Виховання дитини — справа відповідальна й складна. Сучасним батькам, особливо молодим, важко приділяти дитині багато уваги. Конкурентами малюка стають робота, навчання, господарство — й часто діти залишаються на вулиці чи вдома самі. Щоб уникнути самовиховання та як слід доглянути дитину, мами й тати дедалі частіше запрошують у дім ще одну людину — няню, або, як зараз знову модно казати, гувернантку.
Обов’язки няні значно варіюються залежно від зайнятості батьків і віку дитини. Існують виховательки за найменшими — немовлятами й дошкільнятами, окрема категорія — виховательки для учнів молодшої школи. Для старшокласників запрошують репетиторів. Часто до зобов’язань няні включають не тільки навчання та догляд за дитиною, але й різну домашню роботу, куховарство та прибирання.
Знайти гувернантку батькам допомагають спеціальні агентства — тільки в Києві їх близько 20. Кому ж довірити малечу? Батьки шукають добру й умілу Орину Родіонівну, ще краще — чарівну Мері Поппінс або, щонайменше, няню Віку з відомого серіалу, котра знайде підхід до активного й неслухняного чада. Але ніхто не може гарантувати, що найнята тітонька ласкаво ставитиметься до дитини, не буде годинами розмовляти по телефону та ігнорувати довірені їй завдання.
ТЕСТ НА СУМІСНІСТЬ
У сиву давнину заможні поміщики влаштовували покоївкам прихований тест на добросовісність і чесність. Напередодні прибирання бариня розкидала по найдальших кутках будинку монети, сережки чи інші цінні речі. Після «генерального прибирання» дівчина мала повернути всі речі господині. Якщо поміщиця недораховувала хоч одну монету, дівчину звільняли: вона або вкрала гроші, або погано прибирала. У наш час такого випробування можна й не влаштовувати: для молодих київських мам існує безліч консультацій щодо того, як правильно вибрати няню.
Няня потрібна насамперед для того, щоб підтримувати правильний режим дитини — вчасно годувати, вчасно виходити на прогулянку, приділяти достатньо часу інтелектуальному розвитку. Для найменших це малювання чи розвиваючі ігри, для дошкільнят і школярів — додаткові заняття з проблемних предметів. Гувернантка так чи інакше закладає певний фундамент стосунків дитини з навколишнім світом. Дитині потрібні увага та ніжність — тож няня мусить постійно з нею розмовляти, гратися, врешті, просто посміхатися, не кажучи вже про адекватне й у міру поблажливе ставлення до помилок і провин.
За словами мам, котрі вже скористалися послугами випадкової няні, окремі жінки вміють так добре приховати свої недоліки, що батьки помічають негаразди лише через кілька тижнів, а то й місяців. «Після приходу няня прив’язувала дитину до стільчика, а вже потім готувала собі та йому сніданок, — розповідає мама Наталя. — Виявилася неакуратною: наприклад, складала дитячі речі в рукав комбінезона. Кілька разів я не могла знайти їх на прогулянці без дзвінка на мобільний. Якось я без попередження прийшла на майданчик, і син першим мене помітив, вибіг із майданчика. Няня в цей час стояла до нас спиною й говорила по телефону. А поруч була проїжджа частина».
Невчасно помічені негаразди в стосунках із нянею можуть призвести до тяжких психологічних травм у дитини — вона починає боятися людей, стає нервовою та злою, може сваритися з батьками, відмовчуватися, плакати. Як показують опитування, далеко не кожній родині пощастило одразу знайти потрібну людину. Серед найбільш поширених скарг на гувернанток — неуважне ставлення до дитини, недобросовісне прибирання, лінь, а часто — обман і грубість щодо малюка й батьків. Перш ніж прийняти на роботу «домоправительку», варто поговорити зі знайомими, які вже мають досвід у роботі з нянями. Більше того — існує навіть сайт, де опублікований «чорний список» жінок, котрі недобросовісно поставилися до роботи.
Одна з найбільш популярних скарг на нянь — неуважність до малюка. Мами розповідають, що маленькі діти часто лишаються без денного сну або без обіду — бо «фрекен бок» у цей час зайнята своїми справами — наприклад, курить на балконі або приміряє одяг хазяйки. Нерідко діти отримують і побої. «Уперше я помітила, що няня б’є дитину, коли прийшла з роботи трохи раніше, — розповідає мама. — Іншого разу малюк не відпочивав удень, бо няня з моєї дитиною й своїм чоловіком пішла до лікарні, й більше півгодини була в кабінеті лікаря, тоді як дитина чекала в коридорі».
Подібні випадки — відхилення від норми. Мами повинні розуміти, що віддають у чужі руки своє найдорожче, і тому при виборі гувернантки батькам варто добре продумати можливі варіанти — просто дати оголошення в газеті чи інтернеті, запросити знайомих чи звернутися до установ, які добирають і готують індивідуальних виховательок.
БАБУСЯ, СУСІДКА, ВИХОВАТЕЛЬКА...
Запрошена через агентство няня — це фактично гарантія захищеності від протиправних дій і недбалості. Найголовнішими вимогами до гувернантки й батьки, й рекрутингові агентства називають толерантність і глибокі знання своєї справи. Адже в дитячому вихованні однієї теоретичної науки мало. До кожної дитини, особливо маленької, необхідний окремий підхід — він залежить від віку, статі, рівня розвитку дитини. Вибрати няню «до душі» з першого разу вдається не всім.
За словами директора одного зі столичних агентств з найма Любові Афанасенко, покладатися тільки на значний педагогічний стаж няні не варто: не кожна вчителька чи вихователька здатна перебудувати свою поведінку для індивідуальних занять із дитиною. «Вчителі й вихователі менш гнучкі в спілкуванні, — пояснює пані Афанасенко. — Школа виробляє в них здебільшого авторитарний підхід до виховання, а це неприпустимо для особистої няні».
Знайомі чи родичі відповідної кваліфікації зазвичай не мають, та й зробити зауваження рідній людині чи добрій сусідці, яка зголосилася займатися з дитиною, значно важче, ніж поскаржитися безпосередньо за місцем роботи й при необхідності замінити гувернантку на більш підходящу. І, тим не менше, в столиці й обласних центрах попит на гувернанток і нянь щороку зростає. «Є, звичайно, молоді няні, яким ще потрібно вчитися на спеціалізованих курсах. А от професійна няня з досвідом роботи сьогодні може сама обирати родину, де працюватиме. — розповідає Любов Афанасенко. — Та часто навіть досвідчені няні з великим досвідом роботи мусять проходити додаткове навчання — у сучасних батьків і дітей досить високі вимоги до працівниць».
Якщо головним клієнтом є немовля, основна вимога до няні — основи медичної освіти, вміння правильно доглядати дитину. «Чимало батьків, які хочуть няню для немовляти, звертають більше уваги на досвід роботи й рекомендації, — пояснює Любов Яківна. — Це ще раз доводить, що головний фактор при виборі няні — людський». Безумовно, навички няні мають відповідати потребам підопічного. З дитиною 7 8 місяців потрібно впроваджувати методики раннього розвитку, з дошкільнятком — проводити чимало часу на вулиці та вчасно вкладати спати. Школяреві треба допомагати з проблемними шкільними дисциплінами — математикою чи іноземною мовою.
До агентств із найма щодня звертаються не лише десятки батьків, але й чимало претенденток на посаду — у середньому близько десяти жінок на день. Щастить влаштуватися на роботу далеко не кожній: при влаштуванні на роботу жінка має пройти спеціалізоване тестування й довести свою профпридатність.
Загалом спеціалісти радять запрошувати на роботу старших жінок, у яких уже є діти. Але на практиці молодій жінці простіше спілкуватися з молодою нянею: літні педагоги можуть «давити авторитетом» і не прислухатися до побажань мами. Нянині діти — це, звичайно, певний досвід, але разом із тим — і потенційні сімейні проблеми. Орієнтуватися слід, звичайно, на власні вимоги й потреби, але найкращий варіант — це жінка з дорослими дітьми.
І ще одна деталь: ким би не була няня, не погоджуйтеся працювати з нею, якщо вона, переступивши поріг, одразу кидається до дитини. Справжня няня спочатку піде мити руки.