Напевно, це нормально, що основним для лікаря є слово «біль». З ним ми покликані боротися. Але абсолютно ненормальною є ситуація, коли біль викликає стан самих лікувальних закладів, їхнього обладнання, фінансування. Не звик скаржитися, але ще з радянських часів у мене не минає біль за мізерне обладнання та фінансування донбаських лікарняних закладів. Мені доводилося бувати в багатьох клініках різних регіонів СРСР, і майже скрізь я ловив себе на парадоксальній думці, що там лікарняні корпуси добротніші та сучасніші, ніж у Донбасі, земля якого покраплена, отруєна численними порідними відвалами, відстійниками, могильниками, де повітря задимлене, де канцерогенний чинник критично високий.
Якщо дивитися правді в очі, такої кількості онкохворих, як у Донбасі, немає більше в жодному регіоні України. Наш Донецький обласний протипухлинний центр щорічно надає висококваліфіковану допомогу понад 12 тисячам онкохворих та оперує понад 7 тисяч хворих на злоякісні новоутворення. Проте слід сказати, що сучасне лікування ракових захворювань — це, як правило, лікування комбіноване, комплексне, яке включає в себе поєднання хірургічного, променевого, хіміотерапевтичного, імунотерапевтичного, гормонального видів і, — особливо відзначу, — яке вимагає державного підходу. Я не втомлюся повторювати, що рівень розвитку кожної держави визначається рівнем надання медичної допомоги населенню. Прем’єр-міністр України Віктор Янукович про це пам’ятає, робить у цьому напрямі цілеспрямовані конкретні кроки, які визначені в Програмі діяльності Кабінету Міністрів України, а також в окремій Постанові Кабінету Міністрів України №392 від 29.03.2002 р. «Про затвердження державної програми «Онкологія» на 2002— 2006 рр.», де передбачене бюджетне фінансування на придбання сучасного обладнання та медикаментів для лікування онкологічних хворих.
Тенденції розвитку сучасної медицини такі, що без застосування нових технологій, лікарських препаратів, інструментарію, діагностичного обладнання рухатися вперед не можна. Особливо це стосується області онкології, де необхідні впливи на біохімічному, молекулярному рівні, де потрібна велика точність хірургічних втручань, променевої та хіміотерапії, практично всіх лікувальних процедур. Проте навіть за наявності найвисокоефективніших методик і високопрофесіональних фахівців, лікування хворих на застарілому обладнанні не приносить бажаних результатів. Особливої актуальності в сучасних умовах набуває високоточна та своєчасна діагностика. Адже коли злоякісна пухлина, наприклад, досягає 3-4 міліметрів, — це найоптимальніший момент, щоб її видалити. І вирішальне значення тут мають ті системи діагностики та лікування, які дозволяють об’ємно побачити хворий орган, структуру ураженої тканини, що в свою чергу дає можливість чітко визначити місце розташування пухлини, правильно вибрати метод і час лікування.
Донецький обласний протипухлинний центр накопичив великий досвід лікування онкологічних хворих. У нашій роботі ми успішно використовуємо найсучасніші методи діагностики та лікування, співробітники центру розробили багато ексклюзивних методик хірургічних втручань, які знайшли визнання не тільки в Україні, а й за її межами. Є, зрозуміло, і результати. З 88 тисяч хворих, які стоять на обліку в донецьких онкологів, 55% пролікувалися понад 5 років тому, тобто є практично здоровими людьми. З іншого боку, понад 50% знову захворілих надходять на стадії запущеної хвороби. На жаль, так виходить, що навіть ті декілька сучасних діагностичних апаратів, які є в Україні, не завжди використовують ефективно, оскільки часто розміщені не в спеціалізованих медзакладах. Наш протипухлинний центр, де три радіологічні відділення по 40 ліжок і де щодня по декілька разів потрібне високоточне опромінювання вогнищ ураження, донедавна такого обладнання не мав. Ми, звичайно, виходили з даної ситуації методами УЗД і рентгенівських досліджень, але вони набагато менш точні. Куди я тільки не звертався з листами, щоб виділили кошти на закупівлю такої апаратури: і до Мінпаливенерго, і до Мінфіну, і до МОЗ... Питання вирішив прем’єр-міністр Віктор Янукович — сьогодні ми вже змонтували найсучасніший ядерний магнітно-резонансний томограф, апарат для променевої терапії «Тератрон», апаратуру для наркозу та післяопераційного догляду за хворими, навчили персонал, підготували необхідні приміщення. На черзі нові завдання з придбання високоточних лінійних прискорювачів, що дозволяють практично знищувати пухлини. До речі, єдиний такий прискорювач працює в Києві. Для прикладу, в Польщі — 11 прискорювачів, у Словаччині — 7... Україні потрібно щонайменше сімнадцять аналогічних установок, ще тисячі інших сучасних приладів, апаратів, систем, які дозволять застосовувати в лікувальному процесі найновітніші медичні технології, якісно змінити рівень надання медичної допомоги в Україні.