Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Межигір’я: півроку по тому

Активісти підбили підсумки відкритого доступу до колишньої резиденції Януковича: 105 переселенців зі сходу, понад 5,5 мільйона гривень від відвідувачів та комунальні борги...
17 вересня, 2014 - 11:19
22 ЛЮТОГО 2014 РОКУ ЖУРНАЛІСТИ І ГРОМАДСЬКІ АКТИВІСТИ ВПЕРШЕ ПОТРАПИЛИ НА ТЕРИТОРІЮ РЕЗИДЕНЦІЇ ПРЕЗИДЕНТА ВІКТОРА ЯНУКОВИЧА. З ТОГО ЧАСУ МИНУЛО ПІВРОКУ, І ТАМ ЗМОГЛИ ПОБУВАТИ ВЖЕ ТИСЯЧІ УКРАЇНЦІВ / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

За півроку громадські діячі зібрали 5 мільйонів 652 тисячі гривень добровільних внесків від відвідувачів Межигір’я. З них 640 тисяч гривень активісти віддали людям, які утримують резиденцію, 542 тисячі гривень пішло на потреби переселенців і майже два мільйони гривень — на допомогу учасникам АТО. Комендант Межигір’я Денис Тарахкотелик перераховує: «Купували продукти харчування бійцям «Правого сектору», хлопцям із батальйонів «Січ» та «Київ-2», Нацгвардії. Також придбали  кевларові  каски, прилади нічного бачення, бронежилети, приціли нічного бачення для снайперських гвинтівок, комплекти військової форми, каремати, аптечки, намети. Ще допомогли грошима двом батальйонам територіальної оборони».

Уже п’ятий місяць у Межигір’ї живуть вимушені переселенці, зараз їх кількість сягнула 105 осіб. Благодійним коштом активісти збудували на території резиденції дитячий майданчик, закуповують підгузки, праски, чайники, плити, матраци, постільну білизну та інші потрібні у побуті речі. Також на гроші громадян відремонтовано колишній гуртожиток «Беркуту», розташований поряд, тепер там живуть переселенці. Загалом за ці півроку на території Межигір’я народилося 11 дітей, будують капличку, тут постійно влаштовують концерти й фестивалі — садиба президента-втікача почала «жити» по-новому.

Юридичний статус резиденції досі не визначено, і за ці півроку активісти, за їхніми словами, відбили шість спроб рейдерського захоплення території з боку влади. Як розповідає координатор громадської організації «Автомайдан Київ» Дмитро Карп, «у корупційних схемах навколо резиденції брали участь Генеральна прокуратура, Міністерство аграрної політики та продовольства, Державна ветеринарна служба та Державне управління  справами». «Нещодавно намагалися забрати частину лабораторії на території Межигір’я, яку можна використовувати для проведення широкого спектру аналізів. Хотіли вивезти лабораторію під приводом того, що її треба оцінити. Втім, ми не дали цього зробити», — розповів Дмитро Карп.

Тиждень тому землю, на якій розташована колишня садиба Януковича, передали до державної власності. Втім, усі споруди на цій території — під арештом, а де-юре належать підприємству «Танталіт» та одній офшорній компанії. Юрист Олександр Оленченко зауважив: «Необхідно довести причетність Віктора Януковича та компанії-власника будівлі «Танталіт» до розкрадання державних коштів. Доки не зберуть усіх матеріалів по Януковичу, не зможуть оформити юридичний статус Межигір’я. Взагалі щодо статусу резиденції думки активістів і влади різняться, але ми знайдемо консенсус». Наразі майбутнє Межигір’я вирішує комісія з представників місцевої громади, журналістів, міжнародних юристів, питанням займається міністр Кабінету Міністрів України Остап Семерак.

Проблема Межигір’я — борги за «комуналку». Компанія «Танталіт» заплатила за газ до кінця вересня, борг за електроенергію вже становить 1 мільйон 700 тисяч гривень. Оскільки колишня резиденція Януковича не отримала нового юридичного статусу, активісти не мають права оплачувати комунальні послуги. Крім цього, взимку кількість відвідувачів резиденції спаде, відповідно зменшиться кількість благодійних внесків. Комендант Межигір’я Денис Тарахкотелик говорить оптимістично: «Розглядали ці питання з урядом, там знають про такі проблеми, але потрібних механізмів ще не розробили. Думаю, цього тижня будемо вирішувати питання. Межигір’я не «загнеться» попри закінчення паркового сезону. Скоро дізнаєтесь, де живе український Дід Мороз та українська казка».

Юрист Олександр Оленченко акцентує: «Згідно із законом, Межигір’я має утримуватися з держбюджету. Але маємо приклад самоорганізації, коли об’єкт зберегли коштом громади і ще зробили багато корисного для України. На території резиденції є кухні, лабораторія — тож існує багато можливостей оплачувати комунальні послуги і навіть вкладати гроші в інші справи».

Марія ПРОКОПЕНКО
Газета: 
Рубрика: