«Миттєвості війни» — це спогади учасників антитерористичної операції, щоденники українських військових, ілюстрації художників і фотографії з поля бою, нариси, написані по гарячих слідах подій неоголошеної війни. Авторський колектив під керівництвом кандидата історичних наук Сергія Макарчука з минулої весни працював над збором та обробкою інформації для книжки, яка складається з чотирьох частин: «Герої не вмирають» присвячена тим миколаївцям, які загинули в АТО; у другий розділ увійшли спогади та нариси учасників антитерористичної операції; третій розділ — «Все для перемоги» — присвячений волонтерам, тим, хто і сьогодні допомагає бійцям. Розділ «Вітчизна пам’ятає» розповідає про нагороди, які захисники України отримали посмертно.
Ідея написання такої книжки виникла рік тому в народного депутата Тараса Креміня та керівника Обласного центру пошукових досліджень і редакційно-видавничої діяльності, кандидата історичних наук Сергія Макарчука, адже пошукова робота входить в програму діяльності обласного центру.
«Інші видання, над якими працює наш колектив, — суто наукові, історичні. З ними легше працювати. Легше працювати з архівними документами, які відображають події, які «мовчать», у яких нічого не «болить». Але коли ви приходите до людини, яка втратила свого сина, брата, чоловіка, й говорите: «Давайте ми напишемо статтю...» — це біль. Те саме — й у розділі зі спогадами. Людей, які пройшли через Зеленопілля, Дякове, Ізварине, через Донецький аеропорт, Іловайськ, через всі ці бої, обстріли з території Росії, — дуже складно вивести на відверту розмову... По цій книжці майбутні покоління складатимуть враження про події нинішнього дня», — говорить Сергій Макарчук.
У книжці читач знайде розповідь про першу жертву «зелених чоловічків» у Криму — офіцера Сакської авіаційної бригади майора Станіслава Карачевського, про майора 79-ї ОАЕМБр Сергія Кривоносова, з позивним «Граніт», який ціною власного життя врятував побратимів. Тут і трагічна історія «кіборга» Віктора Ковальчука, історія повного кавалера ордена «За мужність» Павла Чайки, «кіборга» Сергія Танасова, історія миколаївського археолога Олександра Смирнова, журналіста Олександра Терещенка та начальника податкової інспекції Юрія Степанця (нині — заступник міського голови міста Миколаєва), які покинули свою роботу й пішли захищати Батьківщину, та ще сотні історій Героїв, які захищали та продовжують захищати Україну від російських найманців.
Поки автори готували до друку першу книжку, вже з’явилися матеріли для другої. «Книга «Миттєвості війни» ще була в коректора на вичитуванні, коли люди почали самі на нас виходити й нести матеріали. Тобто портфель другої книжки почав формуватися ще в процесі роботи над першою. Безперечно, в одну книжку не втиснеш усі нариси про тих, хто загинув. Ця робота автоматично продовжувалась. У другу книжку ввійдуть матеріали про ті підрозділи, про які з об’єктивних чи суб`єктивних причин ми не встигли написати. Наприклад, про бригаду «Дика качка», яка була розташована неподалік ДАПу; про окремий батальйон «Фенікс»; дуже багато матеріалів про ту ж 79-у ОАЕРМБ, підрозділ «Святий Миколай». Уже готова і назва для другої частини — «Дорогами війни». Ми намагатимемося прослідкувати, в міру можливого, майже щоденний шлях на схід кожного підрозділу з Миколаївщини, який воював там із бандформуваннями», — поділився планами Сергій Макарчук.
Перша офіційна презентація книжки «Миттєвості війни» відбудеться у Львові під час Форуму видавців.