе, що зроблено усе можливе для ідеального життя...