Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Медичний загін... всеукраїнського масштабу

Тернопільські лікарі проводять навчання з тактичної медицини для цивільних, волонтерів та бійців у зоні АТО
31 жовтня, 2014 - 14:29

На Тернопільщині представники Медичного загону спецпризначення «Білі берети» проводять інструктаж із тактичної медицини в рамках вишколу «Захисти свій дім». Паралельно тернопільські лікарі перманентно їздять в зону АТО і проводять бійцям навчання щодо надання першої медичної допомоги. «У добровольчих батальйонах та батальйонах Національної гвардії охочих навчатися надавати першу медичну допомогу багато», — каже тернопільський лікар, представник «Медичного загону спецпризначення «Білі берети» Андрій Салагорник.

Першочергові речі, яких вчать в рамках медичного вишколу, — це забезпечення життєдіяльності, до чого входить відновлення прохідності дихальних шляхів і зупинка артеріальної кровотечі. За словами лікарів, такі знання і навички потрібні при будь-якій травмі навіть у цивільному житті.

Ми задіяли два види навчальної програми, перший — освіта для людей, які не мають медичної освіти або для цивільних, другий — навчання для медиків, яких ознайомлюємо з інформацією, як себе проводити під час обстрілу, які нюанси врахувати під час надання медичної допомоги пораненим на полі бою та як діяти в інших схожих ситуаціях», — розповідає Андрій Салагорник.

Найближчими днями тернопільські лікарі поїдуть у Полтаву і проведуть медичне навчання в одному з батальйонів Нацгвардії у кількості 400 чоловік. Медики планують також везти евакуаційну машину в зону АТО. «Це вантажний автомобіль, переобладнаний на евакуаційний. Ми поставили крісло, яке використовується у кареті швидкої допомоги, а також ноші. Наша організація існує на даний момент завдяки благодійним внескам друзів, знайомих. Співзасновник «Білих беретів» віддав зі свого підприємства автомобіль, ми переробили його і підготували для відправки в зону АТО», — розповідає Андрій Салагорник.

До Медичного загону спецпризначення «Білі берети» залучено поки що три області, представництво в кожній області керується автономно. У Тернополі до медичного загону входять 16 осіб — це практикуючі лікарі з вищою медичною освітою, у Львові — орієнтовно 10, в Полтаві — орієнтовно 20. У планах ініціаторів створення «Білих беретів» — розширити організацію на всеукраїнський масштаб, у ній об’єднаються медики різних областей України і працюватимуть скоординовано між собою. Ідея створити медичний загін спецпризначення виникла у лікарів після подій Майдану.

Половина медиків тернопільського загону «Білих беретів» вже перебувала в АТО медиками-добровольцями. В зону проведення антитерористичної операції їздили в різні військові частини, які дислокуються в Донецькій та Луганській областях.

«Поїздки в зону АТО узгоджуємо, звісно, з бійцями, військовослужбовці не можуть будь-коли виділити час на те, щоб проходити медичний вишкіл. Окрім цього, в нашій організації є проблема з часом, бо усі лікарі працюють у медзакладах, паралельно з роботою мусимо знайти час і проводити вишколи. Роботу кинути не можемо. Якщо на вишкіл, що проводять у Тернопільській області, можна виділити час, то поїздка в АТО займає кілька днів, а часом і тижнів. Такі організаційні питання для нас були би менш проблемними, якби між військовим керівництвом нашої держави і Міністерством охорони здоров’я в цьому плані робота була більш скоординованою, — наголошує Андрій Салагорник. — Люди, яких ми інструктуємо — бійці Нацгвардії чи добровольчих батальйонів, особи, які вже були в зоні АТО, дуже активно вчаться, бо бачили, як товариші падали на їхніх очах на полі бою і відчували безпомічність. Коли можна було надавати медичну допомогу і врятувати людині життя, цього не робилося, бо не знали, як це зробити правильно».

Як розповідають тернопільські медики, бійцям в зоні АТО не вистачає індивідуальних аптечок, а також сумок лікаря або фельдшера, які будуть наповнені медикаментами, необхідними саме для лікарської, фельдшерської роботи. Комплектації індивідуальної аптечки і сумки лікаря кардинально відрізняються за наповненістю. Тому бійцям на полі бою необхідне повноцінне забезпечення. «Щодо індивідуальних аптечок, то є ще один важливий нюанс: мати аптечку і вміти користуватися — це різні речі. Бійців дуже багато, але тих, які вміють правильно застосовувати медикаменти, — мало. Такі знання є життєво важливими для військових, які перебувають на полі бою», — наголошує Андрій Салагорник.

Практичні навики постійно вдосконалюють і самі лікарі Медичного загону спецпризначення «Білі берети». Близько двох тижнів тому тернопільські медики пройшли в Києві п’ятиденні курси навчання, що включають в собі стандартну програму НАТО з підготовки медперсоналу із тактичних навиків, і стали сертифікованими лікарями за цією програмою. А вже з 14 по 16 листопада у Тернопільській області відбудеться всеукраїнський збір-вишкіл медиків-волонтерів. «Насамперед маємо на меті навчити медиків тактичної медицини. У кінці навчання учасники заходу мають пройти стрес-тест, який полягатиме у тому, що у наближеній до бою ситуації, під імітацію вибухів і пострілів лікарі надаватимуть першу медичну допомогу. Медики, які пройдуть цей стрес-тест, можуть започаткувати «Білі берети» у своїх регіонах», — каже Андрій Салагорник. За попередньою інформацією, для участі вже зголосилися представники Львівської, Полтавської, Івано-Франківської, Харківської, Київської областей.

Тамта ГУГУШВІЛІ, Тернопіль
Газета: 
Рубрика: