Днями у ЗМІ з’явилася новина, що на території Маріїнського парку незаконно вирубають дерева. «День» вирішив це перевірити. Дійсно, прямо під оглядовим майданчиком, на схилі у бік Паркової дороги — порожньо: замість зелених велетнів лишилися одні пеньки. Сам оглядовий майданчик зараз обнесений зеленим будівельним парканом, за ним видно, як робітники демонтують стару плитку. А чи покладуть нову? Ще одне питання — кому заважали і для чого вирубали майже гектар зелених насаджень на схилах Дніпра, які офіційно визнані пам’яткою природи?
Як пояснили «Дню» у «Київзеленбуді», зелені насадження знищили для того, щоб запобігати зсувам ґрунту! На офіційний запит нашого видання КО «Київзеленбуд» відповів таке: «Через велику кількість опадів на схилах Дніпра зсувні процеси активізувалися. Почалося падіння дерев. І як наслідок — насадження перестали виконувати захисну функцію. Тому КО «Київзеленбуд» відповідно до вимог п. 3.4.3. ДСТУ 3587-97, Постанови КМУ від 01.08.2006 № 1045 провів обстеження, після чого було складено відповідний акт. На початку жовтня КП УЗН Печерського району завершило роботи з прибирання повалених дерев та видалення аварійних, які несли потенційну небезпеку біля оглядового майданчика в районі Маріїнського палацу. Всього упродовж вересня було видалено 75 дерев, в тому числі 25 повалених. Крім цього, у червні цього року стан схилів Дніпра від Володимирської гірки до Ландшафтного парку визнано як надзвичайний місцевого масштабу».
Так, про зсуви ґрунту ми чули. Киян та гостей міста навіть попереджали про небезпечне перебування на оглядовому майданчику в Маріїнці. А в Київській міській адміністрації запевняли, що знайдуть гроші на проведення протиаварійних робіт і завершать їх до кінця року. Але не надто переконливими видаються пояснення «Київзеленбуду» щодо знищення дерев. У школі, наприклад, дітей вчать, що від зсувів рятує якраз насадження дерев, а не вирубка...
— Місце вирубаних дерев має прямокутну форму, і все це відбулося напроти вертолітного майданчика. Це, очевидно, вказує на наявність чиїхось інтересів, — коментує заступник голови Національного екологічного центру Олексій ВАСИЛЮК. — На мою думку, це кримінальне порушення, не говорячи про моральну складову цієї справи. Адже Маріїнський парк — це пам’ятка садово-паркового мистецтва, а всі схили від Поштової площі до мосту метро є пам’яткою природи «Дніпровські схили». Ми вже відправили свою скаргу до прокуратури, МВС та екологічної інспекції, інша справа, що відповідь на неї може прийти нескоро.
Вирубка дерев — це лише верхівка айсберга. Якщо копнути глибше, то така доля може спіткати будь-яку територію, що належить до природно-заповідного фонду. Річ у тім, що після адміністративної реформи, розпочатої два роки тому, в Міністерстві екології та природних ресурсів України й досі не працює служба, яка б мала видавати погодження чи заборони на подібні ситуації.
— Щоб проводити будь-яку вирубку в об’єкті природно-заповідного фонду, спочатку треба отримати на це дозвіл від територіального органу Міністерства екології та природних ресурсів, — продовжує Олексій ВАСИЛЮК. — 17 травня 2013 року такі органи скасували, а нові досі не створили. На розгляд Верховній Раді нещодавно був поданий законопроект, який має передати ці функції обласним адміністраціям, але поки що за нього ніхто не голосував. Це значить, що законодавчо ніхто не давав дозволу на вирубування дерев у Маріїнському парку.
Поки немає такого контролюючого органу, виходить, що можна рубати, де хочеш і скільки хочеш. За словами Олексія Василюка, щодня в Україні вирубають десятки дерев, а відстежити, скільки вже знищено гектарів зелених насаджень, надто складно. Та навіть якщо така служба з’явиться, екологи не впевнені, що ситуація суттєво зміниться. Адже йдеться про незаконні дії на території природно-заповідного фонду. У Кримінальному кодексі України за подібні порушення передбачається притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності терміном до п’яти років позбавлення волі. Але в Україні поки що жодного посадовця за це не заарештували. Максимум — стягували мільйонні штрафи.
Єдині, хто бореться зараз за збереження зелених зон у Києві та й Україні в цілому, — це екологічні громадські організації. Уряду та парламенту до цього байдуже. Ба більше — близько року тому Кабмін спростив процедуру вирубування зелених зон. Якщо раніше, перш ніж почати будівництво поряд із зеленою зоною, забудовнику необхідно було отримати від місцевої влади відповідний ордер (а це передбачало збір документів протягом тривалого часу), то тепер — треба просто повідомити про початок будівництва архітектурно-будівельну інспекцію.