Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Місце перетину культур та історій»

Молоді археологи із Польщі та України досліджуватимуть Кодак
4 липня, 2013 - 11:48

На Дніпропетровщині розпочала роботу міжнародна українсько-польська археологічна експедиція з дослідження Старокодацької та Богородицької фортець на околицях обласного центру. В експедиції беруть участь студенти історичного факультету ДНУ ім. О.Гончара та студенти Вроцлавського університету — загалом 24 учасники. Ідея проведення міжнародної студентської експедиції виникла давно. У квітні цього року, під час візиту дніпропетровської делегації до Вроцлава в рамках регіонального партнерства, відбувся круглий стіл «Фортеця Старий Кодак. Історія і майбутнє» за участю керівництва Дніпропетровської області та воєводства Нижня Сілезія. За результатами зустрічі й було ухвалено спільне рішення про організацію міжнародної археологічної експедиції.

«З Польщею нас об’єднує не лише географія, а й економічні зв’язки, культура та спільна історія. Ми підписали з польськими регіонами цілий ряд документів про співробітництво в різних сферах. Українсько-польський археологічний табір є черговим конкретним втіленням цих домовленостей. Під час круглого столу, присвяченого історії фортеці Кодак, ми дійшли висновку, що цей пам’ятник нашої спільної історії вивчати потрібно спільно. Тим більше, що спілкування, обмін досвідом між нашими вченими буде цікавим і, головне, корисним для обох сторін. Ми не стали відкладати реалізацію цієї ідеї, тому сьогодні спільна археологічна експедиція двох університетів розпочинає роботу», — відзначив на презентації проекту голова Дніпропетровської облради Євген Удод.

Керувати археологічними розкопками будуть відомі вчені — професор ДНУ Ірина Ковальова та професор Вроцлавського університету Павло Корчевський. «На дослідження Кодака я відразу погодився приїхати. Тому що це дуже важливе місце, де перетинаються різні культури й історії — польська, українська, кримськотатарська й турецька», — сказав професор Корчевський.

Дніпропетровські археологи кілька років тому вже робили на Кодаку пробні розкопки — тоді було знайдено монети, натільні хрести та побутові предмети. Тож нинішні дослідження можуть дати цікаві результати, вважають фахівці. Студенти теж налаштовані дуже оптимістично — їм подобається сама ідея проведення міжнародної експедиції.

За словами ректора ДНУ ім. О.Гончара Миколи Полякова, польсько-українська археологічна експедиція є знаковим явищем для університету. Окрім експедиції, дніпропетровські студенти та викладачі ознайомлять своїх польських колег із традиціями, культурою та історією Дніпропетровщини, з її сьогоденням. Для молодих польських істориків підготували насичену програму. Після завершення експедиції молоді археологи відпочинуть на музичному фестивалі The Best City, де відбудеться реконструкція битви з участю польських волонтерів.

«Спільна експедиція — добра справа для нашого майбутнього, — вважає генеральний консул Республіки Польща Ян Гранат. — Під час підготовки цього проекту я звернув увагу, що в туристичних довідниках, виданих польською мовою, досить мало написано про Кодак. Тому результатом студентської експедиції може бути посилення інтересу до цього історичного об’єкта. Необхідно, щоб польські оператори включали фортецю Кодак у туристичні маршрути Україною».

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпропетровськ
Газета: 
Рубрика: