Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Мистецтво бути барменом

27 вересня, 2007 - 00:00

В Одесі відбувся сьомий Національний конкурс барменів. Організатором конкурсу барменів Stella Artois виступила компанія «САН Інтербрю Україна». За право представляти нашу країну на міжнародному конкурсі барменів 25—27 жовтня в Бельгії боролися дванадцять найкращих барменів з різних регіонів.

Обрати справжнього майстра цієї справи було не легко. Спочатку пройшли відбіркові тури у багатьох містах країни, далі — напівфінал і, нарешті, — головний турнір у Одесі. Головним завданням для претендентів було продемонструвати своє професійне вміння, дотримуючись «дев'яти золотих правил розливу та подачі пива».

Щоб настроїти конкурсантів на потрібний лад, справжній клас продемонстрував минулорічний переможець України та другий на міжнародній арені Руслан Сорокопуд. Вправні руки бармена швидко та акуратно миють фірмові бокали. Легким рухом відкривається кран, перші краплі не повинні потрапити до бокалу. Точно, під кутом сорок п'ять градусів, Руслан тримає келих, потім, плавно вирівнюючи, опускає його вниз — і з'являється наступний невід'ємний елемент пивного ритуалу — пінна шапка. Судді пильно слідкують за нею. Справжній проффі повинен одним рухом зрізати її надлишок з допомогою спеціального ножа, який тримають під визначеним кутом. Далі пиво занурюється у холодну воду. На ніжку бокала одягається так- звана спідничка — і готово. Такий процес кожен із учасників застосував для трьох келихів. Четвертий наливається перед столиком журі. Ось тут потрібно продемонструвати ще й своє акторське вміння, а не лише професіоналізм.

Оцінюють барменів за технічним та акторським критерієм не випадково. За словами голови журі Ігоря Срібного — це основні бельгійські вимоги. «Коли ми започаткували у 2001 році цей конкурс, скажу чесно, було важко знайти барменів, які хоч трохи були близькі до них (міжнародних вимог.— Авт. ). Тому ми зробили полегшений варіант»,— говорить він і додає, що уже третій рік поспіль конкурс проводиться майже за міжнародними вимогами. Виняток становить часовий показник, який планують запровадити з наступного року (на виступ учаснику відводитиметься сім хвилин) Срібний відзначає, що з кожним роком учасники дотримуюються вимог майже безпомилково. Як результат — обрати цьогорічного переможця було дуже складно. Відрив у фіналі між основними претендентами становив один—два бали. Перемогу присудили львівському бармену з «Динамо блюз» Денису Мозгальову, який має солідний восьмирічний професійний стаж. А от подарунок глядацьких симпатій повіз до Києва Артем Коворотний.

Якщо ж хтось думає, що в обов'язки бармена входить тільки наливати та подавати пиво, коктейлі, то він помиляється. Останні світські тенденції свідчать: успіх того чи іншого закладу немало залежить від якості роботи саме барменів. Підтримують висловлену думку і конкурсанти. Так, криворізький бармен з «Токіо» Віталій Федчук розповів «Дню», що саме бар придає родзинку їхній японській кухні. А от професійні дії бармена можуть принести закладу 20 і більше відсотків від загальної суми виручки. Погоджується з озвученим тезисом і Сорокопуд, проте називає ще один важливий момент — позитив у спілкуванні з клієнтами. «Його нічим не заміниш, то ж і клієнтів не бракуватиме ніколи», — пояснює він.

Про ще один економічний аспект барменства розповів ужгородський майстер Василь Товтін. Якщо керівництво закладів залучає до таких конкурсів своїх працівників, то воно одночасно дбає про зростання свого іміджу. Такого роду популяризація закладу обов'язково підкріпиться фінансовим успіхами. Найкраще підтверджує сказане елементарна людська цікавість і бажання обслуговуватися одним із найкращих барменів країни.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: