Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Мобільний етикет у літаку

Відмовляєтеся відключити телефон? Чекайте неприємностей
12 жовтня, 2007 - 00:00

Газета «День» вже друкувала матеріал про етикет спілкування по мобільному телефону у громадських місцях. Однак варто зосередити увагу й на користуванні мобільними телефонами під час авіаподорожі. За даними прес-секретаря компанії «АероСвіт» Сергія Куцого, нині повітряним транспортом в Україні користується близько 12,4% громадян, що становить 4,6 мільйона осіб. Тенденція зростає, оскільки авіатранспорт — це швидко, зручно й комфортно. За даними експертів, найпопулярнішими напрямками є Київ — Москва та Київ — Нью-Йорк. Зокрема, за рейсом Київ — Москва щотижня здійснюється 52 рейси, тобто — сім щоденно. На другому місці — напрям Київ — Нью-Йорк, який має п’ять рейсів на тиждень. При цьому, як відзначив пан Куций, достатня кількість українців систематично літають також до Європи. Тож питання мобільного етикету під час польоту є актуальним.

Як розповідають працівника «АероСвіту», увімкнений телефон на борту літака впливає на велику кількість різноманітних приладів, зокрема антени навігаційних систем, системи автоматичної посадки, антени системи керування повітряним рухом і системи попередження зіткнення у повітрі, антени бортового зв’язку, наведення в бортових кабелях, електрообладнання, радіомаяки аеропорту. Також увімкнений мобільний телефон може викликати збій у бортових комп’ютерах та призвести до цілої низки проблем у обладнанні літака, розлад якого може врешті-решт спричинити авіакатастрофу.

За однією з версій, катастрофа американського літака «Saab-340», який розбився 2000 року неподалік міста Цюрих з десятьма пасажирами на борту (разом з усім екіпажем) через півгодини після злету, трапилася саме через нехтування правилами мобільного етикету — відмову одного з пасажирів відключити телефон. У світі застосовують найрізноманітніші санкції до порушників. Так, 2002 року громадянин Саудівської Аравії, який відмовився відключити мобільний телефон на борту літака, отримав покарання — двадцять ударів палицею. Інший мешканець одного європейського міста, який також не погодився виконати вимоги екіпажу, провів через це чотири місяці за ґратами.

«В Україні таких випадків ще не було, — зауважив Сергій Куций. — Люди із розумінням ставляться до необхідності відключати мобільні телефони під час польоту. Однак «чорний» список все ж таки є і налічує близько десяти чоловік, які нехтують загальноприйнятими правилами». Заборона користуватися мобільними телефонами на бортах літаків давно запроваджена в багатьох країнах світу (першими у 1991 році стали США). Однак, за даними експертів, багато громадян ще залишають свої мобільні телефони у ввімкненому стані в чемоданах у багажних відділеннях, що може стати потенційною причиною катастрофи.

Вітчизняні експерти наголошують: людина, яка відмовляється відключити мобільний телефон на борту літака, ризикує натрапити на великі неприємності. Адже літак або не злетить, і таким чином зірветься рейс, або якщо пілоту доведеться зробити екстрену, вимушену посадку, всі витрати сплачуватиме винуватець. Тож нині в рамках соціальної програми «Мобільна культура», яку ініціює і втілює компанія «Київстар», передбачається широке інформування громадськості про необхідність дотримання правил мобільної культури на борту літака.

Людмила МАЗУРЕНКО, фото Михайла МАРКІВА
Газета: 
Рубрика: