Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Міфи, казки та мрії

У Києві відкрилася виставка, присвячена 96-й річниці проголошення Латвійської Республіки
21 листопада, 2014 - 10:20
ПОСОЛ ЛАТВІЙСЬКОЇ РЕСПУБЛІКИ В УКРАЇНІ АРГІТА ДАУДЗЕ: «ЛАТВІЙСЬКІ МРІЇ» — ПРИСВЯТА УКРАЇНЦЯМ І СИЛІ, ЯКА ПРОЯВИЛАСЯ НА МАЙДАНІ»

Проект «Латвійські мрії та міфи про латишів» створила мисткиня Агнесе Буле, яка працює в Юрмалі. В експозиції відтворено появу, розвиток і буденне життя латвійського народу. Прості символи — фігурки людей, рослини, сніг — стають метафорами й набувають глибокого змісту. Це — художній і соціальний проект, який Агнесе Буле розпочала ще  1999 року.

Дуб — один із наскрізних символів виставки. За словами Агнесе Буле, це — дерево життя, знак сили та могутності.  «Міфи — це й вигадка, й правда. Коли нація не може творити нові міфи, вона йде в історію. Новітні міфи, казки в моїх роботах поєднуються із сучасними фразеологізмами, — розповідає Агнесе Буле. — Мрії людей мають бути добрими. Коли людина прагне чогось злого, це може погано скінчитись...»

Латиші-філософи на горі, латиші-романтики на яблуневому цвіті сусідують із палкими латишами на барикадах із вогниками у серцях. Посол Латвійської Республіки в Україні Аргіта Даудзе згадує: «У 1989—1991-х ми зрозуміли, що не хочемо жити в Радянському Союзі, бо дозріли до того,щоб відновити незалежність. Тоді ми протистояли московським силам і будували власні барикади. Ми вдень і вночі чергували на цих барикадах, палили багаття. У кожному латиші цей вогонь палає досі...»


УПЕРЕД! ДО СВОЄЇ МРІЇ

Відновлення незалежності так надихнуло латишів, що національний прапор дав людям силу літати — на одній із робіт Агнесе Буле чоловічки осідлали червоно-білі латвійські стяги і летять в небо, до своїх мрій. Взагалі експозиція просякнута любов’ю та іронією  до Латвії. Директор департаменту Міністерства закордонних справ України Олександр Александрович ділиться враженням: «Чудова виставка. Найбільше сподобалося почуття гумору в латвійців. Вони змогли розповісти про себе з долею самокритики, і це зачаровує».

Торік у Києві річницю незалежності Латвії святкували 21 листопада — в день, коли уряд України вирішив не підписувати Угоду про асоціацію з Євросоюзом. Аргіта Даудзе зізнається: «Наші гості були шоковані, а невдовзі почалася ваша Революція Гідності. Наша виставка «Латвійські мрії» — також присвята українцям і силі, яка виявилася на Майдані».

«Латвійські мрії» вже показали у Львові, навесні проект повезуть до Одеси. Зв’язки між прибалтійською республікою та Україною постійно підтримують через культурні та освітні проекти. Так, Аргіта Даудзе пообіцяла, що в грудні в Києві прочитає лекцію екс-президент Латвії Вайра Віке-Фрейберга. В Україні Вайра Віке-Фрейберга розповість про євроінтеграцію Латвії.  «Ми бачимо, що українці сильні та знають, чого хочуть. Але в Україні ще треба провести реформи, подолати корупцію. Ми самі проходили це й можемо поділитися досвідом», — зауважила посол Латвійської Республіки в Україні Аргіта Даудзе.

Виставка «Латвійські мрії та міфи про латишів» триватиме до 10 грудня в будівлі інформаційного агентства Укрінформ.

Марія ПРОКОПЕНКО, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»
Газета: 
Рубрика: