Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Люстрація – імітація

Міністерство екології та природних ресурсів звітує про успішну кадрову чистку та боротьбу з корупційними схемами, однак експерти все спростовують і радять провести ретельну атестацію всіх працівників
17 вересня, 2014 - 11:15

Про успіхи у роботі нещодавно звітував громаді міністр екології та природних ресурсів Андрій Мохник. За його словами, незалежні експерти (правда, які саме, міністр не уточнив), визнали підконтрольне йому відомство таким, що найуспішніше проводить кадрову люстрацію та бореться з корупційними схемами. «Упродовж березня-серпня 2014 року в Мінприроди було ухвалено низку кадрових рішень, звільнено всіх заступників міністра, трьох радників, чотирьох керівників департаментів, кількох начальників відділів. Загалом звільнили 10% працівників міністерства», — заявив Андрій Мохник. А підставою для звільнень були нібито сигнали від громади про участь певних посадовців у корупційних схемах. А от у регіонах позбутися чиновників, яких підозрюють у зловживаннях службовим становищем, каже міністр, не так просто. Тікають на лікарняні. Виходять на роботу на кілька днів, і знову хворіють. Але пообіцяв, що міністерство розбереться з цим.

Утім, громадськість, задля якої так старається міністерство, чомусь справжніх кроків у боротьбі з корупцією не побачило, як і кадрової чистки. І такі заяви міністра екологи називають видаванням бажаного за дійсне. Так, деякі кадрові зміни справді відбулися. Звільнили голову Державного агентства екологічних інвестицій та двох його заступників. Нагадаємо, що саме цей орган, підконтрольний Мінприроди, займався розподілом кіотських грошей і весь час був на слуху в громадян стосовно того, що кошти йдуть не за призначенням, а проекти щодо утеплення шкіл та лікарень виконуються неякісно. Однак один зі звільнених заступників якимось чином поновився на посаді через суд. А новопризначеного голову агентства експерти ще не «прощупали» і наразі дають йому шанс на виправлення помилок.

АВТІВКИ ДЛЯ МВС ТА НОВІ ВАГОНИ МЕТРО — ЗНОВУ В ПЕРЕЛІКУ КІОТСЬКИХ ПРОЕКТІВ

Також Андрій Мохник зауважив, що припинено фінансування проектів за рахунок зелених інвестицій у Криму та в регіонах, де проводяться бойові дії. Однак експерт Національного екологічного центру України Андрій Желєзний каже, що деякі проекти у східних регіонах взагалі викликають сумніви. За словами Андрія, у Слов’янську планували замінювати ліфти — саме за «зелені» гроші. Але наскільки цей проект підпадає під категорію таких, що зменшує енерговитрати та служить утепленню будинків, — ще те питання. А от в Луганську утеплення соціальних об’єктів було вже завершено, та в якому тепер стані ці споруди, невідомо. Тому зараз експерти вимагають від уряду переглянути проекти, розраховані на східні регіони, та перерозподілити кошти на інші області. І бажано зробити це до початку опалювального сезону, бо в морози утеплювати будинки ніхто не буде. Та й до кінця року Україна зобов’язана використати отримані від Японії кошти за продаж повітряних квот. Відповідно — і прозвітувати.

Наразі ж вимогу природоохоронців не почули. Тим часом Андрій Мохник заявив, що міністерство продовжить закупівлю автівок «Тойота Пріус» для МВС та модернізованих вагонів для столичного метро за кіотські гроші. Хоча саме ці факти  свого часу наробили багато галасу в суспільстві.

«Мене дивує, що міністр знову заявляє про автівки та вагони метро, коли машини для МВС давно купили. Навіщо купувати ще, коли така ситуація в країні з газом та опаленням. Логічно було б, якщо кошти лишилися, спрямувати їх на школи, дитсадочки, лікарні, щоб їх утеплити, щоб менше було енергоспоживання, — говорить експерт НЕЦУ Ірина Ставчук.

На думку природоохоронців, уже давно час притягувати до відповідальності службовців агентства та викривати ланцюжки причетних до зловживань посадових осіб. У міністерстві ж кажуть, що МВС надіслало 59 запитів щодо інформації про керівний склад працівників Мінприроди, є 11 запитів від Генпрокуратури та чотири запити від СБУ. І вже відкрито кримінальне провадження щодо керівників ДП «Держекоінвест», яке було генпідрядником у виконанні проектів за «зелені» кошти. Та до справжніх розборів польотів справа ще не дійшла.

«80% НАЧАЛЬНИКІВ ОБЛАСНИХ ДЕПАРТАМЕНТІВ ЕКОЛОГІЇ — ЗЛІСНІ ХАБАРНИКИ, АЛЕ ЇХ ТАК  І НЕ ЗМІНИЛИ...»

Одним словом, заяви міністра про успіхи експерти розкритикували. Природоохоронниця Наталія Вишневська розповідає, що проблем у відомстві накопичилося дуже багато. А результатів, щоб звітувати на всю країну, особливо і немає. Не вирішуються ні питання, пов’язані зі змінами клімату, ні навіть, за словами екологів, простіші, приміром, утримання диких тварин у неволі. Наталія пригадує, що під час зустрічі з одним із чиновників міністерства той сказав активістам у вічі, що йти з посади не збирається, як працював тут 20 років, так і працюватиме далі.

На слуху в екологів зараз і питання про призначення нових керівників національних парків. Директорів заповідних об’єктів мають обирати нібито за конкурсом, проте які його умови, які вимоги до кандидатів та хто саме призначатиме директорів — у міністерстві інформація закрита. А від того, яку людину призначать директором заповідного об’єкту, залежить майбутнє цієї території: чи її збережуть по-справжньому, чи пустять під дерибан.

«Міністерство самоусунулося від вирішення основних питань, які турбують громадськість: сланцевий газ, малі ГЕС, скорочення фінансування природно-заповідного фонду, адмінреформа, недосконалість лісового законодавства. Щось пробують міняти поодинокі співробітники міністерства та громадські діячі, — пише на своїй сторінці у «Фейсбуці» активіст Петро Тєстов. — Яка люстрація? Які нові кадри? Коли перший заступник міністра пан Настасенко з 2001 року працює на керівних і корупційно небезпечних посадах, в тому числі й при Януковичі-президентові. Ми були шоковані цим призначенням, бо в той час як я та колеги виборювали своє майбутнє на Майдані, він сидів у теплому кріслі та працював у страховій компанії. Які вражаючі досягнення? Усім відомо, що 80% начальників обласних департаментів екології — злісні хабарники. Але більшість із них так і не поміняли. Так, їх призначає голова ОДА. Але ж погоджує міністерство».

Щоб справді говорити про люстрацію кадрів, яку вже протиражували мас-медіа як успішну, звісно, за версією міністра, екологи радять провести хоча б атестацію працівників. Але справжню, а не фіктивну. Оскільки закон про люстрацію ще й досі не ухвалили в парламенті, то така перевірка за участю громадськості справді дала б можливість оновити міністерський штат.

Інна ЛИХОВИД, «День», «День»
Газета: 
Рубрика: