Сьогодні мало хто може похвалитися гарним здоров’ям. Нарікаємо на поганий стан екології, неякісні їжу та воду, малорухливий спосіб життя. Все правильно, але не повністю. Зробивши технологічний ривок, людина сама себе зробила заручником зручної, надійної, такої, яка все сама робить техніки. Додайте ще телевізор, комп’ютер, мобільні телефони й усе це запакуйте разом із нами в залізобетон і отримаєте шкідливий, невидимий оку вплив електромагнітного випромінювання. Ми медикаментозно боремося з головним болем, головокружінням, гіпертонією, аритмією, а також атеросклерозом головного мозку і ще багатьма захворюваннями, зовсім не впливаючи на причину захворювання. Причина — порушення метаболічних процесів, процесів обміну речовин. І з-поміж інших причин, це може бути (і є) зниження геомагнітного поля Землі в зв’язку з постійним перебуванням у офісах, будинках, метро, автівках тощо. Також будь-яка техніка (офісна чи побутова) дає електромагнітні випромінювання, негативно впливає на енергетику, а, відтак, здоров’я людини. Тож про енергетичне благополуччя вдома й на роботі говоримо із доктором фізико-математичних наук, директором Інституту екології людини Михайлом КУРИКОМ.
— Михайле Васильовичу, ваш інститут постійно проводить дослідження впливу людини на природу і навпаки. Очевидно, у вас є достатньо інформації і про вплив електромагнітного випромінювання на здоров’я людини...
— Український інститут екології людини має сьогодні методику визначення енергетичного благополуччя приміщення, в якому перебуває людина, по зміні властивостей природної води. Це об’єктивний тест. Ми ставимо пляшечку з водою в ті кімнати, які ми хочемо протестувати. В даному випадку будемо говорити про спальню, кухню та вітальню. Статистично в нас завжди виходить, що найбільше польове або електромагнітне навантаження є на кухні, потім — у вітальні, на третьому місці — спальня. Але так не завжди, бо якщо в спальні є телевізор, то показники електромагнітного випромінювання більші. Якщо говорити про кухню, то це означає, що будь-яка технічна установка (особливо високочастотна піч) — чи то електроплита, чи то якась інша нагрівальна техніки — негативно впливає на кожну людину, під час приготування їжі чи використання приладу перебувати там шкідливо. Наприклад, японці роблять так, що дружина чи будь хто інших, хто готує їжу, використовуючи високочастотну піч, не перебуває в приміщенні, коли техніка працює, — японці добре розуміють те, наскільки погано впливають високі частоти на організм людини.
Що стосується дітей, то це взагалі дуже негативний вплив, тому що сьогодні на дітей впливає не лише це, про що ми говоримо. Найгірше впливає комп’ютер. Ідеться як про польові структури (магнітні поля), так і інформаційні поля. Тому що дуже негативні поля йдуть з інтернету. Якщо дитина постійно сидить за комп’ютером і не має ні іншого захоплення, ні активного відпочинку, то врешті-решт все це закінчується плачевно для самого здоров’я дитини. А ще гірше або так само погано, коли дитина користується мобілкою. Зараз є випадки, коли мобільні телефони роблять спеціально для дітей. Це — нонсенс, тому що на Заході до повноліття не можна користуватися мобілкою, у школах це заборонено. Так — у всіх цивілізованих країнах, тільки у нас це не приймається. У зв’язку з цим дуже важливим є момент, який додає до цієї картини, — інформаційний простір. У нас засоби масової інформації перебувають у руках і приватних, і державних, але все одно немає ніякого контролю за тим, яка інформація потрапляє в ефір. Ми бачимо дуже багато негативу — чи то по радіо, чи по телебаченню, чи в газетах. Негативна інформація завжди призводить до погіршення здоров’я. Вплив відбувається через воду, яка є в організмі людини. Тому хочу назвати основні негативи, які є в середовищі, в якому ми живемо. Перше — це побутові електромагнітні поля. Друге — інформаційний простір, третє — якість питної води, четверте — якість продуктів харчування. І все це ставить під сумнів те, що і в нездоровому довкіллі людина може бути здоровою. Це — велика проблема. Ми ж все-таки доводимо, що людина здоровою може бути — якщо робити контрольовану профілактику, постійно контролювати свій стан здоров’я чи дітей в режимі школи чи садочка, квартири чи офісу.
— Якщо взяти, наприклад, кухню, то електромагнітні хвилі якої побутової техніки, крім мікрохвильової печі — про неї вже зрозуміли, є теж дуже небезпечними. І які методи ви пропонуєте, щоб запобігати негативному впливу?
— Якщо проранжувати техніку по негативному впливу на організм живого, то на першому місці — високочастотна піч, на другому — електроплита, потім — холодильник і решта. Але холодильник й інші прилади не такі шкідливі, як мікрохвильовка чи електропіч. Високочастотна піч ще має таку особливість: вона повністю вбиває природну енергетику продуктів харчування, які готуються. Ми рекомендуємо таки підігрівати продукти на газовій плиті. Якщо ж працює високочастотна піч, то старатися, щоб нікого на кухні в той час не було. Що ж до холодильника чи плити, на якій готується їжа: ви прийшли, приготували їжу, побули певний час на кухні й пішли. Тобто потрібно зменшити час вашої присутності, коли ця побутова техніка працює. Що стосується гігієни, то треба робити профілактику: треба, щоб у приміщенні постійно обмінювався іонний склад повітря. Це можуть бути іонізатори, може бути витяжка, яка забирає цей негатив. Гадаю, що в сім’ї мають бути свої правила гігієни: періодично очищати, провітрювати приміщення, витягати шнури з розетки; біля мобілки й комп’ютерів має бути захисний пристрій. Найголовніше — екологічна профілактика в умовах конкретної сім’ї, конкретного будинку, конкретної квартири.
— Сьогодні в людей удома нерідко є по кілька телевізорів, які можуть одночасно працювати в різних кімнатах — кожен дивиться щось своє...
— Телевізори і комп’ютери — це, по-перше, електромагнітні поля, по-друге — це іонізація повітря негативними іонами. Все це дуже негативно впливає на людину. І третє — сама інформація, яка йде. Людині насправді щодня потрібно отримувати якомога більше позитивної інформації, направленої на збереження і відновлення здоров’я. Чого насправді немає.
— А чи може йти негативний електромагнітний вплив від сусідів?
— У сучасних будинках стіни досить «кволі», якщо є якісь недомагання в сім’ї, є якісь підозри на те, що вплив може йти від сусіда, то тоді треба конкретно розглядати ситуацію і шукати засіб захисту.
— А телевізійні антени теж мають негативний електромагнітний вплив на людину?
— Це трішки інше. Це антени телевізійні. Шкідливими є, в першу чергу, станції супроводу стільникового зв’язку. Їх «ліплять» де завгодно, мовляв, немає впливу... А ми це спеціально перевіряємо, в нас є матеріали на цю тему. Я зараз можу сказати, що в, принципі, ця антена не може висіти на будинку, поруч з яким ходять люди, в тому числі — на дитячих закладах. У Києві ми зустрічалися з такими антенами на дитячих поліклініках, лікарнях, ще більше — біля офісних приміщень, у яких люди перебувають досить довго на роботі. Так не годиться. Вона працює цілодобово, тільки в один час — сильніше, в інший — слабше. Вночі опромінення слабше, але, в принципі, воно відбувається постійно.
— Говорять, що нейтралізує електромагнітні хвилі кактус. Це правда чи міф?
— Це правда, але в будь-якому разі під час роботи періодично треба робити перерви, провітрювати приміщення. Наприклад, 15 хвилин працюєш, 15 — перерва. Попийте чаю, води. Але ж не сидіти годинами, ночами за комп’ютером! Комп’ютерні ігри, інтернет-спілкування шкідливі для дітей, тому що там немає захисту, контролю.
— Як людина може зрозуміти, що недомагання — від електромагнітних хвиль?
— Якщо розглянути такий варіант, що людина постійно працює з інтернетом, я вже не кажу, що це — віртуальний світ, то це призведе до аутизму й може закінчитися навіть суїцидом. Або онкологічними захворюваннями мозку, якщо додати до цього ще й мобільний телефон. Страждають передусім ті органи людини, які мають багато води. Це голова (йдеться про розумові здібності), статеві клітини й серцево-судинна система (кров, лімфа і т.д.). Ми говоримо з вами про загальні речі, а є й індивідуальні. Кожна людина має свої особливості функціонування організму, це може проявлятися так: там, де тонко, там і рветься. Наприклад, якщо в дитини є якась патологія в серцевій діяльності, то уроки інформатики, а особливо — постійна робота за комп’ютером, ускладнять ситуацію зі здоров’ям. Ми рекомендуємо постійно контролювати функціональний стан організмів дітей, щоб унеможливлювати ці процеси. Це сьогодні можна робити.