Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Міліцейську блокаду ринку "Південний" одеські орендатори зірвали

6 серпня, 1997 - 00:00

Сергій Демидов, керівник одеського орендного підприємства "Ринок "Південний", щоправда, впевнений у протилежному: "Раз витримали двотижневу осаду роти міліції - зуміємо довести свою правоту й на судовому процесі: скільки б він не тривав!" І так само непохитне в прагненні закінчити розпочате керівництво Одеського міськвиконкому, звідки 12 липня надійшла команда "закрити ринок до особливого розпорядження після усунення виявлених у його діяльності порушень законодавства".

А справжню сутність "підкилимової" боротьби, що триває ще з квітня, віце-мер Ігор Свобода змушений був розкрити на зустрічі з журналістами 14 липня, коли сотні витіснених міліцією за межі сільгоспринку орендаторів і торговців організували пікети і перекрили рух на автомагістралі, що проходить поруч із "Південним". Отоді, слідом за керівництвом АП "Південний", віце-мер повідомив представникам ЗМІ як про факт, що відбувся: так, міськвиконком продає земельну ділянку ринку за 10 млн. гривень вигідному партнерові - корпорації "Інтергаз". Мотив? Таким чином удасться погасити нагромаджені борги за газ. - Але чого вартий у такому разі договір про оренду "Південного", що його наш колектив орендаторів уклав з міськвиконкомом чотири роки тому й термін дії якого закінчується лише 28 грудня 1998 року? - здивовано знизував плечима на імпровізованій прес-конференції на прилеглому до ринку майдані Андрій Глазков, представник адміністрації "Південного", яку було видворено зі службових приміщень посиленими нарядами міліції. - Хто відшкодує витрачені на реконструкцію ринку величезні кошти, і хто гарантує майже двом тисячам торговців, що після продажу газотрейдеру поза нашою спиною орендованого "Південного", вони не залишаться без роботи, а жителям майже 300-тисячного житлового масиву Таїрова не доведеться щодня їхати за продуктами на ринки сусідніх районів.

Гарантій не давав ніхто. А оскільки орендатори та торговці вперто днювали-ночували на своїх лотках поруч із співробітниками міліції, спробував "розвести" сторони від небезпечних спалахів протистояння обласний арбітражний суд. Суддя Володимир Жеков задовольнив позов керівництва АП "Ринок "Південний" до міськвиконкому й виніс ухвалу: "тимчасово зупинити" дію розпорядження №659 та рішення міськвиконкому №398 в частині "закриття ринку" до прийняття рішення судом.

23 липня журналісти стали невільними свідками зустрічі представників сторін - першого віце-мера Олександра Прокопенка та адміністратора "Південного" Андрія Глазкова - з жителями Таїрівського житломасиву. Проте далі, ніж на обмін аргументами своєї правоти перед об'єктивами телекамер сторони не просунулися. Прихильник правової держави Прокопенко намагався вперто не помічати судового документа, що його демонстрував присутнім адміністратор Глазков, а торговці ринку точнісінько так само вдавали, що не чують докорів віце-мера про порушення санітарного законодавства та правил торгівлі, а також протипожежної безпеки на "Південному" й дружно звинувачували міськвиконком у нехтуванні законності.

Одне слово, зрозуміло було, що свої рішення керівництву мерії значно більше подобаються, ніж вердикт суду. Тим паче, що одним із пунктів міськвиконкомівського розпорядження передбачено взагалі "розірвати з АП "Ринок "Південний" договір про оренду №360 від 1 жовтня 1992 року". Ніяк не реагували на судовий документ й офіцери міліції, які несли вахту за огорожею ринку: "Ухвала суду - не для нас, - заявив кореспондентові "Дня" один із охоронців законності, який відмовився відрекомендуватися, - нехай начальство розбирається..." Тільки й того, що поспівчували керівництву "Південного" Сергію Демидову і в Київському райсуді Одеси: зняти міліцейську блокаду ринку не можемо, хіба що судовий виконавець передасть ухвалу судді Жекова в міськвиконком, аби скасували команду...

А як усе-таки те, що відбувається, узгоджується з чинним законодавством? "А ніяк, міліція повинна залишити сільгоспринок "Південний", відповідно до ухвали суду, - прокоментував ситуацію в інтерв'ю "Дню" прокурор області Василь Іванов, - а торговці - одержати можливість відновити роботу". Не приховував роздратування з приводу ігнорування його вердикту стражами законності й суддя Володимир Жеков.

...Тимчасове розв'язання конфлікту "організували" самі орендатори й торговці, приблизно з півтисячі яких одного з останніх липневих днів просто витіснили міліцейську роту за межі орендованого ринку. Відступаючи, стражі порядку, щоправда, захопили з собою в Київський райвідділ міліції і керівника АП "Ринок "Південний" Сергія Демидова. Проте кваліфікувати його дії інакше, як виконання вердикту суду, ніхто не зважився. І через дві години Демидова відпустили: один із найбільших сільгоспринків Одеси відновив роботу. Результат поєдинку за "Південний" - попереду. Розгляд арбітражним судом усіх обставин та документів за спірною справою - 21 серпня. Обидві сторони впевнені в своїй правоті та кінцевій перемозі. Але важко повірити, що остаточний вердикт в суперечці за мільйони залишиться за арбітражним суддею...

Михайло АКСАНЮК, "День"
Газета: 
Рубрика: