Нещодавно до Харкова прибула група зарубіжних медиків на чолі з американським кардіохірургом Вільямом Новіком. Під час попереднього візиту цього літа команда Білла Новіка, засновника International Children’s Heart Foundation, провела близько двох десятків операцій дітям із дитячих будинків Харкова, які страждали на вроджений порок серця. До складу операційної бригади входили хірурги, кардіолог, анестезіолог, інтенсивіст, біоінженер, медичні сестри з США, Великої Британії, Хорватії, Білорусі. Акція «Подаруй дитині серце» стала результатом спільних зусиль Благодійного фонду Юрія Сапронова, Міжнародного фонду International Children’s Heart Foundation та Інституту загальної і невідкладної хірургії АМН України. Це міжнародне продовження багаторічного проекту Фонду Сапронова, яке проводиться в співдружності з харківськими кардіохірургами.
— Програму ми почали в Харкові понад чотири роки тому. По суті, наш фонд було засновано саме для допомоги дітям із уродженим пороком серця — говорить засновник Фонду Юрій Сапронов. — Неможливо було допомогти приватним способом, як робилося мною до цього, такій кількості дітей. Окрім того відкрилася така безодня першочергових потреб у цій сфері, що вирішення питання могло бути лише комплексним. І річ була навіть не так у фінансуванні найдорожчих операцій, як у матеріально-технічному оснащенні відділення кардіохірургії Інституту загальної і невідкладної хірургії, в кваліфікації медичного персоналу. І ми стали працювати разом. Допомагали з ремонтами, закуповували та встановлювали обладнання. У результаті, за цей час загалом було прооперовано понад сто малюків. Переважно це діти з неблагополучних родин. Хоча ми не відмовляємо нікому. Можемо з відповідальністю заявити, що всі діти, які потребують оперативного лікування вродженого пороку серця в Харківській області, вчасно отримують нашу допомогу. Приїзд зарубіжних колег став новою сходинкою в здійсненні нашої Програми. Можна лише захоплюватися фахівцями на чолі з Вільямом Новіком, які їздять на «край світу» — до Африки, Південної Америки, Азії, країн СНД і т.д. — і безкоштовно роблять дуже якісні операції. А головне — ці суперпрофесіонали передають свій досвід харківським медикам. Наші лікарі багато що вміють, їх рівень для України досить високий, але хірургові завжди насамперед потрібна практика. Спільна робота з найсильнішими фахівцями — це найкраща практика. І потім, яке б ми обладнання не купували, потрібно ще навчити людей ефективно працювати на ньому.
НАЙБІЛЬШ МОЛОДИЙ І ТРУДОМІСТКИЙ НАПРЯМ
У нашій країні перші планові операції при вроджених і набутих пороках серця почали робити в 50-і роки минулого сторіччя в клініці Українського науково-дослідного інституту туберкульозу та грудної хірургії міста Києва. Ця клініка (з 1983 року вона перетворилася на Київський НДІ серцево-судинної хірургії, яким тоді керував М.М. Амосов) стала першим і найбільшим в Україні центром серцевої хірургії. Тоді ж, одночасно з Київською школою, виникали й інші центри серцевої хірургії в інших містах. Зокрема, в 1956—1958 роках у Харкові операції з приводу пороків серця почав виконувати О.А. Шалімов... На сьогодні в Україні функціонують 16 кардіохірургічних центрів. У 13 з них (у тому числі, й у Харкові) роблять операції на відкритому серці. Однак фахівці вважають, що поки що кардіохірургічною допомогою охоплено лише близько 15 відсотків населення країни, яке її потребує. Близько 30 тисяч пацієнтів, яких можна було б врятувати, щорічно гинуть, не отримавши необхідної кваліфікованої допомоги. Особливо це стосується хворих на ішемічну хворобу серця і з уродженими пороками серця. Хоча більшості з них можна було б полегшити перебіг хвороби, на багато років подовжити життя. У розвинених країнах немає такої кількості інфарктів міокарда, кардіогенних шоків, раптових зупинок серця. Там до хірургів своєчасно потрапляють пацієнти з незапущеними захворюваннями, що, природно, позначається на безпосередніх і віддалених результатах хірургічного втручання. У високорозвинених країнах однією з найбільш поширених операцій на серці є аортокоронарне шунтування (АКШ). У США значна частина чоловіків у віці понад 60 років зазнавали операції АКШ, дилатації коронарних судин, чи імплантації електрокардіостимулятора. Хірургія коронарних артерій та інтервенційна кардіологія є одним із напрямків, які найбільш активно розвиваються в медицині в усьому світі, що визначається величезною соціальною значущістю проблеми серцево-судинних захворювань.
Одна з причин такого стану справ — відсутність фінансування і сучасного обладнання. Хоча донедавна не можна було сказати, що кардіохірургічні центри перевантажені. Але фахівці називають головною причиною ситуації, яка склалася, малу обізнаність, як пацієнтів, так і лікарів. Багато хто ще не звик до думки, що коронарну хворобу можна лікувати, зокрема, й хірургічним шляхом. А ось при вродженому пороку серця операція є єдиним методом порятунку дитини. І чим раніше її зроблено, тим кращим буде результат. Потрібно врахувати, що вроджений порок серця зустрічається у 0,8 — 1 відсотка всіх народжених дітей. Виходить, що в Україні щорічно народжується до 4 — 5 тисяч (у Харківському регіоні — 150 — 200) дітей із таким діагнозом. До речі, діагностика пороку і методи його хірургічного лікування вельми різноманітні — за новою світовою номенклатурою нараховується понад 150 його назв і понад двісті видів операцій.
НАЙДОРОЖЧА — ДИТЯЧА КАРДІОХІРУРГІЯ
Навіть у найрозвинутіших країнах Заходу витрати цієї галузі повністю не покриваються з державного бюджету. Наприклад, вартість хірургічного лікування новонародженої дитини зі складним вродженим пороком серця становить у Європі — 35 — 40 тисяч EURO, а в США — 0 — 120 тисяч. Це пов’язано з тим, що необхідний лікувальний процес максимально насичений використанням високотехнологічної дорогої діагностичної та лікувальної апаратури, одноразового приладдя, широкого спектру дорогих сучасних медикаментів і залученням висококваліфікованих дипломованих фахівців. Тому кошти, яких не вистачає, звичайно надаються страховими компаніями, фондами промислових підприємств і благодійними фондами. Майже 20 років тому професор Новік організував Міжнародний фонд, працівники якого — волонтери з різних країн — уже провели близько 3,5 тисяч благодійних операцій у різних країнах світу. Проте, коли декілька років тому команда Новіка приїжджала оперувати до Харкова, їм довелося значну частину обладнання везти з Києва.
— Ще чотири роки тому в нашому відділенні був один монітор двадцятирічної давності, а також апарат штучного кровообігу 60-х років, — згадує завідувач відділу кардіохірургії та патології кровообігу інституту загальної та невідкладної хірургії АМН України Ігор Полівенок. — Після того, як над нами взяв шефство Благодійний фонд Сапронова, ситуація істотно змінилася. Завдяки цій співпраці ми робимо понад сотню операцій на рік на відкритому серці зі штучним кровообігом. Але потреба в десятки разів вища. А чому? У країні відсутня ефективна програма профілактики серцево-судинних захворювань. Необхідно широко популяризувати здоровий спосіб життя. Людям потрібно знати, що робити, якщо «прихопить» серце. А в нас до лікаря йдуть, коли... вже ходити не можуть. Частково через недовіру до лікаря. Ми з об’єктивних причин втратили довіру людей після розпаду СРСР. У 90-і роки в нас взагалі нічого не було. До того ж, сьогодні в наших ЗМІ дуже багато уваги приділяють негативним моментам у роботі лікарів. Про досягнення розповідають набагато рідше.
Ігор Вікторович часто буває в колег за кордоном, переймаючи накопичений там досвід. І кожного разу знаходить там для себе щось нове. На його думку, методики операцій, лікування не бувають абсолютно досконалими. Це вже не кажучи про те, що удосконаленню немає меж. Безперечно, медицина розвинутих західних країн перебуває далеко попереду. Якщо порівнювати українські кардіологічні лікувальні установи з провідними клініками світу... тут говорити немає про що. Щоправда, фахівці твердять, що, якщо порівнювати з тим, що було в нас п’ять-вісім років тому, — в Україні зроблено величезний крок уперед багато в чому за рахунок благодійних приватних інвестицій.
— Ми йдемо вперед крок за кроком, — зазначає Ігор Полівенок. — Ось і зараз, коли наші фахівці працюватимуть із групою Новіка... Спільна робота — це навчання. Так, ми вже оперували разом п’ять місяців тому. Але ж цілих п’ять місяців минуло. І взагалі, кожного разу до нас надходять нові діти, з іншою патологією. Немає однакових дітей, немає однакових сердець. Окрім хірургії, йде навчання інтенсивної терапії, реанімації... І це важлива складова програми «Подаруй дитині серце».