Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Майбутнім власникам обленерго обіцяють

тарифи, непосильні для бюджету, і право відключати споживачів, яких відключати не можна
10 квітня, 2001 - 00:00

Важливість і навіть знаковість цих урядових рішень ілюструє хоча б те, що коментувати їх було доручено відразу двом віце-прем’єрам — Юрієві Єханурову та Олегу Дубині, а також главі Фонду держмайна Олександрові Бондарю.

Але віце-прем’єри ухилилися від прямої відповіді на запитання, наскільки будуть підвищені тарифи для кінцевих споживачів після впровадження нової методики. «Це залежить від того, за скільки будуть продані обленерго», — сказав О.Дубина. «Там настільки все диференційоване, що це неможливо (сказати про розмір підвищення тарифів. — Авт. )», — зазначив Ю.Єхануров. А О.Бондар просто порадив журналістам не прив’язувати питання тарифів до процесу приватизації. «Це було лише однією з умов інвесторів, яка дала поштовх. Це не пов’язані речі і стосуються всіх обленерго», — підкреслив глава ФДМ. За його словами, згідно з розпорядженням, буде проведено реструктуризацію боргів обленерго, що приватизуються, за станом на момент підписання угоди купівлі-продажу, а не на 1 січня 2001 року, як про це було раніше домовлено. Крім того, борги за електроенергію через недофінансування пільг і субсидій покладатимуться відразу на борг перед НЕК «Енергоринок», минаючи обленерго. Як сказав Ю.Єхануров, розпорядженням також підтверджується право обленерго відключати неплатників за електроенергію.

Присутні на засіданні представники банку Credit Swiss First Boston — радника України з питань приватизації обленерго, що фігурував також у справі заарештованого екс-заступника голови Нацбанку Володимира Бондаря, відзначили, що за винятком деяких питань з методики тарифоутворення, всі основні пропозиції учасників конкурсів було враховано у прийнятому документі.

Проблема в тому, що встановлення тарифів за новою методикою призведе до їх підвищення на електроенергію в середньому по Україні на 10%. Зокрема, для населення, на думку експертів, зростання становитиме 20 — 30%, і нові тарифи дорівнюватимуть 0,18 — 0,19 грн. за кВт. год, повідомляє Інтерфакс-Україна. Крім того, в методиці закладено норму, що дозволяє енергопостачальній компанії ініціювати зміну тарифу на випадок змін курсу гривні до долара, а також інфляції та індексу споживчих цін. Зі слів члена НКРЕ Василя Котка, «НКРЕ вважає, що, як би це не було боляче, 2001 року необхідно підвищити тариф для населення на електроенергію».

Тим часом джерело, близьке до приватизованих раніше українських обленерго, на які також поширюється дія зазначених урядових рішень, у розмові з «Днем» висловило сумнів у ретельності опрацювання проблем, обумовлених у кабмінівській системі заходів, спрямованих на підвищення привабливості електроенергетики. З його слів, за реструктуризації боргів енергопостачальних компаній енергоринку, яка сьогодні перевищує 10 млрд. грн., лише 1 млрд. грн. припадає на шість компаній, що нині приватизуються. В які терміни буде проводитися реструктуризація інших 9 млрд., поки не ясно. Підвищення тарифів на транспортування електроенергії, на його думку, ставить питання про готовність держбюджету збільшити фінансування бюджетних організацій, витрати для яких на 20001 рік уже визначено за старими тарифами, а також наростити бюджетні виплати за субсидіями та пільгами, що надаються споживачам електроенергії. «Чи передбачені в бюджеті гроші на ці цілі, я не знаю», — сказав співрозмовник «Дня». Він також зазначив, що розпорядження дозволяє обленерго відключати всіх споживачів-неплатників, але це не узгоджується із забороною Верховної Ради на відключення населення та бюджетників. Крім того, 12 квітня відбудеться засідання ради енергоринку, на якому порушуватиметься питання про подальшу долю обленерго, проти яких енергоринком подано судові позови. Словом, як вважає експерт «Дня», невирішеність комплексу стратегічних завдань засвідчує відсутність бачення в уряду проблем енергогалузі загалом. «Уряд не має комплексної відповіді на проблеми, що є в енергетиці, більше за те, нові проблеми продукуються новими урядовими документами», — вважає фахівець.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: